Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Wydanie 2011-03 · Opublikowany: 2011-05-08 22:19:31 · Czytany 8079 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

XIX finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

14 strycznia 2011 roku, w niedzielę, Jurek Owsiak wraz ze wszystkimi wolontariuszami na całym świecie zbierał pieniądze na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wydała do tej pory ponad 350 000 000 zł na najwyższej klasy sprzęt medyczny. Po 14 stycznia 2011 roku kwota ta wzrosła o kolejne 37 008 974,00 zł. Tego dnia wszędzie można było spotkać wolontariuszy WOŚP, rozdających czerwone serduszka. Cała Polska zaangażowała się w tę akcję. Odbywały się setki imprez, którym towarzyszyły różnego rodzaju licytacje i zbiórki pieniędzy.

Ja uczestniczyłam w imprezie w Krakowie. Podczas XIX Finału WOŚP w grodzie Kraka kwestowało ponad 2500 wolontariuszy w 8 sztabach. Pierwsi wolontariusze wyruszyli na kwestę ze swoimi puszkami już po hejnale z Wieży Mariackiej, który zagrano o północy z soboty na niedzielę.

Scenę w tym roku ustawiono po stronie pomnika Adama Mickiewicza. Nawet wieszcz otrzymał identyfikator WOŚP. Zbiórki pieniędzy rozpoczęły się już o świcie. Już o 9:00 rano na parkingu dawnego hotelu Forum rozpoczął się Rajdowy XIX FINAŁ WOŚP. Można tam było spotkać Michała Bębenka, Leszka Kuzaja, Jana Chmielewskiego oraz Tomasza Mikołajczyka. Zwycięzcy licytacji WOŚP mogli przejechać się jako co-driverzy z tymi sławnymi rajdowcami. Imprezę połączono z prezentacją Ferrari Polska, którą zorganizowała Agencja Reklamowa Moniki Pytlak – Moki. Podczas imprezy restauracja Polskie Jadło Jana Kościuszko serwowała darmowy catering.

O godzinie 11:00 rozpoczęły się zmagania dzieci oraz sekcji młodzików w judo. W tym czasie odbyła się też licytacja Pucharu z roku 1982 z Turnieju Białej Gwiazdy Wisły. To właśnie wtedy zawodnicy Wisły Kraków rywalizowali z klubami byłego NRD oraz ZSRR .

O 16:45 na scenie przy Sukiennicach pojawił się zespół SoundQ. Twórcą grupy jest Kuba Kubica, a towarzyszyli mu Ziemo Rybarkiewicz (bębny), Michał Jany (bas), Anna Nizio (klawisze i flet), Tomasz Rzewuski (gitara). O 17:20 na scenę wkroczyli muzycy zespołu Breath&Miraclem następnie Zespół Biff i Zespół PIN. O 19:55 odbył się pokaz sztucznych ogni, czyli tradycyjne „Światełko do nieba”. Po 20:00 krakowianie i turyści bawili się przy piosenkach granych przez nietuzinkowego Macieja Maleńczuka, któremu towarzyszył zespół Psychodancing.

 O północy na koncie krakowskiego sztabu WOŚP znalazło się 864 624,06 zł.

Oferta spędzenia weekendu w Krakowie okazała się jedną z najpopularniejszych internetowych aukcji. W skład oferty wchodziły dwa noclegi wraz ze śniadaniem w czterogwiazdkowym hotelu Novotel, dodatkowo dwa posiłki w hotelowej restauracji. Zwieńczeniem weekendu miało być zwiedzanie Kazimierza oraz Starego Miasta w towarzystwie miejskiego przewodnika. Zwycięzca aukcji zaoferował 6 101 zł.

27.01.2011 roku poinformowano, że w puszkach, które przynieśli wszyscy wolontariusze, znalazło się 207 605,66 zł. Do tej kwoty dołączono również pieniądze ze wszystkich internetowych aukcji i pieniądze z orkiestrowego sklepiku. Łączny wynik wyniósł 255 761,18 zł. Do zgromadzenia takiej sumy przyczynił się również Adam Mickiewicz. Po wielu godzinach kwestowania na Krakowskim Rynku przywieziono do sztabu jego puszkę. Liczenie trwało ponad dwie godziny i okazało się, ze jej zawartość wynosiła 4931,82 zł!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała w wielu miastach Polski. Moja koleżanka – dziennikarka, Elena Pumnea, obserwowała jak grała Orkiestra w Warszawie.

