Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-03-31 14:42:10 · Czytany 7314 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Znamy „Wybitnych Polaków 2014” w Norwegii

Fot: Włodek Kościelniak

W niedzielę 23 marca rozdano statuetki oraz dyplomy dla laureatów konkursu "Wybitny Polak w Norwegii 2014". Gala Finałowa, której organizatorem było stowarzyszenie UCI - The Young, odbyła się w prestiżowej sali Oslo Konserthus.

Uroczystość otworzyli reprezentantka Ambasady RP w Oslo - Radca Małgorzata Mrozińska-Kruk, Poseł do Norweskiego Parlamentu z Partii Høyre - Stefan Heggelund oraz dyrektor konkursu „Teraz Polska" - Michał Lipiński.

W tym roku Komisja Ekspertów przyznała cztery nagrody oraz dwa wyróżnienia.

Kategoria Kultura - Agnes Banach - Lektor języka polskiego na Uniwersytecie w Oslo oraz znana i ceniona tłumaczka polskiej literatury. Uznanie dla jej działalności rozciąga się daleko poza środowisko literackie, a jej praca w znaczący sposób przyczynia się do popularyzacji polskiej kultury w Norwegii. W 2013 roku otrzymała "Kritikerprisen" - nagrodę krytyków za najlepsze tłumaczenie na język norweski "Dziennika" Witolda Gombrowicza "1953-1958".

Kategoria Osobowość - Anja Øverdahl – Działaczka społeczna, artystka, pisarka. W latach 80-tych i 90-tych pomagała przybywającym do Norwegii polskim imigrantom. Swoje życie opisała w autobiografii "Hitler, Stalin i Mała Anja". Państwowa norweska stacja telewizyjna NRK o jej historii życia nakręciła dwa dokumentalne filmy.

Kategoria Nauka - Józef Pacyna - Dyrektor Centrum Ekonomii Ekologicznej w Norweskim Instytucie Badań Powietrza (NILU) zajmującego się badaniami powietrza i metali ciężkich. Posiada niekwestionowany dorobek naukowy. Wydał ponad 350 publikacji naukowych, w tym napisał 80 artykułów w recenzowanych czasopismach oraz ponad 30 książek i rozdziałów książek. Może pochwalić się wieloma osiągnięciami, które znalazły oddźwięk na arenie międzynarodowej. W 2012 roku w Rzymie odebrał prestiżową nagrodę „Life Achievement Award” za całokształt działalności naukowej nt. wpływu metali ciężkich na stan środowiska i zdrowie ludzi. Pacyna jest założycielem i dyrektorem generalnym polskiego oddziału Norweskiego Instytutu Badań Powietrza - NILU Polska - którego celem jest promowanie i wdrażanie technologii skandynawskiej w zakresie inżynierii i ochrony środowiska w Polsce. 

Kategoria Młody Polak - Piotr Leciejewski - Bramkarz pierwszoligowego zespołu piłkarskiego Brann w Bergen. Jako piłkarz popularny i lubiany przez kibiców zbiera liczne nagrody i dowody uznania od ekspertów, kolegów i dziennikarzy. W 2012 i 2013 przez lokalny dziennik "Bergens Tidende" został wybrany najlepszym zawodnikiem. W 2013 norweski dziennik "Dagbladet" wybrał go najlepszym bramkarzem. Uznanie dla jego wyników sportowych przekłada się na budowanie pozytywnego wizerunku Polaków w Norwegii.

Wyróżnienie w kategorii Osobowość - Antoni Czajkowski - Nauczyciel i założyciel Polskiej Szkoły w Stavanger. Przez lokalną społeczność uznany za autorytet i osobę odznaczającą się cechami godnymi naśladowania, w tym wysoką kulturą osobistą, bezinteresownością i zaangażowaniem społecznym.

Wyróżnienie w kategorii Młody Polak - Anna Stanieczek - Sportowiec, instruktor, medalistka i podwójna mistrzyni Norwegii w łucznictwie. Została doceniona za wybitne osiągnięcia sportowe (w tym zdobycie trofeum sportowego Kongepokal) pasję, energię i wytrwałość w działaniu, które mogą być przykładem dla innych.

Wydarzeniu towarzyszyły dwa koncerty, Katy Carr, brytyjskiej piosenkarki polskiego pochodzenia mieszkającej na stałe w Londynie oraz The Kuraybers, grupy utworzonej przez studentów Norweskiej Akademii Muzycznej w Oslo.


Zwycięzcy w Norwegii automatycznie przeszli do światowego finału konkursu "Wybitny Polak za Granicą", którego wyniki zostaną rozstrzygnięte już 9-go czerwca podczas Wielkiej Galii Fundacji "Teraz Polska" w Warszawie.

Sponsorami gali byli Psb-Byggevarer AS, MyCall, Advokatfirma Garstecki AS oraz Peters Byggservice AS, Pfinas AS i Ats Anna Stankiewicz. Patronat medialny objęli MojaNorwegia.pl, nportal.no, Zero G Studio oraz Wlodek Koscielniak Photography.

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Ludzie · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...