Podziel się   

Polityka Pokaż wszystkie »

Wydanie 2011-09 · Opublikowany: 2011-11-08 17:24:19 · Czytany 6448 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Barack Obamowski?

Za oceanem polityczny orator, Barack Obama, sięgnął chmur. Jego pasja i spartańska samodyscyplina dodały mu skrzydeł i w mgnieniu oka wzleciał ku politycznym szczytom. Czy ten amerykański orzeł wzbiłby się równie wysoko nad Wisłą?

Twarz Ameryki

Już 50-letni mężczyzna, 187 centymetrów wzrostu, żonaty, ojciec dwójki dzieci. Ten z pozoru pospolity „zjadacz chleba” w ciągu kilku chwil stał się najpotężniejszym z potężnych. Każde jego słowo warte jest tyle, co zdeterminowane działania największego mocarstwa na świecie. Za głosem tego mężczyzny podąża istna powódź zwolenników. Kochają jego styl mowy, specyficznie robione pauzy, swoistą gestykulację i mimikę twarzy. Wciąż mają w pamięci jego spektakularne przemowy wyborcze z 2008 roku. W każdym stanie było podobnie: ogromny stadion, tłumy ludzi, muzyka w tle, noc podźgana setkami reflektorów –  niczym na koncercie legendarnej gwiazdy muzycznej. W centrum zaś nowa twarz USA, mózg amerykańskiego tytana o wielu religiach i niezliczonych kulturach. Dziś jest podobnie – po uchwyceniu terrorysty Osamy bin Ladena, wielu widzi w prezydencie herosa, który na podobieństwo św. Jerzego uwolnił kraj od „złego smoka”. Ludzie znów czują się bezpiecznie. Niewykluczone, że w najbliższych wyborach Obama po raz drugi zdobędzie laur w postaci miejsca w Białym Domu.

Obama czy Obamowski?

Popularność 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych znacznie wykracza poza granice jego kraju. Kochają go w rodzinnej Kenii, miło wspominają w Indonezji. W Europie z zazdrością patrzą na używany przez Obamę dyplomatyczny arsenał perswazji. Podczas gdy wielu polityków ze Starego Kontynentu kruszy kopie o wygranie niewielkich bitew słownych, jemu bez większego wysiłku przychodzi wygrana całych wojen. – Jest to niezwykłej klasy orator – powiedział o nim Aleksander Kwaśniewski. Miał słuszność. Kiedy 10 kwietnia wydarzyła się tragedia w Smoleńsku, Obama nie pozostał obojętny. – W takich chwilach wszyscy jesteśmy Polakami – stwierdził. Tymi słowami trafił prosto w rozdarte serce Warszawy. Były one niczym miód na uszy narodu rzuconego na kolana. I, mimo że do tej pory nie zapewnił nam ruchu bezwizowego, a także zapomniał o obiecanej tarczy antyrakietowej, Polacy chętnie widzieliby amerykańskiego bielika na czerwonym tle. W nadziei, że niczym zręczny kowal przekuje Pax Americana w Pax Polonica, wyczekiwaliby powrotu do choćby namiastki utęsknionego, złotego wieku RP.

Lepszy od „naszych”?

Czy Obama miałby szansę konkurować z naszymi rodzimymi politykami? Z pewnością tak. Przewyższa większość z nich nie tylko pod względem wzrostu, ale i użycia najnowszych technik marketingowych. Nie bez przyczyny Stany Zjednoczone wiodą prym w tej dziedzinie. Podczas gdy Polacy dopiero uczą się korzystania z różnych sposobów perswazji, Amerykanie już od dawna w zaawansowany sposób łączą rozmaite metody programowania neurolingwistycznego. Prezydent USA buduje swój wizerunek na mocnych fundamentach. Składane przez niego z małych cegiełek sukcesy polegają na umiejętnym wysławianiu się, zarówno podczas najważniejszej debaty przedwyborczej, jak również w czasie setek innych, mniej formalnych sytuacji. Gdyby Obama osiadł nad Wisłą, prędko stałby się naszym ulubionym politykiem. Musiałby tylko zmienić nazwisko... na przykład na Obamowski.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polityka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Ludzie · Polska · Świat

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...