Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-07-14 14:31:25 · Czytany 5957 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Polski rock na Taste of Polonia 2013: Big Cyc

fot: Internet

Do końca lata jeszcze daleko, ale wielbiciele polskiej muzyki powinni już teraz zarezerwować sobie weekend Labor Day. Festiwal Taste of Polonia, który odbędzie się w dniach 30 sierpnia-2 września w Copernicus Center, będzie gościć aż trzy dobrze znane zespoły z Polski. Na organizowanym po raz 33. festiwalu zobaczymy Big Cyc, Kobranockę i Czarno-Czarnych.

Dziś przypominamy pokrótce historię pierwszego z zespołów.

Trudno uwierzyć, że Big Cyc, czołowy prześmiewca polskiej sceny muzycznej, obchodzi w tym roku 25-lecie; to bardzo szacowna rocznica dla zespołu, który nigdy nie traktował siebie i swojej twórczości poważnie. Big Cyc powstał w 1988 roku w Łodzi, kiedy do trzech muzyków reggowej formacji Rokosz, Jacka Jędrzejaka, Jarosława Lisa i Romana Lechowicza dołączył student kulturoznawstwa Krzysztof Skiba. Skiba i Jędrzejak (Dżej Dżej) już wcześniej byli zaangażowani w działalność Pomarańczowej Alternatywy, ruchu artystyczno-politycznego, który pod koniec lat 80-tych urządzał happeningi przedrzeźniające komunistyczną władzę. Przenosząc idee Alternatywy w sferę muzyczną, Big Cyc zaczął tworzyć piosenki, które miały wyśmiewać zadęcie wielu ówczesnych grup rockowych, uważanych fałszywie za “podziemne”. Tak powstały takie przeboje w stylu punk jak “Kapitan Żbik” czy “Wielka miłość do babci klozetowej”.

W 1990 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu “Z partyjnym pozdrowieniem”, na okładce której widniał Lenin z irokezem i kolczykiem w uchu, a w radiu pojawiły się piosenki “Berlin Zachodni” czy “Ballada o smutnym skinie”. Z czasem, w grze Big Cyca coraz częściej można było także usłyszeć elementy muzyki ska, jak na płycie z 1996 roku “Z gitarą wśród zwierząt”, która przyniosła największy przebój w historii grupy – “Makumbę”. Ta i kolejne płyty to także zaangażowane teksty, obnażające niechlubne oblicza polskiej rzeczywistości, wszechobecne mody, komercjalizm i kurioza sceny politycznej.

W tym roku ukazała się płyta “Big Cyc wiecznie żywy”, honorująca 25-lecie zespołu. Na płycie, oprócz najbardziej znanych przebojów, znajduje się premierowy utwór “Słoiki”, pobłażliwa drwina z przybywających do stolicy dorobkiewiczów. Od początku roku grupa jest w trasie koncertowej, która przywiedzie ją też po kilku latach nieobecności do Chicago. Obecny skład zespołu to w dalszym ciągu Krzysztof Skiba (teksty i śpiew), Jacek Jędrzejak – Dżej Dżej (śpiew i gitara basowa), Roman Lechowicz – Piękny Roman (gitara) i Jarosław lis – Dżery (perkusja), do których dołączyli Piotr Sztajdel – Gadak (instrument klawiszowe) i Marek Szajda – Maras (gitara). Oficjalna strona zespołu to www.bigcyc.pl

Big Cyc wystąpi na Taste of Polonia dwukrotnie, w piątek 30 sierpnia i w niedzielę 1 września. Copernicus Center mieści się przy 5216 W. Lawrence w Chicago. Godziny trwania festiwalu organizowanego w weekend Labor Day to 5-11 pm w piątek, 12-11 pm w sobotę i niedzielę oraz 12-10 pm w poniedziałek. Wstęp: $7; seniorzy: $5; dzieci poniżej lat 12: bezpłatnie. Więcej infomacji o imprezie i szczegółowy program na www.TOPChicago.org

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia na świecie · Polska · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...