Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Wydanie 2011-12 · Opublikowany: 2012-01-11 09:43:17 · Czytany 9363 razy · 2 komentarzy
Nowszy Starszy
Artykuł sponsorowany

Wakacje z przygodą, czyli status dziecka rezydentki USA urodzonego w innym kraju

Wakacje z przygodą, czyli o tym jaki status imigracyjny posiada dziecko, którego mama jest rezydentką USA i podczas wyjazdu na wakacje rodzi je w innym kraju?

Również kobiety w ciąży chcą podróżować do innych krajów, czasem w sprawach biznesowych, a czasem w celach wypoczynkowych. Może wtedy zaistnieć sytuacja, w której nie są w stanie powrócić do USA, aby urodzić dziecko. Jeżeli kobiety te posiadają obywatelstwo amerykańskie, to w większości przypadków dziecko je odziedziczy i będzie swobodnie mogło wjechać wraz z mamą z powrotem do USA. Co dzieje się natomiast, jeżeli mama posiada prawo stałego pobytu w USA, czyli tzw. zieloną kartę? Jaki jest wtedy status imigracyjny dziecka w USA i kiedy będzie mogło wjechać wraz z mamą do tego kraju? Czy matka musi złożyć na dziecko petycję rodzinną w amerykańskim urzędzie imigracyjnym i czekać kilka lat, aż będzie dostępna zielona karta dla dziecka (aktualnie jest to okres oczekiwania około trzech lat)? Czy istnieje jakaś inna, prostsza droga, aby dziecko mogło legalnie i szybko wjechać do USA i przebywać tam legalnie bez ograniczeń czasowych lub innych? Czy dziecko będzie mogło otrzymać kartę social security (amerykański pesel), co jest konieczne dla wielu świadczeń socjalnych, ubezpieczenia, czy późniejszego pójścia do szkoły.

Amerykańskie prawo imigracyjne może być bezlitosne, ale na szczęście w ciągu ostatnich kilku lat przepisy imigracyjne dotyczące dzieci zmieniły się na korzyść w kilku różnych kategoriach, między innymi w sytuacji opisanej powyżej. W przypadku, kiedy kobieta posiadająca zieloną kartę amerykańską urodzi dziecko w innym kraju, to  objęte jest ono specjalną ochroną prawną i otrzyma automatycznie stały pobyt, jeżeli wjedzie do Stanów Zjednoczonych wraz z matką zanim skończy dwa lata.

Jeżeli nie zostanie spełniony ten warunek, dziecko straci ochronę prowizji prawnej i matka będzie musiała złożyć na nie petycję rodzinną. Wtedy będzie musiało oczekiwać, aż będzie dla niego dostępna zielona karta, co aktualnie zajmuje trzy lata, ale może się przeciągnąć do pięciu lub dłużej. Jeżeli matka ma zamiar wjechać z dzieckiem do USA zanim skończy ono dwa lata i skorzystać z tej wyjątkowej przychylnej prowizji, to najpierw musi udać się do konsulatu amerykańskiego po specjalny list przewozowy. List ten, wydany przez konsula amerykańskiego stwierdzi, że dziecko posiada matkę, która jest legalnym stałym rezydentem amerykańskim i władze graniczne mają je wpuścić do USA tak, jakby wjeżdżało na zielonej karcie. Aby konsul wystawił taki list przewozowy, będzie potrzebny oryginalny polski akt urodzenia dziecka oraz oryginalna zielona karta i paszport matki. Konsul może również wymagać od ojca upoważnienia na wywóz dziecka do Stanów Zjednoczonych. Na granicy amerykańskiej tworzona jest dokumentacja i kartoteka dla dziecka, które oficjalnie otrzymuje prawo stałego pobytu na terenie Stanów Zjednoczonych, czyli tzw. zieloną kartę.

Po wjeździe matka powinna się udać do biura Social Security, aby wyrobić dziecku kartę social security (pesel), dzięki której będzie oficjalnie figurowało w rejestrze rządowym, a tym samym będzie upoważnione do przywilejów, z których mogą korzystać legalni stali rezydenci USA. Zatem nawet wakacje z niespodzianką mogą się pozytywnie zakończyć dla mamy i jej nowo narodzonej pociechy. Chętnie odpowiem na państwa pytania na platformie Facebook: Agnieszka E. Debicki & Associates, LTD lub na stronie www.debickilaw.com.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Ewa · 2015-05-03 02:52:23

Bardzo precyzyjne wyjasnienie. Dziękuję.

alicja · 2012-09-05 14:30:17

To jest bardzo fajny i potrzebny artykol, a na dodatek napisany zrozumialym, dostepnym dla kazdego jezykiem. Dziekuje i gratuluje autorce:)

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...