Po wizycie w zabrzańskiej kopalni Guido i uroczystym rozpoczęciu XIX Finału w Chorzowie, Jurek Owsiak przyleciał OrkiestroLOTem do Warszawy, gdzie około godziny 14:00 ruszył bieg „Policz się z cukrzycą”. Specjalnie dla biegaczy i wszystkich obecnych przed Pałacem Kultury i Nauki zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Stołecznego Garnizonu, a generał Andrzej Matejuk własnoręcznie oddał strzał na start piątego już biegu na rzecz diabetyków. Bieg rozpoczął się na Placu Defilad, a dalsza trasa przebiegała przez Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, ulicę Miodową, Senatorską, Wierzbową i Plac Piłsudskiego. Ten pięciokilometrowy odcinek pokonało i zwycięsko dotarło do mety na Placu Defilad 3047 biegaczy z całej Polski.

Na scenie głównej przy Placu Defilad dla Orkiestry zagrali Jelonek, Kumka Olik, Łąki Łan, Enej, Sen oraz Pampeluna. Natomiast na dziedzińcu ratusza dzielnicy Bemowo oddano hołd królowi popu Michaelowi Jacksonowi.

O godzinie 20:00 zgromadzeni przed PKiN warszawiacy i goście stolicy mieli okazję podziwiać przepiękny, artystyczny i zapierający dech w piersiach pokaz sztucznych ogni.

Podczas XIX Finału WOŚP w Warszawie doszło też do kilku incydentów: kradzieży i próby kradzieży puszek z pieniędzmi wolontariuszom. Na szczęście złoczyńców udało się szybko zatrzymać, a jednego z nich na komisariat przyprowadziła sumienna matka.

Finał zakończył się trochę po północy licytacją złotych kart telefonicznych i złotych serduszek w studiu TV

XIX FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIATECZNEJ POMOCY

CO SIĘ DZIAŁO?

Warszawa

W Warszawie o godzinie 14:00 rozpoczął się koncert Sen Zu. Zagrali m.in.: Maleo Reggae Rockers, Pampeluna, Proletaryat, Closterkeller, Łzy, Stan Borys, Łąki Łan. O godzinie 20:00 odbył się pokaz sztucznych ogni. O 20:53 wystąpiło Blue Cafe, a następnie Mech, Hołdys oraz Kumka Olik.

Gdańsk

Koncert rozpoczął się o godzinie 14:00. Zorganizowano wiele aukcji i pokazów tanecznych. Zagrali m.in.: JAREK ZIĘTEK BAND, GOLDEN LIFE, BIG DAY, IRA. O 19:50 odbyło się „Światełko do nieba”. Zwieńczeniem całej imprezy był koncert VARIUS MANX.

Wrocław

Wystąpiły m.in.zespoły: Leaf, Snake Charmer, Celebrate, Paula i Stachursky. Próbowano pobić rekord Guinnessa w liczbie osób, które zmieszczą się do przegubowego autobusu. Zorganizowano badania w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej oraz badania w Klinice Hematologii Dziecięcej. Pobierano także krew przy udziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Muzeum Miejskim w ratuszu. Od 12:00 do 20:00 WO ŚP – TEAM – WROCŁAW na Placu Solnym przygotował następujące atrakcje: ekspozycja samochodów terenowych; dwie kuchnie polowe, wydające grochówkę i herbatę; stoisko Doliny Baryczy z zupą rybną oraz przekazanie wrocławskim szpitalom maskotek dla dzieci. O 20:00 odbyło się „Światełko do nieba”.

Łódź

O 12:00 tegoroczną imprezę rozpoczęto Paradą Postaci Baśniowych. Zagrali: zespół FIBRYS; zespół Coverowy OLD STARS, ANDRZEJ ROSIEWICZ,  MESSENGER, TARZAN BOY. O 20.00 było „Światełko do nieba”.

W XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaangażowali się Polacy na całym świecie. Oto relacje kilku moich kolegów – dziennikarzy, którzy mieszkają i pracują za granicą i brali aktywny udział w WOŚP 2011.

OD CHIN PRZEZ WIEDEŃ DO WARSZAWY...!

Wiedeński Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ruszył na wspólne granie razem z Jurkiem Owsiakiem już szósty raz. Tym razem graliśmy dla dzieci chorobami neurologicznymi i nefrologicznymi. Bliskość Polski i ostatni dzień wakacji w austriackich szkołach nadają wiedeńskiemu graniu specyficzną nutę. Po pierwszych hucznych Finałach WOŚP w Wiedniu nauczyliśmy się robić dobre imprezy skutecznie i w małym gronie. Tak  zagraliśmy również i w tym roku. Efekt to 3.946,34 Euro tj. zdecydowanie ponad 15.000,00 zł., które przesłaliśmy na konto Fundacji WOŚP, a to jeszcze nie wszystko, bo na aukcjach Allegro wystawiliśmy na licytację jeszcze 13 obrazów o szacowanej wartości ponad 10.500,00 zł. Mamy nadzieję, że w najgorszym wypadku sprzedamy je za cenę „wywoławczą”, czyli uzyskamy dalsze 4.140,00 zł. To nasz najlepszy wynik finansowy. A jak nakręcaliśmy się w XIX Finale WOŚP?

