Podziel się   

Biznes i gospodarka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2019-02-11 11:22:25 · Czytany 6439 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Ranking ubezpieczeń komunikacyjnych - gdzie ubezpieczyć auto?

Musimy wykupić ubezpieczenie komunikacyjne, zanim wprowadzimy do ruchu pojazd lub przed upływem terminu, na jaki została zawarta wcześniejsza umowa. Ranking ubezpieczeń komunikacyjnych jest cenną wskazówką dotyczącą tego, w której firmie ubezpieczeniowej warto wykupić polisę.

Ubezpieczenie OC ma chronić kierowcę ubezpieczonego pojazdu (bez względu na to, kim on będzie) przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód osobowych bądź majątkowych, jakie spowodowane zostały nie tylko w ruchu drogowym, ale też m.in. podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu. Ubezpieczyciel bierze na siebie obowiązek zrekompensowania takich szkód do górnej granicy odpowiedzialności odszkodowawczej wskazanej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zakres ubezpieczenia zawsze taki sam

Kierowca musi mieć świadomość, że to on wybiera, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym wykupi polisę OC dla swojego pojazdu. Nikt nie narzuca mu tego z góry.

Za to przepisy nakładają obowiązek na wszystkie towarzystwa, które mają w swojej ofercie ubezpieczenie OC samochodów, aby oferowały ten sam zakres ubezpieczenia i te same sumy gwarancyjne. Jest to zgodne z przepisami ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ustawa określa, że sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu OC samochodów muszą wynosić co najmniej: 

· 5,21 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych - w przypadku szkód na osobie;

· 1, 05 mln euro w odniesieniu jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych - w przypadku szkód majątkowych.

Przeliczeniu sum w euro na złotówki dokonuje się z wykorzystaniem kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia zaistnienia szkody.

Gdzie warto ubezpieczyć auto?

Żeby znaleźć najkorzystniejszą cenowo ofertę, nie trzeba chodzić od jednej agencji ubezpieczeniowej do drugiej. Wszystko to trwałoby bardzo długo, a zwyczajnie mało kto ma na to czas.

Lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie do rankingu ubezpieczeń komunikacyjnych. Ważne, żeby był on jak najbardziej aktualny i uwzględniał wiele zmiennych ważnych dla ubezpieczającego. Można też znaleźć odpowiednie ubezpieczenie samochodu (https://ubezpieczamy-auto.pl), gdzie w arkusz kalkulatora ubezpieczeniowego wpisuje się indywidualne dane dotyczące ubezpieczanego pojazdu oraz osoby ubezpieczającej samochód. Kalkulator wyliczy potencjalne składki na OC za cały rok i od razu w jednym miejscu będzie można znaleźć najtańsze ubezpieczenie dla swojego pojazdu.

Na pewno warto ubezpieczyć samochód w ramach OC w towarzystwie ubezpieczeniowym, które przyznaje wysokie zniżki za bezszkodową jazdę. Obecnie ubezpieczyciele standardowo oferują 60 proc. maksymalnej zniżki dla kierowców, którzy przez kilka ostatnich lat nie spowodowali żadnego wypadku czy kolizji. Natomiast Proama wybija się na tle konkurencji i oferuje 70 proc. zniżki, co wcale nie oznacza, że właśnie u tego ubezpieczyciela nasze OC będzie najtańsze.

Jakie parametry biorą pod uwagę ubezpieczyciele przy wyliczaniu składki na OC?

Wiemy już, że każde OC samochodowe ma ten sam zakres ochrony ubezpieczeniowej, ale wspomniana ustawa nie narzuca ubezpieczycielom tego, jak wyliczać składkę i w jakiej cenie oferować klientom OC. Nie zobowiązuje ich również do udzielania klientom zniżek, choć już trwale zapisały się one w praktykę ubezpieczeniową.

Firmy ubezpieczeniowe przy szacowaniu wysokości składki na OC biorą pod uwagę wiele kryteriów, w tym:

· markę, model, typ, pojemność silnika i wiek pojazdu;

· wysokość zniżek zgromadzonych za bezszkodową jazdę;

· wykupywanie polisy online lub w pakiecie z innymi ubezpieczeniami;

· fakt opłacania składki jednorazowo lub w ratach - np. półrocznych czy kwartalnych;

· miejsce rejestracji i używania samochodu;

· wiek i doświadczenie „za kółkiem” kierowcy.

Ubezpieczyciel może też zapytać klienta, czy ma dzieci i czy często będzie z nimi podróżował albo czy ubezpieczany pojazd będzie prowadził młody kierowca w wieku do 26 lat. Wszystkie te czynniki mają znaczenie dla ostatecznej wysokości ceny OC. Przeglądając ranking ubezpieczeń komunikacyjnych, powinniśmy sprawdzić, jakie kryteria dotyczące auta i osoby ubezpieczającej je wzięto pod uwagę przy prezentacji w nim ofert.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Biznes i gospodarka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...