Podziel się   

Kultura i sztuka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-05-31 14:54:17 · Czytany 10046 razy · 3 komentarzy
Nowszy Starszy

Na morzu z Badjao

fot. Dawid Kaszlikowski

Zobacz w galerii:

Na morzu z Badjao

Jak ludy Nomadów pustynnych, Badjao przemierzają wody wśród Archipelagu i wysp Borneo, żyjąc według swoich zasad i hołdując swoim tradycjom. Niestety niedługo ich kultura może zupełnie zaniknąć, ponieważ wielkie kurorty i firmy turystyczne wypierają ich z łownych terenów, bezlitośnie niszcząc naturalne środowisko, w którym żyją.

My, Polacy, jesteśmy ciekawi świata i chętnie zapuszczamy się wszędzie, gdzie jest to tylko możliwe, nawet na wyspy Borneo. Właśnie tam polska ekipa filmowa rozpoczęła produkcję filmu dokumentalnego, którego Polonia może być współtwórcą. Jest to obraz o tajemniczym ludzie Badjao. Może dzięki nam wszystkim powstanie niezapomniany dokument o kulturze wymierającej na oczach świata, jak wiele innych, którym nie było dane przeżyć nawet we wspomnieniach. Kim jest lud Badjao i dlaczego ważne jest, by utrwalić ich zanikającą kulturę? Posłuchajcie...

Rozrzucone wśród Archipelagu Sulu na Filipinach po wyspy Borneo żyją plemiona tajemniczego ludu Badjao. Jego przedstawiciele nazywani są „Ludźmi-Rybami” lub „Ludźmi Morza”. Oba przezwiska są trafne, bowiem życie Badjao jest nierozerwalnie związane z morzem, które daje pożywienie, a przez wieki trudnej historii zapewniało im spokojny azyl. To dzięki morzu przeżyli do dzisiejszego dnia. Nazywają ich także „ludźmi zapomnianymi przez Boga”, być może dlatego, że Badjao nie posiadają ziemi, nie licząc przybrzeżnych poletek, na których budują domy na palach, i miejsc pochówku na mniejszych wysepkach archipelagu. Na co dzień żyją we własnoręcznie zbudowanych łodziach, coś w rodzaju houseboat, w których zazwyczaj mieszka jedna rodzina. Kiedy patrzy się na ich życie można dojść do wniosku, że naprawdę pochodzą z morza i że są ostatnim ogniwem łączącym człowieka z praprzodkiem, który według niektórych naukowców wyszedł właśnie stamtąd.

Skąd się wzięli?

Nie można orzec z całą pewnością skąd przybyli, ale przypuszcza się, że na początku pierwszego wieku naszej ery zmuszeni byli opuścić zajmowane wyspy i szukać schronienia, posuwając się na zachód. Ponieważ Badjao nigdy nie stanowili wielkiej społeczności, inne, bardziej ekspansywne i wojownicze ludy wyparły ich całkowicie z zajmowanych wysepek prosto do morza, gdzie znaleźli azyl i gdzie żyją po dzień dzisiejszy. Są jak pariasi, nieakceptowani przez ludzi z lądu, a przez wyspiarzy wykpiwani i prześladowani za swój sposób życia. Niechciane plemię, zapomniane przez Boga, odrzucone wyrzutki i bezpaństwowcy...

Jak  żyją?

Nie przynależą do żadnego państwa, utrzymują się z połowu ryb, muszli, pereł oraz z ich sprzedaży. Są rozproszeni i żyją w rodzinnych klanach, respektując odwieczne tradycje. Różnią się od siebie dialektem językowym i uważają się za prawdziwie wolnych ludzi. Jak ludy Nomadów pustynnych, Badjao przemierzają wody wśród archipelagu i wysp Borneo, żyjąc według swoich zasad i hołdując swoim tradycjom. Niestety niedługo ich kultura może zupełnie zaniknąć, ponieważ wielkie kurorty i firmy turystyczne wypierają ich z ich łownych terenów, bezlitośnie niszcząc naturalne środowisko, w którym żyją.

„Dni kultury Badjao, Ludzi-Ryb, żyjących w ścisłej harmonii z morzem, o ponadludzkich umiejętnościach, niestety są już policzone” – mówią twórcy filmu. „Czujemy się współodpowiedzialni za tragiczny los Badjao, który zgotowała im nasza cywilizacja. Bohaterowie filmu każdego dnia ryzykują życie, nurkując głębiej, niż pozwalają na to możliwości zwykłego człowieka. W ten sposób wyławiają kilka ryb, co pozwala im przeżyć, ale również uciec do pięknego podwodnego świata, w którym czują się prawdziwie wolni. Badjao pod wodą zapominają o odrzuceniu i problemach czekających na nich na powierzchni”.

O filmie

Alexan, bohater filmu, ostatni nurek głębinowy (compressor diver) na wyspie Mabul, postanawia przekazać swój warsztat 10-letniemu bratankowi Sariemu. Uczy go nie tylko niebezpiecznej sztuki nurkowania przy użyciu rurki i sprężarki powietrza, ale również odkrywa przed nim magiczne legendy i zwyczaje Badjao. Historia Alexana i Sariego to opowieść o dojrzewaniu i przyjaźni, harmonii ze światem natury i zmaganiu się z morzem, jego niebezpieczeństwami, przypływami i odpływami. Nieprzewidywalność morza jest odzwierciedleniem losów Badjao, których przyszłość jest bardzo niepewna. Jeśli uda się dokończyć ten film, Ludzie-Ryby już na zawsze będą postrzegani jako ostatni naprawdę wolni ludzie i władcy morza, a nie (a tak być może) żebracy ulic Borneo.