Impreza finałowa odbyła się u Patrycji Matuszewskiej w klubie „UTOPIA”. Rozpoczęliśmy już o godzinie 17.00 licytacją darów, którą prowadził wierny Sztabowi od lat Adam Turczyński i nasz nowy „nabytek” Janek Natkaniec. Janek, w ferworze aukcyjnym, aby powiększyć zbiórkę, dał się nawet publicznie ogolić. Do godziny 21:00 na przemian licytowaliśmy i graliśmy. Nakręceni muzycznie przez Jacka Gabera oraz grupę Maredit, czyli Edytę Sedano i Marka Wieczorka, zlicytowaliśmy 64 przedmioty aukcyjne. Wyjątkowym w tym roku był udział wiedeńskich i polskich artystów. Organizacją aukcji obrazów zajęły się Basia Kalczyńska i Marzenka Cybis. Zgromadziły one 25 obiektów aukcyjnych o różnej wartości. Rarytasem dla znawców był obraz wybitnej malarki Joanny Gleich. Został on nawet umieszczony na „specjalnej aukcji WOSP“ na Allegro. Tego samego dnia kwestowaliśmy jeszcze u Witka Różyckiego w lokalu „U Marcina“. Tam wielbiciele Orkiestry nakręcali się do białego rana.

Wolontariat poprowadziła w tym roku Krysia Mikołajczyk. Efektem jej pracy było włączenie się w akcję WOŚP parunastu sklepów polonijnych, a „najcięższą“ puszkę przyniosła do Sztabu ubiegłoroczna złota medalistka Zimowych Igrzysk Polonijnych z Zakopanego, Basia Kosek. Basia uzbierała niespełna 1.000,00 złotych.

Niewątpliwie największą sensacją tegorocznego Finału w Wiedniu był udział w nim państwa Xing, właścicieli chińskiej restauracji Luky Wok. Państwo Xing pokazali nam, że w ich sercach jest zarówno miejsce dla muzyki Fryderyka Chopina, jak i dla polskich dzieci, a ich datek w wysokości 300 Euro został złożony w puszce WOŚP przed kamerami TVP Polonia. Cieszymy się, że jest coraz więcej osób o wielkim sercu i że możemy kontynuować oraz pielęgnować tę piękną tradycję.

Mamy nadzieję, że w kolejnych latach takich osób będzie coraz więcej. Podsumowując, mogę z radością powiedzieć, że granie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dociera przez Wiedeń nawet do Chin!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała również poza granicami Polski. Do akcji przyłączyło się wielu Polaków mieszkających na całym świecie. W sumie zarejestrowano 46 sztabów zagranicznych.  Afganistan  (Ghazni), Anglia ( Peterborough, Luton, Leeds, Bedford, Londyn, Bristol, Southampton, Leicester, Bedford, Newcastle upon Tyne, Bradford, Liverpool, Hull, Northampton), Arabia Saudyjska (Rijad), Austria (Wiedeń), Belgia (Bruksela ), Francja (Paryż), Grecja (Ateny), Hiszpania, (Gran Canaria, Palma del Rio, Madryt), Holandia (Brunssum), Irlandia (Limerick, Dublin, Galway, Cork), Islandia (Reykjanesbaer), Kanada (Toronto, Mississauga), Niemcy (Kaiserslautern, Freiburg, Berlin, Oberhausen, Kiel, Hanburg), Szetlandy Południowe (Wyspa Króla Jerzego), Szkocja (Aberdeen), Szwecja (Goteborg ), USA (Stamford, Pomona, Chicago).

 

KRAJ

CO SIĘ DZIAŁO

ILOŚĆ ZEBRANYCH PIENIĘDZY

 

Nowy Jork

W Nowym Jorku i New Jersey odbyło się kilka imprez. Odbył się koncert rockowo-metalowy w Riverside Manor w Paramus w New Jersey. Zagrały zespoły: Prime Prophecy i Projektor Apteka . W kwestowaniu brał udział również bokser Tomasz Adamek, który wspiera WOŚP regularnie.

 

Ok. 55 tys. dolarów

 

Londyn

Pieniądze zbierano przy polskich kościołach i sklepach. Koncerty odbyły się w klubie Walkabout. Prowadzono tam również aukcje podarowanych fantów. Największą gwiazdą wieczoru był międzynarodowy zespół Groove Razors. Zespół został założony przez polskiego pianistę - Tomasza Zyrmonta. W koncercie brał również udział Jazz Cafe - Leszka Aleksandra.

 

Ok. 11 tys. funtów (ponad 50 tys. zł.)

