Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-04-18 10:38:11 · Czytany 8691 razy · 9 komentarzy
Nowszy Starszy

Amerykańska Polonia wierzy, że prezydent został zamordowany

polonia.wp.pl
Brzoza w Smoleńsku (fot. PAP/Wojciech Pacewicz, polonia.wp.pl)

Część amerykańskiej Polonii coraz głośniej wyraża przekonanie, że do katastrofy smoleńskiej doszło w wyniku zamachu. Mówiono o tym otwarcie m.in. podczas uroczystości przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City, w stanie New Jersey. W Chicago już od dawna panuje przekonanie, że prezydent Lech Kaczyński został zamordowany.

Obchody drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej w dwóch największych skupiskach Polonii w USA - na wschodnim wybrzeżu i w Illinois, nie były w tym roku zbyt okazałe. Manifestacja przed Konsulatem Generalnym RP na Manhattanie zgromadziła kilkadziesiąt osób. Podobnie było na wieczornym czuwaniu 10 kwietnia przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City, gdzie także przyszło około 40 osób. Odbyło się kilka mszy poświęconych pamięci ofiar katastrofy. W Chicago odsłonięto poświęconą im tablicę pamiątkową.

Bo to był zamach, a nie wypadek

Przemówienia i hasła głoszone podczas manifestacji pokazują jednak , że Polonia, a przynajmniej jej część nabiera jednoznacznego przekonania, że oficjalne wyjaśnienia przyczyn tragedii nijak mają się do rzeczywistości. Coraz wyraźniej pierwszeństwo w jej wyjaśnieniu znajduje teoria zamachu, wywodzona między innymi z ustaleń wykładowców amerykańskich uczelni, Wiesława Biniendy i Kazimierza Nowaczyka.

Naukowcy ci twierdzą m.in., że bezpośrednio przed katastrofą w prezydenckim Tu-154M doszło do dwóch wstrząsów, a dopiero później maszyna spadła na ziemię. Dr Binienda i dr Nowaczyk nie podają wprawdzie w swoich ustaleniach wyraźnie, że wstrząsy były wynikiem zamachu i zastrzegają, że nie mieli dostępu do pełnych danych dotyczących katastrofy. Obaj uważają, jednak za niemożliwe, żeby katastrofę samolotu mogła wywołać brzoza, o która zawadził prezydencki Tupolew.

Echa tych ustaleń pojawiły się w przemówieniu wiceprezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej w New Jersey, Andrzeja Burghardta podczas czuwania przed Pomnikiem Katyńskim.

- W wyniku najnowszych badań niezależnych naukowców jesteśmy coraz bliżsi stwierdzenia, że nie był to wypadek, lecz efekt świadomego działania sił wrogich Polsce. Na pokładzie miały miejsce dwa wybuchy i dopiero potem samolot spadł na ziemię. Wszyscy zginęli. Był to, po prostu zamach - powiedział Burghardt. 

Macierewicz odkrył prawdę 

Jerzy Prus, szef Klubu Jagiellońskiego, mówił z kolei o zagrożeniach dla Polski na przestrzeni wieków i współcześnie. Wspomniał o uległości polskiego rządu wobec Rosji, który praktycznie całkowicie oddał badanie przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem w rosyjskie ręce. 

Krytycznie o polskim rządzie i oficjalnych ustaleniach dotyczących przyczyn katastrofy smoleńskie mówił także jeden z organizatorów manifestacji przed konsulatem RP w Nowym Jorku, znany działacz polonijny Janusz Sporek. Podkreślał on wagę ustaleń zespołu parlamentarnego pod kierownictwem posła PiS Antoniego Macierewicza i także dał do zrozumienia, że nie wierzy, iż katastrofa była jedynie dziełem przypadku. - Tego nie wolno darować. To było przestępstwo - powiedział Sporek.

Obecny podczas demonstracji w Nowym Jorku Stanisław Śliwowski z KPA w New Jersey powiedział zaś m.in.: "dziś wiemy więcej na temat okoliczności katastrofy, bo znane są już pewne fakty. Odważni ludzie ciągle je odkrywają". - Katastrofa smoleńska pokazała jak w soczewce, ile jest warta polska suwerenność - powiedział Śliwowski.

Mówimy nie rosyjskim kłamstwom

Na transparentach przyniesionych przez demonstrantów, oprócz żądania powołania międzynarodowej komisji do wyjaśnienia sprawy katastrofy, widniały także hasła: "Czy Kaczyński zginął za Gruzję" i "Mówimy nie rosyjskim kłamstwom".

