Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-12-04 15:17:59 · Czytany 5858 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Koncert pianistyczny Igora Lipińskiego na odrestaurowanym fortepianie Steinway

Fot: Konsulat Generalny RP w Chicago

Utwory m.in. Fryderyka Chopina i Henryka Wieniawskiego rozbrzmiały na nowo odrestaurowanym fortepianie Steinway Grand Piano 1911.

Witająca zgromadzonych gości Konsul Paulina Kapuścińska podkreśliła, że Koncert jest wyrazem wdzięczności dla wszystkich darczyńców, którzy przekazali na rzecz Fundacji Kościuszkowskiej środki, które pozwoliły na sfinansowanie gruntownej renowacji fortepianu.

Będący własnością Konsulatu Generalnego RP w Chicago fortepian Steinway Grand Piano, vintage 1911, Model A należy do najwyższej i najbardziej elitarnej klasy fortepianów i służy Polsce i Polonii podczas wydarzeń kulturalnych organizowanych przez polską placówkę.

Przed koncertem wrażeniami z renowacji dzielił się z zebranymi jej autor – konserwator fortepianów Pan Marek Stanielun. Sprawozdanie z finansowania remontu przedstawił skarbnik Fundacji Kościuszkowskiej Oddział Chicago Pan Witold Pawlikowski.

W dalszej części wieczoru Konsul Generalny RP w Chicago Paulina Kapuścińska – w imieniu Prezydenta RP – odznaczyła za długoletnią służbę dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP Pana Witolda Pawlikowskiego – sybiraka, wieloletniego działacza na rzecz polonijnej edukacji i aktywnego członka wielu organizacji polonijnych w USA.

Podczas koncertu wraz z pianistą Igorem Lipińskim gościnnie wystąpiła skrzypaczka Sofia Pokrzywa. Koncert 30 listopada 2013 r. był kulminacją wydarzeń kulturalnych z 1 i 2 marca br., zorganizowanych przez Konsulat we współpracy z Fundacją Kościuszkowska Oddział Chicago. To dzięki tym koncertom darczyńcy przekazywali Fundacji Kościuszkowskiej dotacje, które Fundacja przekazała bezpośrednio wykonawcy remontu.

Odrestaurowany fortepian, który zabrzmiał po raz pierwszy podczas sobotniego koncertu służy promocji spraw polskich oraz polskich i polonijnych talentów muzycznych, którzy regularnie występują podczas wydarzeń kulturalnych w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago.

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...