Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-08-18 17:55:14 · Czytany 7294 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Chicago: konferencja polonijna Quo Vadis 2012

polonia.wp.pl
Agnieszka Ptasznik z Quo Vadis Chicago 2012 w wywiadzie dla Chicago Tribune (fot. quovadischicago2012.com)

Przez trzy sierpniowe dni Chicago - największe skupisko Polaków poza krajem - stanie się jeszcze bardziej polskie. Do miasta zjadą Polacy, Amerykanie polskiego pochodzenia, a także ci, którzy interesują się życiem Polonii. Razem będą zastanawiać się nad tym jak pielęgnować polską tożsamość i co zrobić żeby Polacy mieli więcej do powiedzenia za oceanem.

Laura Schwartz, była współpracowniczka prezydenta Billa Clintona, Christopher Cymbalak producent materiałów wideo dla Departamentu Stanu, Krzysztof Kasprzyk wieloletni konsul RP w USA, a także Janusz Cisek z MSZ - to tylko niektórzy z prelegentów konferencji "Quo Vadis", która w dniach 24-26 sierpnia odbędzie się w Chicago.

Spotkanie dla polonijnych liderów

Jej celem jest wymiana poglądów i doświadczeń liderów polonijnych z rożnych części Stanów Zjednoczonych i świata. Organizatorzy konferencji zaplanowali szereg wykładów sesji szkoleniowych i warsztatów tematycznych.

Laura Schwartz podzieli się swoim doświadczeniem zdobytym w Białym Domu, gdzie za prezydentury Billa Clintona zorganizowała ponad 1000 różnego rodzaju spotkań, w tym 12 na szczeblu międzynarodowym. Wśród nich była m.in. uroczystość z okazji 50-ciolecia NATO. Jest autorką popularnej w USA książki pt. "Eat, Drink and Succeed", która pokazuje jak w skuteczny sposób wykorzystywać networking.

O mediach społecznościowych i ich praktycznym wykorzystaniu opowie Justyna Jabłońska, która jest organizatorką i głównym animatorem obecności na Twitterze, Facebooku i YouTube Ambasady Polskiej w Waszyngtonie.

Jak produkuje się profesjonalne materiały wideo wyjaśni Christopher Cymbalak, który zdobył doświadczenie w tej dziedzinie pracując m.in. dla Departamentu Stanu. Przez pewien czas odpowiadał także za kontakty z prasą w Amerykańskiej Ambasadzie w Warszawie.

Zbudować "polską frakcję"

Na szerokie wody politycznego lobbingu wprowadzi słuchaczy Artur Orkisz doradca w Ambasadzie Polskiej w Waszyngtonie, którego zasługą jest między innymi rozbudowanie "polskiej frakcji" (ang. Poland Causus) w Kongresie z 11 do 55 członków. Orkisz przybliży także działalność Forum Amerykańsko-Polskiego (ang. American Polish Forum), apolitycznej organizacji stawiającej sobie cel za kształcenie nowych liderów politycznych i budowanie polsko-amerykańskiego dialogu.

Organizatorki konferencji Agnes Ptasznik i Joanna Kosoń, pomyślały także o prelekcjach dla Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy nie znają dobrze sytuacji w ojczyźnie swoich przodków. Oni będą mieli okazję zapoznać się ze współczesną Polską, stanem jej gospodarki i aktualnym rozwojem nowych technologii. Będą o tym mówić m.in. Krzysztof Kasprzyk były konsul RP w Los Angeles i Nowym Jorku obecnie pracujący w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie, a podsekretarz stanu, Janusz Cisek, który w MSZ odpowiada za kontakty z Polonią.

- Chcemy organizować i zachęcać do działania Polonię w USA i na całym świecie. Teraz konferencja obywa się w Chicago, ale plan jest taki, aby co roku była organizowana w innym kraju albo stanie - mówi Agnes Ptasznik.

Wyjątkowa okazja do nawiązania kontaktów

Wcześniej Quo Vadis odbywało się w Kanadzie. Pierwszy raz w 2009 roku w Ottawie, rok później w Winsor, a w 2011 roku w Toronto. Konferencja z roku na rok zyskuje na prestiżu. Tym razem list ze specjalnym przesłaniem do uczestników wystosował doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta Cartera Zbigniew Brzeziński. Z organizatorkami przedsięwzięcia w maju br. spotkał się prezydent Bronisław Komorowski.

- Zależy nam na zidentyfikowaniu i zgrupowaniu najbardziej aktywnych, świetnie wykształconych młodych Polaków, którzy w przyszłości będą działać na rzecz swojej społeczności. Podczas konferencji, chcemy dostarczyć uczestnikom wiedzę oraz umiejętności, które są niezbędne w pracy na rzecz lokalnej polonijnej społeczności oraz całej Polonii, a także w przyszłej karierze. To także wyjątkowa okazja do nawiązania kontaktów, które zaowocują przyszłą współpracą - zapowiadają Agnieszka Ptasznik i Joanna Kosoń.

Z Nowego Jorku dla polonia.wp.pl
Tomasz Bagnowski

Źródło: polonia.wp.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...