Podziel się   

Biznes i gospodarka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-10-01 13:33:21 · Czytany 9724 razy · 2 komentarzy
Nowszy Starszy

Kredyt hipoteczny dla zarabiających w obcej walucie właściwie niemożliwy

Fot: Internet

Wielu emigrantów decyduje się zostać za granicą i tam nabyć dom czy mieszkanie, albo pracuje poza granicami ojczyzny po to, aby zarobić na dom w Polsce, i nie zadłużać się w bankach. Jednak są i osoby, które mimo pracy za granicą myślą o kredycie hipotecznym na mieszkanie w Polsce. Ich dylematy rozwiązała jednak Komisja Nadzoru Finansowego, która właściwie zamknęła im drogę do kredytów hipotecznych w Polsce.

Kredyty właściwie tylko dla zarabiających w złotych.

W lipcu br. w życie weszła tzw. Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, która nakazała bankom dostosowywanie waluty kredytu hipotecznego do waluty, w której wnioskodawca uzyskuje dochody. Czyli - kto zarabia w złotych, ma dostać kredyt w złotych, kto jest wynagradzany w euro, tylko w tym pieniądzu może się zadłużyć, itd. Przepis miał przede wszystkim uderzyć w osoby zarabiające w złotych zainteresowane kredytami walutowymi (choć są one już właściwie nieudzielane, niecały jeden procent wartości nowo udzielanych kredytów hipotecznych to te walutowe).

Rykoszetem dostali jednak także emigranci. Bo skoro zarabiają oni w euro, funtach czy dolarach, to tylko w tych walutach mogą się w Polsce zadłużać. Tu natrafiają jednak na podstawowy problem - walutowych kredytów hipotecznych właściwie banki w Polsce już nie oferują. Stosunkowo najprościej jest z kredytami w euro - można je zaciągnąć jeszcze w siedmiu bankach (Alior Bank, Pekao, Deutsche Bank, Getin Noble Bank, Raiffeisen Polbank, Bank Zachodni WBK, BOŚ Bank) . Kredyty w dolarach amerykańskich są dostępne u czterech kredytodawców (Alior Bank, Pekao, Raiffeisen Polbank, BOŚ Bank), a we frankach szwajcarskich czy brytyjskich funtach już wyłącznie w Alior Banku. Kto zarabia np. w koronach duńskich czy norweskich, nie ma co w Polsce szukać kredytu hipotecznego - albo zacznie zarabiać w złotych, albo musi kupić dom za własne oszczędności.

Ja zarabiam za granicą, a żona w Polsce - co wtedy?

Ustalając dozwoloną walutę kredytu, banki weryfikują, czyje dochody w większym stopniu wpływają na zdolność kredytową. Nie ma się co oszukiwać - w mało którym małżeństwie to z małżonków, które pracuje za granicą, zarabia mniej. Odpowiedź jest więc prosta - i w takiej sytuacji kredytu hipotecznego się nie zdobędzie.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Biznes i gospodarka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

JT · 2015-06-01 09:47:37

Osoby, które poszukują kredytu w funtach zapraszam do kontaktu kom 533365003. Marża od 2,8% zero procent prowizji. Możliwość negocjacji.

danielo · 2015-04-29 18:20:19

taka ta nasza polska trza bedzie zostac do usranej smierci za granica

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...