Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-08-26 19:04:03 · Czytany 9729 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Amerykański dystrybutor kinowy zainteresowany polskim filmem powstającym w USA

Kadr z filmu

Powstaje pełnometrażowy film dokumentalny, którego scenariusz oparty jest na wydarzeniach z życia Witolda Alexandra Herbsta, mieszkającego w stanie Waszyngton polskiego pilota myśliwskiego z Royal Air Force (RAF) w Wielkiej Brytanii. Magazyn „Polonia” jako pierwszy ma możliwość zaprezentować Czytelnikom trailer powstającego filmu.

To współcześnie rozgrywająca się historia odkrywania na nowo swojej pasji lotniczej i leczenia największych ran – tych powstałych w odległej przeszłości. Bohater, do niedawna żyjący w całkowitym zapomnieniu, to były członek legendarnej formacji – Dywizjonu 303, w którym między innymi osłaniał lądowanie aliantów w Normandii w trakcie pamiętnego D-Day.

Witold Herbst, w USA bardziej znany pod imieniem Alex, wsławił się także uratowaniem 11 Amerykanów od śmierci. Wraz z kolegą wykonał bardzo ryzykowną dla siebie misję poszukiwawczą i odnalazł niedoszłe ofiary w ostatniej chwili, łamiąc przy tym wszelkie obowiązujące regulaminy bezpieczeństwa.

Pojawia się rzadka okazja, by pokazać światu ważny dla Polaków temat i wejść z nim w tryby normalnej dystrybucji, począwszy od kina. Film powstaje dzięki funduszom gromadzonym przez Polish Home Foundation w Seattle (wpłaty można odpisać od podatku) oraz przy zaangażowaniu osobistych funduszy twórców, którzy całe ryzyko projektu wzięli na siebie. „Kto, jeśli nie my sami, ma zadbać o rzetelne pokazywanie naszej chlubnej tradycji i historii?” – powiedział jeden z donatorów. A sami twórcy dodają, że ich ambicją jest zrobienie filmu w formie spełniającej standardy oczekiwane przez międzynarodową widownię. I na to potrzebne są fundusze. Mamy szansę wyjść z bliskim nam tematem do amerykańskiej publiczności i opowiedzieć naszą historię, w taki sposób, jakbyśmy chcieli to oglądać zawsze.

Już wzięliśmy sprawy w swoje ręce, nie oglądając się na polskie instytucje filmowe czy na telewizję (które razem wzięte mają własną wizję tego, co miałoby interesować ludzi na świecie, i które swoimi decyzjami nawet utwierdzają antypolskie stereotypy). Sami, przy wsparciu osób podzielających ten sam punkt widzenia, wykonaliśmy znaczną część pracy i zainteresowaliśmy amerykańskiego dystrybutora kinowego. Im więcej funduszy sami zbierzemy, tym lepszy film powstanie i szerzej zaistnieje – nie tylko w USA. Filmów nie robi się po to, by pokazywać je w kręgu znajomych, ale po to, by maksymalnie wielu widzów miało szansę poznać ciekawą historię, i by niektórzy z nich mogli zmienić na lepsze swoje nastawienie do polskich spraw. Kiedy ten film już powstanie, to na pewno nie przepadnie. Zadba o to dobry dystrybutor, który już teraz przedstawił solidny plan działania, wynikający z wiary w potencjał przedstawionego mu projektu. Jego szczegóły na razie muszą pozostać poufne. Zrealizowanie założonej strategii będzie oznaczało pierwszy taki przypadek w historii, gdy obraz polskich twórców, dotyczący polskich spraw, a wykonany w USA, trafia do miejscowej dystrybucji.

Odpisywalne od podatku wpłaty czekiem można wysłać na adres: Polish Home Foundation 1714 18th Avenue, 98122 Seattle, WA. Każdy dolar się liczy, a każdy kolejny tysiąc przybliża nas do zrealizowania projektu. Liczę na Państwa wsparcie i jestem otwarty na kontakt, uwagi i sugestie.

Sławomir Ciok*

Autor filmu „You are always a pilot”

slawomir.ciok@gmail.com

*Producent filmowy, reżyser i scenarzysta, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz wielu programów doskonalących umiejętności, m.in. w Miami, na International University of Art and Design. Jeden z jego wcześniejszych filmów „Jan Paweł II – co pozostawił w pamięci” był pokazywany w kilku miastach USA oraz wielokrotnie nadawany w kanałach TVP. Więcej informacji w serwisach imbd.com i filmpolski.pl. 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Kultura i sztuka · Ludzie · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...