Podziel się   

Podróże i turystyka Pokaż wszystkie »

Wydanie 2011-01 · Opublikowany: 2011-03-14 21:38:31 · Czytany 8063 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Meksyk – Historia i przygoda

Ixtapa/Zihuatanejo – „Miasto Kobiet”

 

Meksyk to niezwykle interesujący kraj: historycznie, kulturowo, krajoznawczo i turystycznie. Według badań archeologicznych, historia zamieszkiwania terenu Meksyku sięga 20 tys. lat p.n.e. Prekolumbijscy mieszkańcy obu Ameryk przybyli tu z Syberii podczas ostatniej epoki lodowcowej, przekraczając Cieśninę Beringa, a następnie przez obecną Alaskę, Kanadę, USA, ostatecznie docierając do dzisiejszego Meksyku w poszukiwaniu żywności.

Najczęściej kojarzona z tym terenem jest Cywilizacja Majów. Punkt szczytowy rozwoju osiągnęła w latach 300-900 n.e. Plemiona te zdominowały wówczas półwysep Jukatan i obszary południowe. Aztekowie, zwani też Meksykana, sprawowali władzę nad wybrzeżem Zatoki Meksykańskiej do czasów przybycia Konkwistadorów w XV wieku n.e. Okres Kolonialny (1521-1821) przyniósł wpływy kultury hiszpańskiej, co spowodowało, że w obecnym Meksyku możemy podziwiać  budowle kolonialne i kościoły katolickie.

I Meksyk, i lud zamieszkujący te tereny, posiadają bogatą oraz niezwykle interesującą historię. Obecnie Meksyk słynie z luksusowych ośrodków wypoczynkowych, zarówno od wschodniej strony Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego, jak i zachodniego wybrzeża nad Pacyfikiem. Na zachodnim wybrzeżu Meksyku do najbardziej znanych i atrakcyjnych miejscowości turystycznych należą: Ixtapa/Zihuatanejo, Puerto Vallarta, Acapulco, Huatulco, Mazatlan, Manzanillo i Los Cabos. Każda z nich posiada ogromną liczbę luksusowych hoteli, położonych na wybrzeżu Pacyfiku, restauracji, oraz wszelkich atrakcji turystycznych. Należą do nich m.in.: jazda konna po zboczach Sierra Madre, wyprawy do lokalnych wiosek, łowienie wielkich ryb na oceanie, nurkowanie, a zimową porą oglądanie wielorybów i delfinów, zbliżających się wówczas do ciepłych brzegów Meksyku.

 Ixtapa/Zihuatanejo ujęło mnie ostatnio niezwykle miłą atmosferą, życzliwością poznanych tam ludzi, a także urokiem miasta – zarówno części hotelowej, Ixtapa, położonej między górami Sierra Madre a Oceanem Spokojnym, jak i starej części, którą stanowi miasto rybackie Zihuatanejo, mieszczące się na wybrzeżu zatoki. Tam też spotkałam w ubiegłym roku grupę osób z Polski, uczestniczących w połowach rybackich. Miło było usłyszeć polską mowę tak po prostu, przechodząc przez plac, znajdujący się zaraz obok plaży i zacumowanych łodzi rybackich. Na placu tym w każde niedzielne popołudnie gromadzą się tutejsi mieszkańcy, ponieważ odbywają się tutaj występy lokalnych tancerzy i artystów. Na pobliskich straganach można znaleźć ludowe wyroby oraz lokalne potrawy. Można również usiąść w otwartej restauracji z francuskimi kulinariami i wyśmienitym winem. Urocza Ana Camarena, przedstawicielka Convention Biura Ixtapa, była tam naszą przewodniczką i zapoznawała nas z właścicielami restauracji oraz miejscowych biznesów.

Pozytywne wrażenia, urok Ixtapy/Zihuatanejo, oraz niezwykła życzliwość tamtejszych  mieszkańców, spowodowały, że wróciłam do Ixtapy w grudniu 2010r. Odbywały się tam właśnie specjalne dni pod hasłem „Sun & Fun”. Rzeczywiście, przez cały czas panowała przepiękna, słoneczna pogoda. Cudowny widok na ocean, a pod wieczór słońce, zachodzące za malowniczymi wysepkami skalnymi, plaże o złocistym piasku, a od strony lądu góry zalesione dżunglami zapierały dech w piersiach. Plaże w zatokach (plaża La Ropa, bezpieczna do pływania, o spokojnych falach, plaża La Madera, Plaża Principal i wiele innych) pełne były wczasowiczów.

