Podziel się   

Polityka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-05-22 21:36:21 · Czytany 5762 razy · 1 komentarz
Nowszy Starszy

Kaczyński: prezydent Litwy miała rację krytykując Polskę

polonia.wp.pl
Dalia Grybauskaite (fot. PAP/EPA / Julien Warnand)

Ogólna ocena prezydent Litwy Dalii Grybauskaite dot. polskiej polityki zagranicznej jest słuszna - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jednak - jak zaznaczył - Litwini nie są bez winy w relacjach z Polską. W tym kontekście wymienił kwestię polskiej mniejszości na Litwie.

Jak poinformowała agencja BNS, Grybauskaite skrytykowała politykę Polski i powiedziała, że Polska wybrała Rosję jako przyjaciela, a z Litwy zrobiono kozła ofiarnego.

Miała rację, ale...

- Ogólna ocena tej polityki jest słuszna, ale trzeba pamiętać, że Litwini też powinni się zastanowić, co robią wewnątrz własnego kraju - ocenił prezes PiS, pytany na konferencji prasowej o wypowiedź prezydent Litwy.

Jak mówił Kaczyński, z jednej strony jest to "celne określenie polityki, której twarz daje przede wszystkim Radosław Sikorski". - Rezygnacja z pozytywnej aktywności na wschód od naszych granic i koncentracja na Moskwie przynosi rezultaty opłakane - ocenił lider Prawa i Sprawiedliwości.

- Z drugiej strony to nie jest tak, żeby Litwini byli bez winy. Sprawa polskiej mniejszości, to jest sprawa poważna i gdybyśmy byli przy władzy, to też byśmy tę sprawę bardzo twardo stawiali - podkreślił Kaczyński.

Nie było łatwo ale lewica ustępowała

Jak dodał, PiS mówił o tej sprawie także, kiedy był przy władzy, w rozmowach z ówczesnymi władzami Litwy. - Nie było łatwo, to były władze lewicowe, ale trochę ustępowały. Parę ważnych spraw udało się załatwić - mówił Kaczyński. - Dzisiaj jest droga w drugą stronę, jeśli chodzi o prawa mniejszości i w żadnym wypadku nie mamy zamiaru tego lekceważyć - powiedział.

Od lat problemem są kwestie pisowni polskich nazwisk na Litwie oraz dwujęzycznych tablic ulic i miejscowości na Wileńszczyźnie, gdzie Polacy stanowią większość. Ostatnio głównym powodem napięć w stosunkach dwustronnych jest sprawa ustawy oświatowej, przeciwko której protestują Polacy na Litwie.

Wciąż te same problemy Polaków

Zgodnie z nowym prawem od roku 2013 w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony. Obecnie program nauczania litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich na Litwie różni się. W szkołach litewskich język ten jest wykładany jako język ojczysty, a więc w szerszym wymiarze, natomiast w szkołach mniejszości - jako język państwowy - w wymiarze ograniczonym.

Od 1 września 2011 roku w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy są prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku wykładany jest przedmiot o nazwie "podstawy wychowania patriotycznego".

Źródło: polonia.wp.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polityka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia na świecie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Krzysztof S. · 2012-05-25 16:14:55

Mój Boże, a czym jest i była Litwa w Regionie Europy Wschodniej? Zawsze usłużna wobec silniejszych, a sama bez duszy i CIAŁA.

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...