Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2016-04-22 14:40:48 · Czytany 4830 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

"Droga do Indii” –wystawa Muzeum Historii Polski w Nowym Jorku

„Droga do Indii. Polskie osiedla w Balachadi i Valivade 1942-1948” (wersja angielska: „Passage to India. The Wartime Odyssey of Polish Children and the Good Maharaja”), to tytuł wystawy planszowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy NZ w Nowym Jorku. Ekspozycję będzie można oglądać w siedzibie ONZ od 22 do 29 kwietnia 2016 r.

Ekspozycja składająca się z 23 plansz przedstawia losy polskiej ludności cywilnej ewakuowanej w 1942 roku do Iranu z ZSRS wraz z Armią Andersa. Spośród ponad 40 tysięcy cywilów, około 6 tysięcy znalazło schronienie w Indiach, gdzie powstały dwa stałe osiedla – w Balachadi i Valivade.

Wystawa opowiada historię powstania polskich osiedli i pokazuje najważniejsze aspekty życia w ośrodkach – szkołę, harcerstwo, działalność kulturalną. Ekspozycja ukazuje również temat relacji polsko-hinduskich. W czasie sześcioletniego pobytu w Indiach polscy uchodźcy mieli okazję do różnych kontaktów z hinduską społecznością: zarówno tych oficjalnych z lokalnymi władcami, wojskowymi czy urzędnikami, jak i codziennych spotkań z osobami pracującymi w osiedlach.

Na wystawie zaprezentowano liczne zdjęcia z codziennego życia w osiedlach, mapy oraz różne dokumenty, jak np. z okresu zesłania w ZSRS (kołchozowa książeczka pracy, żołnierski bilet kolejowy, paszport), „Książeczka uchodźcy” wydawana dla mieszkańców osiedli przez delegaturę Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej w Bombaju, palemka wielkanocna z pawim piórem, robiona przez chłopca z osiedla w Balachadi, czy wpisy hinduskich skautów do pamiętnika polskiej harcerki z okazji wspólnego świętowania niepodległości Indii.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku 22 kwietnia. Udział w nim wezmą między innymi Premier RP Beata Szydło, Zastępca Sekretarza Generalnego NZ ds. Komunikacji i Publicznej Informacji Cristina Gallach, Minister ds. Środowiska, Lasów i Zmian Klimatu Indii Shri Prakash Javadekar, Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Ambasador Bogusław Winid, Stały Przedstawiciel Indii przy ONZ Ambasador Syed Akbaruddin oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

 

Organizator: Muzeum Historii Polski

Scenariusz: Ewa Wójcicka (Muzeum Historii Polski)

Konsultacje merytoryczne: prof. Janusz Wróbel

Współpraca: Wiesław Stypuła (osiedle Balachadi), Teresa Glazer, Danuta Pniewska (osiedle Valivade)

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Kultura i sztuka · Polonia na świecie · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...