Prośba o wsparcie

Jeśli uda się dokończyć ten piękny dokument, realizatorzy planują dotrzeć z nim wszędzie, gdzie to tylko możliwe, by wspomóc zanikającą kulturę. Dlatego zwracają się do Państwa o wsparcie tego projektu chociażby $5.00 dolarami. To dla nich bardzo ważne, by dokument obiegł świat. Jest to możliwe za pomocą kikstera, na który możecie Państwo z łatwością wejść, obejrzeć krótki zwiastun filmu i wesprzeć go dowolną kwotą, za którą realizatorzy filmu podziękują Państwu, wysyłając poświadczenie otrzymanej darowizny przez kikster.

W produkcję filmu zaangażowana jest Sonia Mazurek, która od początku ciężko pracuje nad tym pomysłem i jego realizacją. Zdążyliście ją Państwo poznać z projektu „Niedźwiedź Wojtek, który poszedł na wojnę”, który tak bardzo podobał się polonijnej publiczności.

Aby wspomóc projekt trzeba wejść na stronę www.kickstarter.com, a później w górnym prawym rogu  wpisać w okienku: On the sea with Badjao (należy uważać na pisownię).

Twórcy filmu serdecznie zapraszają Państwa do udziału w akcji na Kickstarterze, która ma na celu zebranie funduszy potrzebnych do dokończenia projektu.

Od realizatorów filmu:

Po wielu miesiącach filmowania na Borneo i dwóch latach przygotowań z dumą możemy stwierdzić, że jesteśmy w posiadaniu nie tylko zapierających dech w piersiach ujęć podwodnych, ale co najważniejsze, pięknej i dramatycznej historii człowieka, który każdego dnia ryzykuje swoje życie, by przetrwać.

W zamian za przekazane nam fundusze przygotowaliśmy wyjątkowe nagrody (m.in. wyjazd na Borneo, gdzie wprowadzimy Państwa w niezwykły świat Badjao), staniecie się również współtwórcami tego filmu.

Prosimy o przyłączenie się do naszej akcji przede wszystkim dlatego, że ten film zasługuje na ukończenie!

Prosimy o przekazanie informacji swoim znajomym, bo to historia, o jakiej świat jeszcze nie słyszał! Więcej informacji na www.kickstarter.com pod hasłem „On the Sea with Badjao”.
Jeżeli mają Państwo problemy z zapłaceniem kartą kredytową, prosimy o kontakt z Moniką Braid (producent): monika@braidmadefilms.co.uk.


NAGRODY

Za wsparcie finansowe filmu przewidziane są dla Państwa nagrody:

$10 – Babcia Kuya (mama Alexana) odmówi w Twojej intencji tradycyjną MODLITWĘ BADJAO. W te wakacje możesz pływać bez obaw, gdziekolwiek zechcesz (ale pod warunkiem, że opowiesz o naszej akcji innym) ;)
Termin: Czerwiec 2013

$15 – Zostań HONOROWYM BADJAO i otrzymaj gorące podziękowania na naszym Fanpage'u. Napisz o nas na swoim Facebooku, Twitterze i opowiedz o nas swoim znajomym!
Termin: Czerwiec 2013

$20 – Oprócz podziękowań na naszym Facebooku wyślemy Ci drogą elektroniczną 3 ZDJĘCIA W WYSOKIEJ ROZDZIELCZOŚCI zrobione pod wodą z Badjao.
Termin: Czerwiec 2013

$40 – BĄDŹ JEDNYM Z PIERWSZYCH, KTÓRZY OBEJRZĄ WERSJĘ TELEWIZYJNĄ FILMU (43 MIN.)! Wyślemy Ci spersonalizowany link do filmu w jakości HD, PLUS wszystkie nagrody powyżej.
Termin: Grudzień 2013

$60 – Wyślemy Ci link z PEŁNOMETRAŻOWĄ WERSJĄ FILMU w jakości HD, 6 naszych ulubionych ZDJĘĆ Z BORNEO W WYSOKIEJ ROZDZIELCZOŚCI oraz specjalnie stworzony DZWONEK NA TELEFON z piosenką Alexana BOLA BOLA!
Termin: Czerwiec 2014

$100 – Wyślemy Ci 3 ZDJĘCIA (20,32 x 25,4 cm) z LIMITOWANEJ EDYCJI NASZYCH ULUBIONYCH FOTOGRAFII zrobionych przez wielokrotnie nagradzanego fotografa oraz FILM NA DVD i wszystkie nagrody powyżej.
Termin: Czerwiec 2014

$200 – TWOJE IMIĘ NA DUŻYM EKRANIE! Wymienimy Twoje imię i nazwisko w podziękowaniach w napisach końcowych filmu oraz wyślemy Ci online specjalnie przygotowany filmik z KURSEM NURKOWANIA Z KOMPRESOREM, przeprowadzony przez naszego mistrza w tej dziedzinie, Alexana. PLUS nagrody powyżej.
Termin: Czerwiec 2014

PLUS powyższe nagrody!
Termin: Lipiec 2014

Wszystkim ludziom dobrej woli realizatorzy filmu dziękują w imieniu Badjao.

 

 


 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Kultura i sztuka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Ewa · 2013-06-05 13:25:25

Fajna historia. ja tez dorzucilam "cegielke" do filmu o Badjao.

Lidia · 2013-06-01 15:00:44

ciekawe, podobno "syrenki" istnieja, tylko troche w innej postaci...

Nurek · 2013-05-30 06:42:24

Niesamowita historia i piękne zdjęcia! 5$ poszło!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...