 

Bruksela

Po Brukseli jeździł „orkiestrobus”. Przeprowadzono wiele licytacji: kalendarz z dedykacją Jerzego Buzka –   przewodniczącego Parlamentu Europejskiego; pióro Europosłanki Danuty Huebner; koszulkę polskiej reprezentacji z autografem Marcina Wasilewskiego – piłkarza Anderlechtu Bruksela.

 

Ok. 45 tys. euro

 

Paryż

W paryskim Instytucie Polskim odbyły się liczne koncerty oraz aukcje charytatywne. Gwiazdą wieczoru byli pianista Marek Tomaszewski oraz polska mezzosopranistka Agnieszka Lucya. Licytowano kalendarze oraz płyty. Dużą atrakcją była licytacja przejażdżki starym polskim „maluchem”.

 

2 tys. euro.

 

Chicago

Cała impreza odbyła się w sali widowiskowej - Fundacji Kopernikowskiej w Chicago. Zagrali: Veselovsky,  InVaine, Dori, Baby and High, Doubles Charm, Arek Religa, Pink Froyd, Maggie D, Rebel Roots oraz Autofobia. Akcję WOŚP wspierali również Chicago Bulls, którzy podarowali piłkę z autografami całej drużyny ligi NBA. Została ona wystawiona na aukcji internetowej Allegro.pl i sprzedano ją za 4 tys. zł.

 

Ponad 19,7 tys. dolarów.

 

 

WOŚP we Freiburgu w Niemczech.

Koncerty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mają czar, który towarzyszy happeningom. Nigdy nie wiadomo, co się w trakcie może zdarzyć, ile tym razem zbierzemy pieniędzy, czy ludzie dadzą się porwać emocjom i zapomnieć o światowym kryzysie. Te pytania towarzyszyły nam, organizatorom XIX-tego Finału WOŚP we Freiburgu. I to nie bez powodu. Zarejestrowaliśmy sztab bardzo późno, bo 18.12.10 (tylko niech nikomu nie przyjdzie do głowy nas naśladować), ale zaufanie Fundacji, które zdobywaliśmy od 2004 roku zadziałało. Czemu tak późno? Okazuje się, że jest mało odważnych do liczenia pieniędzy i był kłopot z utworzeniem komisji finansowej. WOŚP jest jednak fenomenem łamiącym wiele stereotypów i to potwierdza każdy koncert.

Mimo krótkiego czasu na przygotowania i reklamę, po raz szósty mieliśmy dreszczyk pozytywnych emocji, ciekawe występy artystów, smaczną polską kuchnię (Jacek z Gregorem zrobili nawet własnoręcznie pierogi), tombolę dzięki Kasi i Ani z pobliskiej Alzacji i oczywiście AUKCJE. Program artystyczny rozpoczęliśmy o godz.16:00 w sali Domu Kultury GLASHAUS występami dzieci w towarzystwie Margo Su – czyli Małgosi Pruszyńskiej (ex DE SU). Gosia od początku zasila swym talentem freiburskie finały. Następnie słuchaliśmy muzyki klasycznej, arii operetkowych w wykonaniu Dorothei Rieger, dużo akustyczne: Ania (voc.) i Karle (git.), część grupy PROFILES z Bazylei. Pokaz chilijskiej grupy tanecznej ACUTUM oczarował szczególnie „brzydszą” część publiczności.

Margo Su zaśpiewała z córką własne przeboje z czasów tria DE SU, do występu dołączył Alek Bem (exBemibem) i zrobiło się gorąco. Bogdan, który dojechał wprost z Ukrainy na nasz koncert wraz z Dorotheą i Andriejem, rozśpiewali salę (była słynna zielona Ukraina). Kwintet wokalny POLCANTO (Bazylea) podkręcił salę jeszcze mocniej, a występ grupy chilijsko-argentyńskiej MARZENIA zakończył część artystyczną XIX-tego Finału kilkoma bisami. Dzięki urokowi i profesjonalnemu prowadzeniu Małgosi Wacheckiej, aukcja cieszyła się powodzeniem i ostatecznie Freiburg zebrał 1403.08€ (netto). Ogółem od 2004 roku zebraliśmy 21415,31€., gościliśmy znanych muzyków (Michała Urbaniaka, Ewę Bem, Mary Sylwester, Marcina Grochowinę), powstał POLSKI KLUB SOBIESKI, a dzięki doświadczeniu w organizacji Finałów, pierwsi w Niemczech zorganizowaliśmy koncert charytatywny dla powodzian w Sandomierzu (12.06.10). Dziękujemy Jurkowi Owsiakowi i wszystkim, którzy współtworzyli nasze freiburskie finały WOŚP.

Szef Sztabu Freiburg
Robert Wyszkowski

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska · Ludzie · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...