Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-02-17 14:57:30 · Czytany 6440 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Polacy pomogą Polakom. Wreszcie zniosą wizy

polonia.wp.pl

Kongres Polonii Amerykańskiej zmobilizował członków społeczności polsko-amerykańskiej do lobbingu na rzecz zgłoszonej w Kongresie USA ustawy, która może przyspieszyć zniesienie wiz dla Polaków wybierających się do Stanów Zjednoczonych.

Ustawa, wniesiona do obu izb Kongresu i sponsorowana przez senatorów i kongresmanów z obu partii, modyfikuje kryteria wejścia danego kraju do programu turystycznego ruchu bezwizowego do USA w sposób, który może ułatwić ich spełnienie przez Polskę. Wejście do tego programu daje prawo przyjazdu do USA bez wizy na okres do 90 dni.

Polacy pomogą Polakom

W apelu do swoich członków i sympatyków wysłanym w środę KPA wezwał ich, aby zachęcali kongresmanów i senatorów do sponsorowania projektu ustawy, głosowania na nią i wyrażenia wdzięczności tym ustawodawcom, którzy już ją sponsorują.

W Senacie projekt ustawy zgłosiło dwoje senatorów: Demokratka Barbara Mikulski ze stanu Maryland i Republikanin Mark Kirk z Illinois. Współsponsoruje go na razie sześcioro dalszych senatorów. W Izbie Reprezentantów, gdzie projekt wniósł Demokrata Mike Quigley, ustawę popiera jeszcze kolejnych 19 kongresmanów.

Ustawa wymaga, by kraj włączony do programu ruchu bezwizowego (VWP) nie miał większego niż 3% odsetka odmów wiz dla jego obywateli, ale pozwala ministrowi bezpieczeństwa wewnętrznego (resortu odpowiedzialnego m.in. za sprawy imigracyjne) na indywidualne włączanie do tego programu także krajów, które mają większy odsetek odmów - do 10% - jeżeli obywatele tego kraju nie zagrażają bezpieczeństwu USA.
Polska spełnia to kryterium bezpieczeństwa, a jej odsetek odmów nieznacznie tylko przekracza 10%. W wypadku uchwalenia ustawy, która zmienia jednocześnie sposób obliczeń odsetka odmów - ma się go porównywać z liczbą osób ubiegających się o wizę, zamiast z liczbą złożonych podań o wizę (których jest zwykle więcej) - Polska z pewnością zejdzie poniżej progu 10%.

Obama zachęci Kongres?

Drugie ustawowe kryterium wejścia do programu VWP to odsetek nielegalnych przedłużeń pobytu w USA nie przekraczający 3%. Według nieoficjalnych na razie informacji, Polska prawdopodobnie spełnia już to kryterium. Administracja amerykańska znacznie poprawiła ostatnio wiarygodność swego systemu monitorowania wyjazdów z USA i obliczania, ilu obcokrajowców przedłuża pobyt poza okres ważności wizy.

Ustawa Mikulskiej, Kirka i Quigleya czeka na wstępne rozpatrzenie w komisjach wymiaru sprawiedliwości obu izb Kongresu. Źródła dyplomatyczne wyrażają nadzieję, że nastąpi to niedługo.

Wiele zależy jednak także od administracji prezydenta Baracka Obamy, który może zachęcić Kongres do procedowania ustawy.

Źródło: polonia.wp.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polityka · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...