Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-10-01 16:32:27 · Czytany 6216 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Radio Lwów już nie nadaje!

(fot. radiolwow.org)

Zajęto lokal polskiego Radia Lwów we Lwowie z powodu niepłacenia przez tę instytucję czynszu. Niemożność płacenia czynszu wynika z opóźnienia dotacji przyznanych przez MSZ. Sytuacja zagrożenia Radia Lwów była znana ministerstwu i wielokrotnie sygnalizowana przez działaczy polskich ze Lwowa. Bezskutecznie.

Ta sytuacja jest przykładem negatywnych skutków zmiany systemu finansowania organizacji polskich za wschodnią granicą. Trudno wytłumaczyć sens działań MSZ w kontekście ocieplenia relacji polsko-ukraińskich, związanego z organizacją Euro 2012 oraz otwarciem polskiej nekropolii w Bykowni.

A może nie ma żadnego ocieplenia i wspieranie organizacji polskich na Ukrainie jest nie na rękę sternikowi nawy polskiej polityki zagranicznej. Sytuacja jest tym bardziej dziwna, że Polska finansuje działalność ukraińskich organizacji mniejszościowych w naszym kraju, np. Festiwal Mniejszości Narodowych w Węgorzewie pt. „Taniec jednoczy”. Wyraźnie widać kompletny brak symetrii oraz brak myślenia perspektywicznego: jak ma nas szanować Ukraina, jeśli my nie szanujemy samych siebie?

Rodzi się pytanie, czy sytuacja jest do uratowania, kiedy Radio Lwów rozpocznie nadawanie i czy w ogóle będzie jeszcze nadawało. Ostatni komunikat Radia Lwów brzmiał: „Towarzystwo Radiowe społeczna redakcja «Radio Lwów» (kwartalnik «Lwowskie Spotkania» i Lwowskie Stowarzyszenie przyjaciół sztuk pięknych) alarmuje o niemożności wykonywania swojej działalności. Z powodu nieopłaconych rachunków za użytkowanie lokalu (czynsz, wodę, prąd i gaz) wejście 25 września br. zostało oplombowane przez ukraińskie służby komunalne. Ta absurdalna sytuacja powoduje trudności w użytkowaniu studia radiowego, mieszczącego się w w/w lokalu. Lokal przy ul. Rylejewa 9/6 jest własnością Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. Zgodnie z umową pomiędzy FPPnW i PTR «Radio Lwów», Fundacja zobowiązana jest ponosić wszelkie opłaty związane z użytkowaniem lokalu. Umowa, podpisana w 2001 r., działa do 2017 r. Dalsze niepłacenie rachunków spowoduje odcięcie gazu, prądu, wody i telefonu, a co za tym idzie – uszkodzenie wyremontowanego lokalu – zepsucie pompy, pęknięcie rur itp.

Lokum kupione zostało z myślą o funkcjonowaniu polskich organizacji. Według szacunkowych danych, ze środków senackich, a więc od podatnika polskiego, w remont i adaptację włożono ok 500 tys. PLN. Do tego dochodzi komputerowy i profesjonalny radiowy sprzęt. Ponadto ściany są wyłożone kosztownym materiałem dźwiękoszczelnym. Przy ostrych mrozach ulegnie on zwilgotnieniu i zniekształceniu. Nie można dopuścić do takiej sytuacji, żeby mienie państwa polskiego zostało tak barbarzyńsko zniszczone.

Jest jeszcze moralny aspekt zagadnienia. Nasza redakcja istnieje od 20 lat. Warunkiem użytkowania lokalu jest nadawanie programów. Zaprzestanie emisji stawia w wątpliwość potrzebę używania lokalu. W imię czego trzeba rujnować to, co z takim trudem zostało zbudowane od podstaw, zebrane z ułomków świadectw i wspomnień? Nasz dorobek nie powinien być zaprzepaszczony. Jakie wyższe racje przemawiają za tym, żeby polska redakcja we Lwowie przestała istnieć? W imię jakich oszczędności niszczy się mienie polskiego podatnika? Każdy kraj na świecie łoży na promocję swojej kultury. My czynimy to za darmo. Pewne instrumenty jednak musimy posiadać. Czy ktoś jest w stanie to zauważyć? Miasto Lwów jest najlepszą promocją Polski poza granicami kraju.”

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...