Podziel się   

Ludzie Pokaż wszystkie »

Wydanie 2009-07 · Opublikowany: 2009-08-10 15:10:23 · Czytany 7585 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Adam Andrzejewski – kandydat na Gubernatora Stanu Illinois w 2010 roku

Nasz kandydat pochodzi z małego, prowincjonalnego miasteczka Herscher, w powiecie Kankakee, w stanie Illinois. W 1929 roku jego dziadkowie, Andrew i Theresa Andrzejewski wyemigrowali z Polski do Evanston w Illinois.

W czasach wielkiego kryzysu z piątką dzieci dzielili osiemdziesięciotrzymetrowe mieszkanie. Dzieci do dziś dobrze pamiętają czternastogodzinny dzień pracy Andrew. John, ojciec Adama i jego matka, Janet Norris Andrzejewski poznali się podczas studiów na Northern Illinois University. Po uzyskaniu stopnia nauczyciela wspólnie rozpoczęli pracę w dystrykcie szkolnym w Herscher. W roku 1976 i 1978 John Andrzejewski jako demokrata brał udział w wyborach na stanowego reprezentanta 43rd Legislative District, ale przegrał w głównych wyborach z George’m Ryanem.

Adam Andrzejewski jest najstarszym z siedmiorga rodzeństwa. Dorastał i uczył się w Herscher. Miasteczko tak, jak wiele innych dzisiaj, to ponad 430 rodzin, 1500 mieszkańców, hotel, dwa banki, kilka szkół i kościołów, wśród których jest Kościół katolicki świętej Małgorzaty. Ojciec musiał zapewnić byt wielodzietnej rodzinie, więc pracował w dwóch miejscach – był nauczycielem i sprzedawcą nieruchomości. Adamowi od dzieciństwa praca nie była obca, brał przykład z ojca, a jego pracowitość imponowała. Jako mały chłopak spędzał wakacje, pracując w lokalnych farmach i zarazem pomagając finansowo rodzinie. Kiedy uczęszczał do college’u, dorabiał do wydatków na naukę, pracując w firmie ubezpieczeniowej i jako pracownik budowlany. Życiowe doświadczenie i niełatwe zdobywanie pieniędzy, mobilizowały Adama do nauki. Studia wyższe ukończył w Northern Illinois University na kierunku administracja biznesowa.

Po ukończeniu college’u, razem z bratem, rozpoczął pracę we własnej firmie, na początek w apartamencie. W rodzinnym miasteczku zaczęli publikować książkę telefoniczną, łamiąc monopol kompanii telefonicznej Yellow Page Directories. Po dziewięciu latach wytężonej pracy na własny rachunek doszli do ok. 20 mln dolarów obrotów rocznie, główna siedziba firmy mieściła się w Dekalb, IL w budynku o powierzchni ok. 2500 metrów kwadratowych, zatrudniali 150. pracowników. Latem 2006 roku otrzymali wyróżnienie od „Success Magazine”, jako jedna z najszybciej rozwijających się firm w kraju. W styczniu 2007 roku Adam sprzedał swoje udziały w firmie i w wieku 37. lat założył organizację For The Good Of Illinois.  Misją tej organizacji jest kontrola i jawność, przejrzystość, odpowiedzialność i oszczędność w wydatkach pieniędzy podatników stanu Illinois. Sukcesem organizacji jest kwota ponad 1 miliarda dolarów w postaci czeków z pieniędzmi podatników, wystawionych ze szczegółowym opisem przeznaczenia na lokalnych stronach internetowych.

Adam zrezygnował z działalności w organizacji For The Good Of Illinois przed oficjalnym przystąpieniem do wyścigu wyborczego na Gubernatora Stanu Illinois 2010.

Adam jest żonaty. Jego żona jest pochodzenia irlandzkiego i ma na imię Kerry. Razem wychowują trzy córki i mieszkają w Hinsdale. Adam, wychowany w katolickiej rodzinie, podtrzymuje tradycję i należy do parafii St. Isaac Jogues Catholic Church w Hinsdale; nie bez znaczenia jest przejrzystość jego przekonań w obronie życia. Minęły dziesięciolecia nim w demokratycznej Ameryce zniesiono niewolnictwo, jeszcze dłużej walczono o równouprawnienie kobiet. Prawo do życia od poczęcia to kolejny próg cywilizacyjny współczesnej demokracji. Coś złego nie stanie się przecież dobrem tylko dlatego, że czyni to tak wielu lub nawet wszyscy. Państwo o wyższej cywilizacji to nie jest kraj o większej liczbie samochodów i komputerów, tylko taki, w którym nade wszystko ceni się ludzkie życie.

Adam Andrzejewski rozpoczął wyścig o nominację na Gubernatora Stanu Illinois 2010 już od marca tego roku – on lubi maratony, także wyborcze. W prawdziwym Chicago Marathon brał udział cztery razy: w 1996, 1998, 2000 i 2002 roku za każdym razem meldując się na mecie po przebiegnięciu 26.2 mil. Nietypowy sport, który uprawiał w szkole średniej, to gra w szachy, mistrzowska – zajmował wysoką pozycję w rankingu w Stanach Zjednoczonych. Jego ulubionym, relaksującym zajęciem jest gra na skrzypcach i wspólne przebywanie z rodziną.

Demokracja polega na tym, że idąc do urn wyborczych musimy zrozumieć, że mamy prawo wybrania rządzących, a nie tylko głosowania na nich. Wybierzmy swojego rodaka, który może nas godnie reprezentować. Pokażmy światu jeszcze raz, przed Olimpiadą 2016 w Chicago, naszą siłę i determinację, że się liczymy i potrafimy wygrywać. Nie możemy się tylko żalić, że niczego nie można zrobić – musimy zacząć czynnie działać, poprzez udział w głosowaniu na swoich. Jeżeli mamy zmieniać oblicze tej ziemi, to pokażmy, że potrafimy to zrobić!

Pokażmy światu jeszcze raz, ale na Amerykańskiej ziemi, że łączy nas ten sam Bóg i ojczyzna naszych przodków.

Gregory Akko
Chariman, New Europe Coalition Political Action Committee

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Ludzie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polityka · Polonia w USA · Świat

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...