Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-08-13 14:19:46 · Czytany 5626 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Polski rock na Taste of Polonia 2013: Czarno-Czarni

Zespół

Już za kilka tygodni chicagowską Polonię zachęcą do wspólnej zabawy rockendrolowcy z Polski. Festiwal Taste of Polonia, który odbędzie się w dniach 30 sierpnia-2 września w Copernicus Center, będzie gościć aż trzy dobrze znane zespoły z Polski. Na organizowanym po raz 33. festiwalu zobaczymy Big Cyc, Kobranockę i Czarno-Czarnych. Dziś przypominamy pokrótce historię ostatniego z zespołów.

Pomysł założenia Czarno-Czarnych narodził się w 1996 roku podczas nagrywania przez grupę Big Cyc utworu „Pasażer”, który gościnnie zaśpiewał Jarek Janiszewski z zespołu Bielizna. Wtedy to członkowie Big Cyca, Dżej Dżej, Dżery i Piękny Roman, stwierdzili, że dobrze im się pracuje z Jarkiem i postanowili założyć zespół, który swym brzmieniem powróci do lat 60. Ogromny sukces płyty Big Cyca „Z gitarą wśród zwierząt” sprawił jednak, że plany te musiały poczekać na realizację.

Pierwsza płyta Czarno-Czarnych ukazała się dwa lata później, w 1998 r. Nagrano ją przy użyciu starych bułgarskich wzmacniaczy, enerdowskich gitar i radzieckich organów. Najważniejsze jednak było to, że zespół nagrywał materiał wyłącznie dla własnej przyjemności, traktując to jako świetną zabawę. Powstałe piosenki pełne były radości życia, absurdalnego humoru i twórczych nawiązań do muzyki przeszłych dekad, a luzacko-zblazowany wokal Janiszewskiego uczynił styl Czarno-Czarnych rozpoznawalnym od pierwszego wersu. 

Zupełnie niespodziewanie projekt ten odniósł sukces artystyczny i komercyjny. Już pierwszy singiel „Nogi” sprawił, że w ciągu dwóch miesięcy sprzedano aż 50 tys. płyt. Zespół wydał następnie dwa nowe single („Trąbo-Twist” i „Miłość i rtęć”), co pozwoliło dołączyć im do wąskiego grona polskich artystów mających na swym koncie platynową płytę.

W 2000 r. Czarno-Czarni wydają album „Niewidzialni” z którego dwie piosenki „Śpiąca Jola” i „Jedzą rybę” okupowały czołówki list przebojów. W 2002 r. zespół podpisuje kontrakt z wytwórnią Universal i wydaje album „Jasna strona księżyca”. Rok później Czarni występują na festiwalu w Opolu, gdzie w koncercie przeboje 40-lecia wykonują wiązankę hitów zwieńczoną utworem „Nogi”. W tym samym czasie grupa nagrywa piosenkę „Nie choruj”, która jest motywem przewodnim serialu komediowego „Daleko od noszy”. Jesienią 2004 r. zespół wydaje płytę „Sułtani swingu” zawierającą swingowe wersje klasycznych polskich przebojów z lat 30, 40 i 50.  Z kolei ich album z 2009 r., o przewrotnym tytule „Nudny świat”, przynosi kolaboracje z Urszulą i Anią Rusowicz.

Najnowsza produkcja Czarno-Czarnych to wydana wiosną tego roku płyta „The Power of the Dance Floor” z Amerykanką Holly Shepherd. Ten album to okazja, by sprawdzić jak rock'n'rollowe melodie polskiej załogi, inspirowane amerykańskimi klimatami lat 60, zabrzmią z rasową wokalistką rodem z Nashville.

A jak zespół brzmi na żywo, z charyzmatycznym Jarkiem Janiszewskim na wokalu, przekonamy się w weekend Labor Day. Czarno-Czarni wystąpią w Chicago na Taste of Polonia dwukrotnie, w sobotę 31 sierpnia i w poniedziałek 2 września. Copernicus Center mieści się przy 5216 W. Lawrence w Chicago. Godziny trwania festiwalu to 5-11 pm w piątek, 12-11 pm w sobotę i niedzielę oraz 12-10 pm w poniedziałek. Wstęp: $7; seniorzy: $5; dzieci poniżej lat 12: bezpłatnie. Sponsorami festiwalu są m.in: Tyskie, Krakus, Klub Stereo, Country Financial, Air Berlin i Bank PNC. Więcej infomacji o imprezie i szczegółowy program na www.TOPChicago.org

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...