Podziel się   

Biznes i gospodarka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-02-12 20:26:29 · Czytany 7025 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Koniec podwójnego opodatkowania?

W środę, 13 lutego, podpisana zostanie polsko- amerykańska konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania. Chciałoby się rzec: „Wreszcie!", ponieważ poprzednia pochodzi z 1974r., a przecież od tamtego czasu zmienił się nie tylko ustrój , ale i realia podatkowe.

Treść nowej umowy jest poufna i zostanie opublikowana na stronie Ministerstwa Finansów dopiero w dniu podpisania. Na razie wiadomo, że mimo iż podczas negocjacji nie udało się przeforsować wszystkich korzystnych dla Polaków regulacji, to nowa konwencja będzie  korzystniejsza dla emerytów planujących powrót do Polski , gdyż osoby mieszkające w Polsce i pobierające emeryturę z USA zapłacą podatek w Ameryce, a Polska zasadniczo zrezygnuje z poboru.

Ministerstwo Finansów zaznaczyło, że pomimo iż ustawa o umowach międzynarodowych nie nakłada obowiązku prowadzenia konsultacji społecznych w sprawach umów międzynarodowych, to  w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie z przedstawicielami Polonii amerykańskiej, na którym przedstawili oni swoje postulaty. Wydaje się jednak, że niezupełnie zadowoliło to polskich emigrantów w USA, gdyż wielu z nich nie kryje swojego oburzenia spowodowanego faktem, że mimo iż prace nad nową konwencją zaczęły się już w 2008 roku, to opinię publiczną poinformowano o tym na krótko przed podpisaniem gotowej już umowy międzynarodowej. Niezadowolenie dobitnie wyraził Kongres Polonii Amerykańskiej z Long Island, który wszczął akcję wysyłania w tej sprawie petycji do Sejmu i Rządu.

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania wejdzie w życie po zakończeniu procedur ratyfikacyjnych, czyli, zgodnie z szacunkami Ministerstwa Finansów, najprawdopodobniej na przełomie 2013 i 2014 roku.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Biznes i gospodarka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polityka · Polonia na świecie · Polonia w USA · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...