Podziel się   

Biznes i gospodarka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2016-11-28 10:01:40 · Czytany 6564 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Karta kredytowa dawniej i dziś

W czasach, gdy na rynek finansowy powoli wkraczają kryptowaluty, fakt istnienia kart kredytowych już nikogo nie dziwi. Nie zawsze jednak tak było, historia kart kredytowych sięga bowiem końca XIX wieku.

Historia kart kredytowych

Pierwsza wzmianka o instrumencie finansowym, który dziś nazywamy kartą przedpłaconą pojawia się już w latach 80. XIX wieku w książce „Looking Backward” amerykańskiego powieściopisarza Edwarda Bellamy’ego. Rozważania o bezgotówkowym obrocie finansami są jednak wówczas jeszcze na tyle rewolucyjne, że jemu współczesnym wydają się jedynie futurystyczną mrzonką. 

Początek XX wieku przynosi jednak rzeczywistą zmianę. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać instrument finansowy, który dziś jest kojarzony głównie z produktem bankowym nie został wprowadzony na rynek przez tę instytucję. Zupełnie nie przypominał także karty, jaką posługujemy się obecnie. Jako pierwsze oferowały go swoim klientom sklepy oraz stacje benzynowe. Użytkownik karty mógł po jej okazaniu odebrać towar, a jego imię i nazwisko lądowało w rejestrze dłużników.  

Rozwój kart płatniczych w USA

Pierwsza karta płatnicza wkracza na rynek już w roku 1914 za sprawą amerykańskiego przedsiębiorstwa Western Union. Numerowane blaszki stanowiły podstawę do wydania klientowi produktów na kredyt. Dynamiczny rozwój kart kredytowych w Stanach Zjednoczonych przerwał wybuch II Wojny Światowej. Impas nie trwa jednak długo - już 5 lat po jej zakończeniu, Frank McNamara, Ralf Schneider i Casey R. Taylor zakładają Diners Club, firmę będącą pierwszym na świecie wystawcą kart płatniczych.

Pierwsza karta kredytowa tzw. Americard (obecnie karta Visa) zostaje wydana w roku 1958 w Kalifornii przez Bank of America, a w 1966 roku powstaje konkurencyjna organizacja ICA (Inter Bank Card Association, obecnie – MasterCard Worldwide). Lata 60. i 70. to dynamiczny rozwój systemu płatności bezgotówkowych w całych Stanach Zjednoczonych, a także poza granicami kontynentu amerykańskiego - w Europie i w Azji.

Karty kredytowe w Polsce

W Polsce w latach 60. kartami Diners Club posługiwały się wyłącznie osoby z zagranicznym paszportem, a prawdziwy rozwój kart płatniczych i kredytowych stał się możliwy dopiero po przełomowym roku 1989. Pierwsza karta płatnicza pojawia się w roku 1991, a pierwsza karta kredytowa cztery lata później. Dwie następne dekady przynoszą dynamiczny rozwój tej gałęzi rynku finansowego w naszym kraju, który trwa do dziś.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Biznes i gospodarka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...