Także w Chicago uroczystości miały raczej kameralny charakter. Obchody zostały tam, jednak podzielone. Główna część odbędzie się dopiero 15 kwietnia. Polonia gościć będzie wówczas Ewę Błasik, wdowę po generale Andrzeju Błasiku, oraz Ewę Kochanowską wdowę po Rzeczniku Prawa Obywatelskich, Januszu Kochanowskim. Odsłonięta ma być tablica poświęcona ofiarom katastrofy ufundowana przez prezydenta Tarnowa, z którego pochodził mieszkający w Chicago artysta Wojciech Seweryn, autor Pomnika Katyńskiego w Niles, który także zginął 10 kwietnia 2010 roku.

Źródło: polonia.wp.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polityka · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Wojtek · 2012-05-06 18:07:30

Nie istnieje cos takiego jak Polonia Amerykanska. Ten termin jest zrodzony w glowach w Polsce. Tu w USA kazdy zyje swoim zyciem i sa tu Polacy i glupi i Polacy madrzy. Jezeli chodzi o jakikolwiek wplyw tzw. "polonii" w Chicago na polityke w Polsce, to Polacy w Chicago w wybprach w Polsce oddaja 13 tys. glosow, a cala tzw. "polonia" na swiecie razem okolo 150 tysiecy glosow. Cos tam gdzie slyszeli w tej Polsce jakies bicie dzwonow ale nie wiedza w ktorym kosciele, tylko wala po emigrantach z tych swoich kompleksow i zawisci. Konspiratorzty smolenscy to sa i w Polsce i na emigracji - jedni i drudzy sprani prze Rydzyjko. A to ze w Polsce ludzie nie wiedza jak wyglada Polska w oczach innych, to jest fakt. Aby zobaczyc jak wyglada las, trzeba z niego najpierw wyjsc, bo jak sie siedzi w lesie to widac tylko poszczegolne drzewa. Prawda jest taka ze Polsk nie jest na swiecie z niczego znana i niczym sie nie wyronia i prawie nikt o niej nie wie tak jak nie wie prawie nikt o Burkino Faso w Polsce.

wentyl · 2012-04-27 22:04:05

Bijcie sie!!!! Polalcy!!! A najlapiej za wasza i nasza wolnosc. Durnie.

Z Pl · 2012-04-27 17:32:27

Panie Bolski, co ze wszystkim ma wspólnego. Ja tej opinii nie popieram, ale nie rozumiem oburzenia. Ś miać si ę można.

misiek · 2012-04-27 13:03:02

no to ja dziekuje latac z takim pilotem, ktory nie panuje nad swoimi emocjami i wnosi jakas cenzure slowa, nie popierasz herezji, to twoja sparaw, wyraz opinie ale nie krzycz w necie

M.Bolski-bo Polski · 2012-04-26 22:10:29

Jest to jedno wielkie kłamstwo ! Jestem polskim pilotem od 24 lat latającym w US i od 7 w Polsce, poniekąd dzięki Panu L. Wnękowicz i niemogę w to uwierzyć. Kto ma czelność wyrażać się w moim imieniu i innych nie popierających tych herezji. Proszę o zmiane tego tytułu! Wykorzystywanie tragedi dla zaspokojenia własnych ambicji tylko dlatego że się jest wykładowcą amerykańskiej uczelni.

Emigrantka · 2012-04-20 18:56:42

Nie pojmuję, jak można wierzyć w takie brednie!

Martin · 2012-04-19 11:08:25

Niestety wiele wskazuje że to prawda katastrofa miała miejsce na wskutek zamachu,brali w nim udział nie tylko Rosjanie ale i rodzimi zdrajcy z tzw.partii rządzącej.Mieliśmy nadzieje na spokojny rozwój naszego państwa okazuje się że nic z tego.

Emigrantka · 2012-04-18 21:17:47

Kiedyś miałam "przyjemność" rozmawiać z jednym tutejszym Polonusem, który mieszka w USA od bodajże 30 lat i w tym czasie nie był w Polsce- twierdził, podobnie jak jego kolega, że my w Polsce to nic nie wiemy, co się dzieje w naszym kraju, bo nas media i prasa ogłupiają, ukrywają przed nami prawdę, a tylko ludzie mieszkający w USA znają prawdę ;] i jak tu dyskutować z takimi argumentami? Podobnie jest z tym całym Smoleńskiem, o którym już się słuchać nie chce...

bicz na durni · 2012-04-18 20:59:55

Amerykanska Polonia w ogole wszystko wie najlepiej. Szczegolnie sluchacze pseudo-dziennikarki Sliwy i Radyja. A polowa sle do Polski paczki z pomaranczami bo przeciez w kraju bieda i komuna.

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...