Podziel się   

Kogel-mogel Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-07-10 15:25:53 · Czytany 7291 razy · 3 komentarzy
Nowszy Starszy

Gdy z nieba leje się żar

Plaża w Chicago (fot. Internet)

Fala rekordowych upałów od kilku dni zalewa stany środkowego zachodu USA. Szczególnie wysokie temperatury odnotowano m.in. w Chicago, Minneapolis, St .Louis, Milwaukee i Indianapolis.

W Chicago, jak co roku o tej porze, jesteśmy skąpani w upalnym słońcu. Jednak tegoroczne lato postanowiło nas aż nadto „rozpieścić”. Prawdziwą anomalię pogodową odnotowano w Chicago, gdzie trzy dni pod rząd padły odczyty ponad 100 stopni Fahrenheita (37,7 st. Celsjusza). Zdarzyło się do tej pory zaledwie dwa razy w historii tego miasta: w lipcu 1911 roku i sierpniu 1947. Odnotowano wtedy tzw. heat index, co oznacza, że temperatura odczuwalna przekraczała 105 st. Fahrenheita, czyli 40,5 st. Celsjusza.

Władze miasta apelują do mieszkańców o ostrożność, bowiem nieznośny gorąc jest dosłownie morderczy: w Chicago z powodu przegrzania organizmu zmarło już dwóch mężczyzn. Miejskie służby3 razy dziennie robią obchód, sprawdzając, co dzieje się z ludźmi starszymi i chorymi. Większość funkcjonariuszy pamięta, co działo się w Chicago w lipcu 1995 r., kiedy z powodu gorąca zmarło ponad 700 osób.

Gorąco dokucza nam wszędzie. Co robić, kiedy wydaje się nam, że promienie palą naszą skórę, a powietrze, które wciągamy do płuc parzy? Przede wszystkim należy unikać ostrego słońca i dusznych pomieszczeń, korzystać z wentylacji, manipulować przeciągami. Najważniejsza jednak jest woda, woda, i jeszcze raz woda, którą w czasie upałów powinniśmy pić nawet w podwojonej ilości. Zaleca się unikać ciężkostrawnych posiłków, ciemnych ubrań oraz przebywania na pełnym słońcu. Kremy przeciwsłoneczne są niezbędne, nie tylko w czasie najsilniejszego promieniowania. Należy je aplikować co parę godzin przez cały dzień, w najwyższymi filtrami, zwłaszcza dzieciom i osobom starszych, którzy szczególnie źle znoszą wysokie temperatury.

W upalne dni nie zapominajmy o zwierzętach. Absolutnie nie wolno zostawić psa w samochodzie, który nagrzewa się błyskawicznie. Psy chłodzą się poprzez ziajanie, gdyż ich gruczoły potowe występują jedynie na poduszkach łap, które podczas upałów nie są wystarczające, aby schłodzić organizm. Poza tym, psy z natury potrzebują więcej wody od nas, dlatego nie doprowadźmy do ich odwodnienia! Podobnie rzecz się ma z kotami, gryzoniami, czy innymi pupilami, których potrzeb nie możemy lekceważyć.

Tegoroczne temperatury powodują zmęczenie, osłabienie i omdlenia. I choć każdego roku wraz z wiosną niecierpliwie wyczekujemy upalnego lata, tak po obecnych doświadczeniach ze śmiertelnymi temperaturami, chyba nikt nie żałowałby gdyby to „hojne” lato już się skończyło.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Kogel-mogel

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Świat

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Ola · 2012-07-10 19:16:17

ale sie usmialam z tek klimy w taxi:-) przypomnialam sobie Alternatywy4

wrobel · 2012-07-10 17:13:16

rzeczywiscie klima to jest to, kiedy bylem w Polsce rok temu i jechalem taxi, to pan kierowca zapytal mnie z klima, czy bez, poprosilem z klima i niezle za to zaplacilem, dawno mnie tak nie zaskoczono, zeby placic za cos co powinno byc za darmo, jak tutaj w us. smieszne ale zalosne.

Paulina · 2012-07-10 17:08:08

W Polsce też są silne upały, tylko nie ma klimatyzacji w domach i co nieliczne miejsca publiczne ją mają, nikt też za bardz nie przejmuje się ludźmi. Zazdroszczę centralnej klimatyzacji (byłam w Stanach miesiąc u rodziny i jej doświadczyłam)...i poczucia empatii, której tutaj nam brakuje.

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...