Podziel się   

Nauka i technika Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2015-01-05 12:43:20 · Czytany 6226 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Noc Biologów i Gadające dachówki

Fot: Zofia Wojciechowska

Podczas Nocy Biologów w Olsztynie w formie małej wystawy pt. Bioróżnorodność regionu i Gadające Dachówki odbędzie się specjalny pokaz gadających dachówek. Wybrane zostały dachówki z motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Będą więc dachówki opowiadać (gadać) o różnorodności biologicznej regionu Warmii i Mazur, wspomagając się mobilnym Internetem i smartfonami.

Piknik naukowy

Celem tego ogólnopolskiego pikniku naukowego jest upowszechnianie i popularyzacja nauki oraz instytucji zajmujących się problematyką przyrodniczą poprzez interesujące pokazy, warsztaty, prelekcje, wykłady, zwiedzanie laboratoriów, wystawy, dyskusje oraz materiały zamieszczone w prasie lokalnej, radiu, telewizji i Internecie (m.in. blogi i portale społecznościowe). Celem jest wzbudzanie ciekawości oraz chęci poznawania i rozumienia świata przyrodniczego, szczególnie u dzieci i młodzieży szkolnej, a także kształtowanie poglądów pozwalających na zrozumienie prawidłowości funkcjonowania przyrody oraz na nieszkodliwe obcowanie ze światem żywym (biologicznym). Odpowiadając na zaproszenie Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM, przygotowaliśmy szereg niezwykłych wydarzeń dotyczących innowacyjnych przedsięwzięć Instytutu Hortiterapii (http://www.hortiterapia.blogspot.com).

Zapraszamy do Ogrodów Zdrowia i programu Gadające Dachówki

W tym roku w Instytucie Hortiterapii z inicjatywy trzech osób – red. Zofii Wojciechowskiej, dr inż. Katarzyny Kowalcze oraz red. Krzysztofa Miki, znanego na forum „Magazynu Polonia” (MP) – narodził się program Ogrody Zdrowia. Kolejnym projektem, jaki opracowaliśmy, jest program pt. Gadające Dachówki. Autorzy i realizatorzy tego pomysłu (Zofia Wojciechowska i prof. Stanisław Czachorowski) myślą, że zainteresuje on czytelników MP oraz Polonię. Jest to zupełnie niezwykły pomysł na innowację. Mamy nadzieję, że w ten sposób znajdziemy parterów do współpracy. Czekamy na opinie czytelników, polonijnych biur podróży oraz polonijnych ośrodków edukacyjnych.

W naszym regionie duże firmy sobie radzą – najtrudniej jest małym, także z wdrażaniem innowacji. Uważamy, że innowacje są i dla małych! Dlatego też będziemy prezentować na IV Nocy Biologów nasz projekt Ogrody Zdrowia i Gadające Dachówki wierząc w to, że przyszłością dla rozwoju Mazur i Warmii jest turystyka prozdrowotna oparta na wiedzy biomedycznej.

Innowacja społeczna w turystyce

Autorzy i realizatorzy pomysłu (Zofia Wojciechowska i prof. Stanisław  Czachorowski) rozpoczęli od eksperymentu – innowacji społecznej. Pomysł dojrzał jako akcja charytatywna – Opowieści warmińskiej dachówki, opowieści warmińskich dachówek. Po zapowiedzi na Facebooku akcją zainteresowała się „Gazeta Wyborcza”: Jak dużo zarobić na starych dachówkach? Oni mają pomysł. I wtedy rozsypał się worek z pomysłami i inicjatywami. Wiele osób zaoferowało dachówki, nie tylko z Warmii, ale i z Mazur. Pierwsze grupowe malowanie zaplanowano w Mrągowie w dniach 7-8 listopada 2014 r. (Jak Mazurzy dachówki Warmiakom malowali). Później szeroko o akcji dachówkowej zaczęła pisać „Gazeta Olsztyńska” (na przykład tu i tu). Zaczęło się od gadających dachówek z Lamkowa. Pomysł, łącząc różnorodne doświadczenia, zarówno malowania recyklingowych butelek (czytaj więcej), jak i objazdowej wystawy z mobilnym Internetem (czytaj więcej), stał się ważnym inspirująco krokiem w stażu naukowym małego przedsiębiorstwa z woj. warmińsko-mazurskiego. Tak rozpoczęła się współpraca z Panią Zofią Wojciechowską z Mrągowa – czyli ze znanym czytelnikom MP Instytutem Hortiterapii. Od końca października 2014 r. do projektu dołączyło wiele wspaniałych i kreatywnych osób.

