Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-02-28 06:41:13 · Czytany 5898 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Litewscy Polacy w obronie języka

fot. arch. PAP/Adam Warżawa

Polacy mieszkający na Litwie zaskarżyli do sądu akty wykonawcze do ustawy o oświacie polskiej na Litwie. Do sądów wpłynęły już cztery skargi, a zapowiedziane są kolejne. Rodzice uczących się na Litwie polskich dzieci, nie zgadzają się z tym, by w szkołach z polskim językiem nauczania niektóre przedmioty wykładane były w języku litewskim. Protestują również przeciw ujednoliceniu egzaminu maturalnego z języka litewskiego, ponieważ dla tegorocznych maturzystów oznaczałoby to nadrabianie czteroletniego programu w niecały rok.

Wszystkie zgłoszone do tej pory wnioski uzasadniane są następująco: ustawa o oświacie jest sprzeczna z konstytucją i z traktatem polsko-litewskim, które gwarantują nauczanie w języku ojczystym. Art. 14 traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy mówi: „(...) Strony zaświadczają, że osoby wymienione w art. 13 ust. 2 (osoby należące do mniejszości polskiej w Republice Litewskiej) mają prawo do uczenia się języka swojej mniejszości narodowej i pobierania nauki w tym języku".

Ustawa o oświacie przyjęta przez litewski parlament w 2011 roku przewiduje wykładanie w szkołach mniejszości narodowych lekcji historii i geografii Litwy w języku litewskim. Przedmiot o nazwie „Podstawy wychowania patriotycznego" w całości ma być wykładany po litewsku.

Polacy mieszkający na stałe na Litwie od ponad dwóch lat walczą ze zmianami w oświacie polskiej. Prosili, organizowali liczne wiece, a na początku roku szkolnego 2011-2012 w polskojęzycznych szkołach odbywały się strajki – na nic się to jednak zdało. Jak sami mówią: „Pozostała nam ostatnia możliwość – droga prawna".

Polacy stanowią na Litwie 6,6% mieszkańców kraju.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...