Podziel się   

Ludzie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-12-30 20:46:33 · Czytany 5765 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Wspomnienie wielkiego polskiego kompozytora – Wojciech Kilar (1932-2013)

Wojciech Kilar (Fot: Internet)

Wojciech Kilar– jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, autor m.in. muzyki do „Pianisty" R. Polańskiego czy "Draculi" F.F. Coppoli– zmarł w niedzielę, 29 grudnia 2013 r.  w Katowicach.  

Wojciech Kilar uznawany jest za jednego ze współtwórców wysoko cenionej na całym świecie polskiej szkoły kompozytorskiej. Stale współpracował z reżyserami polskimi, m.in. Romanem Polańskim, Krzysztofem Kieślowskim, Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim oraz zagranicznymi, m.in.: z Jane Campion czy Francisem Fordem Coppolą.

Był autorem muzyki do ponad stu produkcji kina światowego. Za muzykę do nagrodzonego trzema Oskarami "Pianisty" Romana Polańskiego zdobył francuskiego Cezara, a za muzykę do "Draculi" Francisa Forda Coppoli nagrodę Stowarzyszenia Kompozytorów Amerykańskich.

W uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej Wojciech Kilar otrzymał najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego. Wśród innych odznaczeń, które otrzymał za osiągnięcia w pracy twórczej są: Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej w 2000 r., Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2002) czy Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005).

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Lata wczesnej młodości spędził w Rzeszowie i Krakowie. Większość swojego życia spędził jednak na Górnym Śląsku, który określał mianem swojej “małej ojczyzny”. Bliskie związki łączyły go też z Jasną Górą, gdzie od wielu lat świętował swoje urodziny.

Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie studiował grę na fortepianie i kompozycję w klasie Bolesława Woytowicza. Karierę rozpoczął pod koniec lat 50. na festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył, wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, polską szkołę awangardową oraz nowy kierunek we współczesnej muzyce, zwany sonoryzmem. W 1974 r. skomponował swój słynny poemat symfoniczny "Krzesany". Od tamtego czasu Wojciech Kilar uchodził za czołowego przedstawiciela polskiej awangardy muzycznej.

– Przez ostatnie półwiecze Jego muzyka symfoniczna, sakralna i filmowa towarzyszyła nam niemal na co dzień. Czasem nawet nie mieliśmy świadomości, że to właśnie On był twórcą dobrze znanego motywu, rozpoznawalnej melodii. Wojciech Kilar […] miał wielkie szczęście stać się artystą powszechnie podziwianym – powiedział o kompozytorze Prezydent Bronisław Komorowski.

– To kompozytor światowej rangi. […] To absolutna światowa czołówka. Jego wielki dorobek charakteryzuje się jakością, zróżnicowaniem i perfekcją – wspominał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

– Był jedną z najbardziej wyrazistych postaci muzyki XX i XXI wieku – powiedział prezes Związku Kompozytorów Polskich Jerzy Kornowicz.

 

Pogrzeb Wojciecha Kilara odbędzie się 4 stycznia 2014 r. w Katowicach.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Ludzie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Kultura i sztuka · Polonia na świecie · Polonia w USA · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...