Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2015-09-15 21:48:05 · Czytany 6126 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

HistoriaDlaPolonii.pl

Fot: Internet

Już od 1 września można poznawać historię Polski dzięki interaktywnym lekcjom na multimedialnej platformie edukacyjnej dla polskich dzieci i młodzieży zamieszkałych za granicą „Historia dla Polonii”.

Platforma edukacyjna „Historia dla Polonii” to nowoczesny program do nauczania historii Polski skierowany do dzieci i nauczycieli na emigracji. Dostępny bezpłatnie na stronie www.historiadlapolonii.pl i zrealizowany w ramach konkursu Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2015" przez Fundację Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii.

Start „Historii dla Polonii” w dniu rozpoczęcia roku szkolnego ma symbolicznie znaczenie. Nauka w polskich szkołach jest tak samo istotna jak za granicami kraju. Edukacja historyczna dzieci na emigracji jest równa nauce ojczystego języka. To niezbędny warunek utrzymania więzi z krajem i wychowania w polskiej tradycji. Część dzieci dziś uczących się za granicą w przyszłości powróci do kraju, a program „Historia dla Polonii” pozwoli im kontynuować naukę w polskich szkołach.

Platforma składa się z dwóch modułów: Pierwszym z nich są materiały skierowane do nauczycieli, zawierające trzydzieści scenariuszy 45 – minutowych lekcji, pełnych pomysłów, zadań i zabaw edukacyjnych, wzbogaconych filmami animowanymi, przygotowanymi specjalnie na potrzeby projektu, jak i prezentacjami oraz nagranymi wypowiedziami ekspertów. Drugim modułem, są Lekcje e-learningowe, dzięki którym uczeń samodzielnie i w dowolnym czasie może uczyć się historii Polski.

Po ukończeniu kursu 15 lekcji (do wyboru są dwa kursy: 15 lekcji dla szkoły podstawowej i 15 lekcji dla gimnazjum) uczeń otrzymuje dyplom Znawcy Historii Polski. Materiały w obu modułach są ciekawie przygotowane i bogato ilustrowane. Do dyspozycji zarówno uczniów jak i nauczycieli dostępny jest też słowniczek polsko-polski z trudniejszymi wyrazami. Dostęp do materiałów jest bezpłatny i wymagana jest tylko rejestracja na Platformie.

Materiały przygotowane są dla dwóch grup uczniów. Pierwsza to dzieci w wieku 9-13 lat, ta grupa to odpowiednik klas 4-6 w polskich szkołach. Druga grupa to młodzież gimnazjalna w wieku 13-16 lat. Dla każdej z nich opracowany został kurs zawierający 15 tematów przekrojowych z dziejów Polski.

Dzięki interaktywnej formie Platforma „Historia dla Polonii” pozwala też na samodzielną naukę w dowolnym czasie i odpowiednim tempie. W rolę nauczyciela mogą wcielić się również rodzice. Na bieżąco każdy uczestnik platformy będzie mógł zadać także dodatkowe pytania historykom współpracującym z Platformą.

Głównym celem projektu jest przekazanie w nowoczesny i ciekawy sposób najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Wraz z nauką historii dzieci będą uczyć się języka polskiego. Wszystkie materiały zostały opracowane na najwyższym poziomie poprawności językowej w oparciu o metodykę nauczania języka polskiego, jako obcego.

Platforma i towarzyszący jej profil FB, będą na bieżąco uzupełniane o dodatkowe informacje i materiały związane z wydarzeniami z historii Polski.

Adres Platformy: www.historiadlapolonii.pl

Bieżące informacje o postępach prac nad projektem są zamieszczane na profilu http://facebook.com/HistoriaDlaPolonii Więcej informacji o projekcie: info@historiadlapolonii.pl

 

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.” DZIECIĘCY UNIWERSYTET CIEKAWEJ HISTORII KRS 0000445074 | REGON 146470132 | NIP 1231274933 tel. 692 981 439 | www.duch.edu.pl | uniwersytet@duch.edu.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Nauka i technika · Polonia w USA · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...