Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2015-07-07 16:06:30 · Czytany 5999 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Wybitni Polacy w Wielkiej Brytanii nagrodzeni!

Fot: Maria Byczyńska

Znane już są nazwiska laureatów pierwszej edycji konkursu „Wybitny Polak w Anglii, Walii i Irlandii Północnej”, zorganizowanego przez PANGEA Magazine i Polish City Club. Uroczystość wręczenia nagród uświetnili swoją obecnością Ambasador Polski w Wielkiej Brytanii Witold Sobków oraz Andrzej Czernek, Dyrektor Generalny Fundacji „Teraz Polska”.

W gościnnych wnętrzach  Instytutu Polskiego i Muzeum Generała Władysława Sikorskiego przy 20 Prince's Gate w Londynie wręczono nagrody w czterech kategoriach: „Nauka”, „Kultura”, „Osobowość” i „Młody Polak”.

Statuetkę w kategorii „Nauka” odebrała Joanna Bagniewska – zoolog wykładająca na University of Reading, popularyzatorka nauki, laureatka FameLab 2014, współtwórczyni Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w UK.

W kategorii „Kultura” wyróżniono Danę Parys-White - poetkę, pisarkę, autorkę przekładów sztuk teatralnych, artykułów i recenzji publikowanych w angielskich, kanadyjskich i austriackich pismach polonijnych.

Kapituła konkursu postanowiła wręczyć statuetkę Wybitnego Polaka w kategorii „Osobowość” Małgorzacie Brady - inicjatorce wielu projektów, założycielce unikalnej organizacji Merseyside Polonia, komentatorce tematyki migracji i Polonii w mediach. W tej kategorii przyznano także dwa wyróżnienia: Gosi McKane oraz Jolancie Zgłobickiej.

Łukasz Samek otrzymał statuetkę w kategorii „Młody Polak”. Łukasz jest dyrektorem Middlesbrough Futsal Club, autorem licznych publikacji w mediach polonijnych, czynnym działaczem Round Table, Darlington Town Twinning Association oraz Arthur Wharton Foundation, zaangażowanym w akcje charytatywne i promocję kultury polskiej.

W kategorii „Biznes” nie przyznano żadnej nagrody.

Dodatkową kategorią była nagroda internautów, którzy mogli głosować na swojego kandydata do 15 kwietnia 2015 roku. Przewagą ponad 500 głosów nagrodę tę zdobył Jerzy Byczyński, 25-letni absolwent Prawa Międzynarodowego Uniwersytetu Westminster i Prawa Brytyjskiego na BPP, współzałożyciel Polish Law Association i szef grupy politycznej Polish Professionals. Jerzy Byczyński jest również Prezesem Polish Youth Association Patriae Fidelis oraz koordynatorem British Poles Initiative.

Nagrody Specjalne otrzymali profesor Zbigniew Pełczyński oraz profesor Sir Leszek Borysiewicz.

Głównym organizatorem konkursu w Wielkiej Brytanii jest PANGEA Magazine, prestiżowe polsko-angielskie czasopismo, którego głównym celem jest promocja Polski i Polaków, polskiej kultury, historii, biznesu oraz stylu życia środowisk zagranicznych i polonijnych na świecie. Za realizację konkursu na terenie Anglii odpowiedzialny był Polish City Club.

Konkurs „Wybitny Polak” to okazja do uhonorowania osób, które poprzez swoją działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie, a także do przybliżenia sylwetek wybitnych imigrantów rodakom w kraju. Mimo że nie wszyscy nominowani wrócili do domu ze statuetkami, to dzięki ich pracy i dzięki nagłaśnianiu ich osiągnięć wygranymi konkursu są wszyscy Polacy.

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Kultura i sztuka · Ludzie · Nauka i technika · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...