Podziel się   

Biznes i gospodarka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-02-05 12:29:23 · Czytany 6939 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Gdzie odłożyć pieniądze?

Fot: Internet

Lokata czy konto oszczędnościowe? – to dylemat, przed którym stoją wszyscy chętni do bezpiecznego odkładania pieniędzy. Dylemat tym trudniejszy, że na rynku pełno jest atrakcyjnych ofert. Pytanie tylko: którą wybrać, by naprawdę zyskać?

Różnica tkwi w elastyczności

Wbrew pozorom lokata i konto oszczędnościowe to dwa różne produkty bankowe. Łączy je to, że w obu przypadkach klienci oddają swoje pieniądze do dyspozycji banku w zamian za gwarantowane odsetki. Zasadnicza różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym tkwi w możliwościach wpłacania i wypłacania środków. O ile w przypadku lokat możemy stracić wypracowane odsetki (przez wcześniejsze zerwanie umowy) i nie możemy dołożyć więcej środków w trakcie trwania lokaty, o tyle konto oszczędnościowe daje większą swobodę korzystania ze zgromadzonych w banku pieniędzy, ale zakłada przy tym przeważnie niższe oprocentowanie.

Co dla kogo?

Gdybyśmy mieli więc określić, dla kogo lepsze będą konta oszczędnościowe, należałoby wskazać osoby, które chcą regularnie odkładać niewielkie sumy na bliżej niesprecyzowany cel (np. na sytuację awaryjną). To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie potrafią oszacować, kiedy przestaną oszczędzać, ale raczej nie planują długoterminowego odkładania pieniędzy. Lokaty bankowe to z kolei sposób na oszczędzanie dla tych, którzy jednorazowo dysponują większą sumą pieniędzy i którzy przewidują, że w najbliższym czasie środki te nie będą im potrzebne.

Pewny zysk albo szansa na jeszcze więcej

W przypadku lokat powstaje jeszcze jeden dylemat, który każe wybierać między terminowymi a dynamicznymi. Przykładowo lokata terminowa w Euro Banku to jeden z bezpieczniejszych i prostszych sposobów inwestowania pieniędzy. Dlaczego? Bo oferuje proste warunki i pewny zysk. Lokaty dynamiczne dają więcej swobody, bo w razie przedterminowego zerwania umowy (w Eurobanku już po miesiącu od założenia lokaty), klienci nie tracą zgromadzonych do tej pory odsetek. Z drugiej strony – lokaty te oferują oprocentowanie zmienne, więc trudno przewidzieć konkretnie zyski, jakie będzie można osiągnąć. Jednak w przypadku korzystnej sytuacji na rynku i przy odpowiednim poziomie stóp procentowych można liczyć na bardziej progresywne wyniki.

Przede wszystkim – rozsądek

Niezależnie od tego, czy stoimy przed wyborem odpowiedniej lokaty, konta oszczędnościowego, czy decydujemy się na otworzenie konta osobistego, chcemy wziąć kredyt albo przystąpić do funduszu inwestycyjnego – każda z tych decyzji wymagać będzie od nas sporej rozwagi i uważnego przyjrzenia się każdej ofercie. Racjonalne przeanalizowanie ofert poszczególnych banków pomoże nam w wybraniu produktu lub usługi, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Biznes i gospodarka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...