Przez dziesięciolecia leżały na dachach domów…

Dachówki, leżąc dziesięciolecia na warmińskich domach, oborach, stodołach były świadkiem wielu wydarzeń. Tych zwykłych i tych burzliwych. I tego, jak zmieniała się przyroda. Teraz mogą opowiedzieć o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym regionu. Artystyczne rękodzieło łączy się z nowoczesną elektroniką. Zamieszczone na dachówkach QR kody umożliwiają, przy pomocy smartfonów czy tabletów, szybkie dotarcie do opowieści o lokalnej różnorodności biologicznej. W taki sposób łączy się dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze z nowoczesnymi technologiami informatycznymi.

Co to takiego Gadające Dachówki?

Pomysł nabrał kształtów w ramach stażu, jaki odbywa się w małym przedsiębiorstwie w ramach projektu pt. „Regionalny transfer wiedzy z nauki do biznesu – staże i szkolenia praktyczne naukowców w przedsiębiorstwach Warmii i Mazur”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego a koordynowanego przez Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM w Olsztynie. Dachówkowa innowacja dotyczy branży turystycznej.

„Dachówkarze” – sieć współpracy

Autorzy wspominają: stopniowo do akcji zaczęło się włączać coraz więcej osób, oferując zarówno dachówki jak i chęć malowania czy innego ozdabiania. Tworzy się sensowna sieć współpracy regionalnych twórców, studentów i absolwentów z lokalną branżą turystyczną. Bardzo liczę, że może skromną, ale jednak pracę, znajdą ludzie stąd. A przy okazji będzie to biznes odpowiedzialny społecznie, wspierający lokalne środowiska. Na początku liczę, że skorzysta mała wiejska szkoła z Lamkowa. A potem znajdziemy i innych potrzebujących mądrego wsparcia. W dalszej perspektywie być może uda się wykreować lokalny produkt regionalny wspierający turystykę. Natura i kultura mogą się wspierać. Misją uniwersytetu jest wspieranie rozwoju regionalnego. Z innowacji korzystać mogą także małe (nawet mikro) przedsiębiorstwa. Innowacja nie musi oznaczać wielkich fabryk, dużych pieniędzy i mocno skomplikowanych technologii.

Biogospodarka i turystyka... to nie jest coś odległego i nieosiągalnego

Dachówki gadać będą w Ogrodach Zdrowia. Zielona Arteterapia (terapia przez sztukę) nad warmińsko-mazurskimi jeziorami i rzekami oraz pośród lasów i agrocenoz. Artyści do dachówkowego dzieła użyli przede wszystkim wyobraźni – łącząc kolory w nietypowy sposób. Każdy jest mistrzem swojego talentu. Patrzymy na otaczającą nas przyrodę. Trudno się od niej oderwać, dlatego też powstały prace oryginalne, zainspirowane naturą okolic Mrągowa. W obiekcie turystycznym, gdzie przyjęto nas z życzliwością, jest cisza i spokój. Mazury poza sezonem koją duszę i sprzyjają spowolnieniu tempa. Jest czas na skupienie i wspólne tworzenie. Odwiecznym zmartwieniem właścicieli licznych mazurskich zajadów i hoteli był sposób na ściągnięcie gości. Turysta poszukujący wytchnienia właśnie do nas powinien skierować swe kroki.

Noc Biologów w Olsztynie nietypowo zacznie się już rano. Całość zakończy się po godz. 23:00 nad rzeką Łyną, na stanowisku archeologicznym, w miejscu dawnej osady starożytnych Prusów. Nasze gadające dachówki pomogą przedstawić podstawowe, ale ważne zagadnienia, poszerzające wiedzę społeczeństwa na temat funkcjonowania świata przyrodniczego (m.in. problemy biogospodarki, biotechnologii, zdrowia ludzkiego czy ochrony przyrody) oraz problemów budzących wiele kontrowersji. Zielone miejsca pracy i sposób na zielony biznes to niektóre z zagadnień, które będziemy poruszać. 

Więcej o Nocy Biologów, której patronujemy z sympatią czytelników „Magazynu Polonia”, i wystawie z gadającymi dachówkami na blogu dachówkowym http://www.gadajacedachowki.blogspot.com lub wydziałowym: http://biologiaolsztyn.blogspot.com/2014/12/noc-biologow-na-uwm-w-olsztynie-9.html oraz na ogólnopolskiej stronie: http://www.nocbiologow.home.pl/index.php.

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Nauka i technika

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Podróże i turystyka · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...