Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-05-22 21:45:25 · Czytany 6165 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Polacy poprawili poziom brytyjskich szkół

mojawyspa.co.uk
Polskie dzieci podniosły poziom edukacji w brytyjskich szkołach (fot. Scotland.pl)

Napływ dzieci polskich imigrantów do brytyjskich szkół sprawił, że w wielu placówkach podniósł się poziom wiedzy wszystkich uczniów. Polscy uczniowie, mimo trudności językowych, bardzo dobrze sobie radzą z przyswajaniem wiedzy - wynika z najnowszego raportu.

Początkowo eksperci spodziewali się, że napływ tysięcy dzieci imigrantów z Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, sprawi, że poziom nauki w brytyjskich szkołach się obniży. Obawiano się też, że takie dzieci będą miały bardzo duże problemy z czytaniem i pisaniem po angielsku. Tymczasem wnioski z najnowszego raportu są zupełnie odwrotne.

Okazuje się, że dzieci polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii bardzo pozytywnie wpłynęły na standardy miejscowych szkół. Mało tego, potwierdzono bardzo często występujący pozytywny wpływ na brytyjskich uczniów. Polskie dzieci skutecznie motywują swoich brytyjskich kolegów i koleżanki do nauki, zdobywania lepszych ocen i pracy na lekcjach. Zjawisko to zaobserwowano najczęściej w przypadku lekcji matematyki, gdzie polscy uczniowie wyraźnie stawali na pozycji liderów.

Wysoki etos pracy i nauki

Autorzy raportu przyczyn takiej sytuacji upatrują w lepszej edukacji dzieci imigrantów w polskich szkołach. Podkreślają też, że młodzi Polacy mają też "wyniesiony z domu" etos pracy i nauki, który sprawił, że całe rodziny zdecydowały się na życiowy wyjazd do Wielkiej Brytanii. Raport przygotowany przez Centre for Economic Performance wyraźnie wskazuje, że dzieci imigrantów mają ogólnie bardzo pozytywny wpływ na kolegów i koleżanki w klasach szkół podstawowych. Na potrzebę badania przeanalizowano dane z brytyjskich szkół w okresie od 2005 do 2009 roku.

Z analiz wynika również, że najwięcej pozytywnych zmian ze strony polskich uczniów zaobserwowano w katolickich szkołach w Wielkiej Brytanii. Wynika to z faktu, że wiele polskich rodzin posyła swoje dzieci właśnie do katolickich placówek. W latach 2005-2009 liczba polskich dzieci w tych szkołach wzrosła dwukrotnie.

Polskie dzieci dobrze radzą sobie z językiem angielskim, ale częściej przodują podczas sprawdzianów z matematyki. Generalnie, młodzi Polacy bardzo często swoją postawą zachęcają kolegów i koleżanki do nauki. - Polskie dzieci dobrze sobie radzą w szkołach, ponieważ starają się szybko nadrobić to, czego w nowym otoczeniu im brakuje. Duże znaczenie mogą mieć też rodzice, którzy motywują je do nauki i przyswajania nowej wiedzy - mówi prof. Sandra McNally z Surrey University.

Małgorzata Słupska

Źródło: mojawyspa.co.uk

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Nauka i technika

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...