Restauracja przy butikowym hoteliku La Escollera, malowniczo położona na stromej górze z widokiem na plażę La Ropa, oferowała wspaniałe potrawy z darów morza. Właściciele tego miejsca oprowadzili naszą grupę również po ich prywatnym, tropikalnym ZOO, pod nazwą Park Bio Zihuatanejo, zawierającym gady, ptaki i zwierzęta  zamieszkujące okoliczne lasy. Można było oglądać pająki takie jak np. Tarantula czy Czarna Wdowa, a także węża Boa, skorpiony, ptaki, m.in. sokoły i jastrzębie, Iguany, oraz dużo innych tropikalnych okazów.

Następnym cudownym doświadczeniem było pływanie z delfinami, czyli coś, co po prostu trzeba przeżyć. Po drodze do plaży Linda należało też wstąpić do „Krokodilero”, aby przyjrzeć się z bliska całemu stadu krokodyli jak również malowniczym, zielono-żółto-szarym Iguanom. Z plaży Linda wystarczyło wziąć wodną taksówkę za 4 dolary w obie strony, i już znajdowało się na wyspie La Isla de Ixtapa, po to, aby, pływając, podziwiać rafy koralowe.

Jak widać, Ixtapa jest miejscem niezwykle atrakcyjnym pod względem turystycznym. Dla miłośników jazdy rowerowej istnieją tam wielokilometrowe, specjalne trasy. Po eleganckich ulicach Ixtapy można również przejechać się bryczką konną. Miłośnicy gry w golfa mają do wyboru dwa piękne pola golfowe Palma Real i Marina Ixtapa. Dla odważnych istnieją takie atrakcje, jak: Parasoling nad zatoką Bahia El Palmar lub zjazd na Zip Line, albo też wyprawa na ATV po lasach palm kokosowych i długiej dzikiej plaży.

Oczywiście, wybór w standardach hoteli jest ogromny, od pięciogwiazdkowych z programami tzw. All Inclusive, czyli z wyżywieniem, takich jak np. Melia Azul, Presidente Intercontinental, Dorado Pacifico, do tych bez wyżywienia, jak luksusowy Las Brisas, Villa Mexicana, Hotel Irma, Catalina Beach Resort, Posada Real, Barcelo, Hotel Fontan, Tesoro i wiele innych.

Oprócz restauracji hotelowych, zarówno w Ixtapa, jak i Zihuatanejo, jest wiele urokliwych restauracji o pysznym i urozmaiconym jadłospisie. Klimat jest gorący przez cały rok. Także w okresie zimowym, tj. od listopada do kwietnia, panują tu komfortowe warunki do opalania i wycieczek. Można też zakupić pamiątki, np. wyroby folklorystyczne czy biżuterię. Szczególne wrażenie robią ludzie: są zawsze życzliwi, pogodni i uśmiechnięci.

Ostatnie obchody dni „Sun & Fun”w Ixtapa/Zihuatanejo odbyły się dzięki działalności Convention  and  Visitors  Bureau, reprezentowanego miedzy innymi  przez  przemiłą  Ana Luisa Moran – Public Relation Manager, Soraida Espino z Hotelu Las Brisas, oraz wielu innych. Od 26 do 28 marca 2011 r. w Ixtapa/Zihuatanejo odbędzie się pierwszy w Ameryce Środkowej i Południowej Festiwal pod nazwą „Food & Wine”, słynny na całym świecie. Wino produkcji meksykańskiej cieszy się coraz większym uznaniem i sławą. Będzie to również okazja, by skosztować autentycznego „Food of Mexico” i przyjrzeć się z bliska folklorowi meksykańskiemu. Zapraszam do odkrycia tego cudownego miejsca.

 

Mexico-Historia i Przygoda c.d.n.

Te verē pronto en IXTAPA-Do zobaczenia  w IXTAPA.

                                              Ewa Czachowska

                                              Lotus Travel World,Inc

                                              5770 S Archer Ave.Chicago,Il 60638                            

                                            Tel:773 582 0885        fax:773 582 8394 

            www.LotusTravelWorld.com 

            e-mail: lotustravelworld@yahoo.com

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Podróże i turystyka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...