Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-06-04 15:00:16 · Czytany 6939 razy · 4 komentarzy
Nowszy Starszy

Protest w Chicago przeciwko "polskim obozom"

polonia.wp.pl
Daniel Rotfield odbiera od Barcka Obamy Prezydencki Medal wolności dla Jana Karskiego (zdj. Charles Dharapak, Associated Press)

Przed jednym z budynków w Chicago, gdzie przebywał prezydent USA Barack Obama, odbył się protest osób domagających się od niego ustnych przeprosin za użycie sformułowania "polski obóz śmierci".

Niewielka grupa Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia pikietowała przed centrum kulturalnym w Chicago, gdzie odbywało się spotkanie wyborcze prezydenta. Akcja protestacyjna zwróciła uwagę amerykańskich mediów relacjonujących przebieg wizyt prezydenta Obamy w rodzimym mieście.

Pikietujący przynieśli biało-czerwone flagi i chorągiewki oraz plakaty z napisami: "Polski obóz śmierci? Twoje pisemne przeprosiny to dobry początek ale...".

- Jest to próba wywarcia presji na prezydenta Stanów Zjednoczonych, żeby on powiedział, nie napisał, parę słów. Chodzi o proste słowa: nie było polskich obozów śmierci. Nie wystarczy list, nie wystarczy coś napisać, albo podpisać się pod listem. On osobiście musi w jakimś czasie powiedzieć to Amerykanom, bo jest prezydentem Stanów Zjednoczonych - powiedział PAP Wiktor Foryś, lekarz i działacz polonijny.

Jak zauważył, akcja była spontaniczna. - Chcieliśmy wykorzystać okazję w związku z wizytą prezydenta Obama w Chicago - dodał.

- Nie jesteśmy tutaj, żeby krzyczeć na prezydenta, czy wyzywać go, jesteśmy tu w jednym celu: żeby odwrócić tę całą propagandę, która weszła do języka amerykańskich mediów - podkreślił Foryś.

Ci, którzy przyszli w Chicago pod centrum kultury, podkreślali, że nie są usatysfakcjonowani odpowiedzią prezydent Obamy na list prezydenta Bronisława Komorowskiego. W liście amerykański przywódca wyraził ubolewanie z powodu nieumyślnego użycia sformułowania "polski obóz śmierci" na ceremonii wręczenia Prezydenckiego Medalu Wolności przyznanego pośmiertnie Janowi Karskiemu.

- Domagamy się, by prezydent Barack Obama przeprosił Polaków w ten sam sposób, w jaki obraził Polaków. Powinien zwołać konferencję prasową i słownie przeprosić - powiedział Ivo Widlak niezależny polonijny dziennikarz w Chicago.

Organizatorów protestu, działaczy organizacji PAAC (Polish American Action Committee), wsparł m.in. Adam Andrzejewski, były republikański kandydat na gubernatora stanu Illinois w 2010 r.

Źródło: polonia.wp.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polityka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Viking · 2012-06-05 16:20:17

Ja uwazam, ze Polacy maja racje, aby Obama przeprosil ustnie. Polacy sie nie osmieszaja, ale chca tego, czego zydzi otrzymaliby natychmiast. Gdyby Obama powiedzial, ze to byly zydowskie obozy smierci, to po pierwsze przeprosilby natychmiast, a po drugie, musialby sie poddac do dymisji, bo mu to plazem zydzi by nie przepuscili.

magda · 2012-06-04 17:23:01

straszzzzzzzny wstyd! a Sikorski na twiterku jeszcze sie do tego dolozyl, jakas masakra w tej Polsce

~Anonim · 2012-06-04 17:14:48

popieram P. sami nawzajem ośmieszamy się przed światem:(

P. · 2012-06-04 15:18:20

Wstyd mi za tych protestujących Polaków. Chyba nikt o zdrowych myślach nie sądzi, że Obama popełnił taką gafę umyślnie. On ośmieszył tym siebie, a nasi rodacy takimi durnymi protestami ośmieszają Naród Polski.

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...