Podziel się   

Polityka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-03-12 21:49:43 · Czytany 6251 razy · 2 komentarzy
Nowszy Starszy

Sikorski: sprawa wiz do USA nie jest najważniejsza

polonia.wp.pl

Przebywający w Waszyngtonie minister Radosław Sikorski powiedział, że zniesienie wiz do USA dla Polaków nie jest najważniejszą kwestią w stosunkach polsko-amerykańskich. W wywiadzie dla Polskiego Radia szef MSZ wyraził przekonanie, że bliski sojusz polityczny i wojskowy ze Stanami Zjednoczonymi jest Polsce bardzo potrzebny.

(foto radeksikorski.pl)

- Sojusz i zapowiadana stała obecność wojsk amerykańskich w Polsce wpływa na naszą stabilność geopolityczną. Podnosi również notowania polskiej gospodarki i zwiększa gotowość zagranicznych inwestorów do inwestowania w naszym kraju. Sojusz - to coś, co się ma na czarną godzinę - podkreślił szef polskiego MSZ.

Radosław Sikorski powiedział, że najważniejszymi tematami jego rozmów z Hillary Clinton były przygotowania do szczytu NATO w Chicago, sytuacja na Białorusi i Ukrainie oraz kwestia stosunków z Rosją. Szef MSZ nie chciał bezpośrednio komentować oświadczenia Clinton, że wizy dla Polaków nie zostaną zniesione w tym roku. Przypomniał, że prezydent Obama obiecał już Bronisławowi Komorowskiemu załatwienie tej sprawy przed zakończeniem swej kadencji. - Nie wyobrażam sobie, by amerykański prezydent miał nie dotrzymać słowa - oświadczył Radosław Sikorski. Zwrócił również uwagę, że sprawa wiz nie jest wyznacznikiem ważności danego sojusznika. - Na przykład tak bliski Stanom Zjednoczonym kraj, jak Izrael, ruchu bezwizowego nie ma - zaznaczył.

Po spotkaniu z Radosławem Sikorskim sekretarz stanu Hillary Clinton zapewniła, że amerykański rząd zabiega w Kongresie o przyjęcie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego, ale wymaga to czasu. Dziękowała Polsce za współpracę w Afganistanie, na Bliskim Wschodzie oraz zapewniła, że USA biorą pod uwagę głos naszego kraju w kwestiach Ukrainy i Białorusi.

Źródło: polonia.wp.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polityka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

b · 2013-12-08 16:49:24

W Polsce to zonka Radusia chetnie by Palac Kultury rozbierala, niech lepiej rozbiera palac w ktorym mieszka. Palac Kultury budowali Polacy a nie obcy.

Radek · 2012-03-17 17:50:17

Wiadomo, nie liczą się z nami tylko obiecują, a Sikorski cieszy się że mu dziękuja....

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...