Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-10-17 12:58:31 · Czytany 5483 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Recital fortepianowy Michała Korzistki

Michał Korzistka (Fot: Internet)

Dochód z koncertu Michała Korzistki zasili program konserwacji starych druków Biblioteki MPA.

Muzeum Polskie w Ameryce oraz Biblioteka MPA serdecznie zapraszają na recital fortepianowy Michała Korzistki, który odbędzie się 20 października 2013, o godzinie 14:30 w Sali Głównej im. Sabiny F. Logisz Muzeum Polskiego w Ameryce przy 984 N. Milwaukee Avenue w Chicago, Il. 60642. Program koncertu obejmie utwory Fryderyka Chopina i Witolda Lutosławskiego. (F. Chopin: Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22; Sonata b-moll op. 35, Walc As-dur op. 42, Ballada F-dur op. 38; W. Lutosławski: Sonata na fortepian, Bukoliki oraz Melodie ludowe.)

Wstęp na recital – sugerowana donacja: 20.00 $ (dochód przeznaczony jest dzięki życzeniu artysty na projekt konserwacji starych druków Biblioteki MPA).

Biblioteka MPA posiada 300 starych druków, które objęte są programem „Rare Book Conservation Project” zainicjowanym w 2012 roku. Dzięki pomocy przyjaciół BMPA oraz grantowi MSZ udało się poddać konserwacji 16 najstarszych książek z lat 1508 - 1745, średni koszt konserwacji 1 książki wynosił około 500 $. Prowadzimy prace nad wpisaniem do systemu MAK + kolekcji książkowej MPA. Wyodrębniamy egzemplarze unikatowe kierując się zasadą pierwszeństwa dla książek najstarszych i najbardziej rzadkich, zniszczonych, które wymagają procesu konserwacji. Pragniemy poddać konserwacji jak najwięcej cymeliów bibliotecznych Biblioteki Muzeum Polskiego w Ameryce przed nadchodzącym w 2015 roku jubileuszem stulecia BMPA.

 

Michał Korzistka

Urodził się 14 listopada 1961 roku w Bielsku-Białej, pierwsze lekcje gry na fortepianie pobierał u babci Heleny. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej w klasie fortepianu mgr Z. Tanewskiego, Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. T. Żmudzińskiego oraz Podyplomowego Studium Pianistycznego w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. J. Sulikowskiego. Swoje umiejętności doskonalił na kursie mistrzowskim u prof. R. Buchbindera w Zurichu.

Uczestniczył w wielu konkursach i festiwalach w kraju oraz za granicą, m.in. w festiwalach: Młodych Talentów w Opolu i Tarnowie, I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. K. Szymanowskiego w Łodzi, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Rina Sala Gallo w Monzy we Włoszech, II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Tokio w Japonii, Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Montrealu, 42. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju.

Brał udział w koncertach w dworku Chopina w Żelazowej Woli oraz pod pomnikiem Chopina w Łazienkach, w „Atmie” w Zakopanem, na Zamku w Pszczynie. Nagrał materiały archiwalne dla Akademii Muzycznej w Katowicach i dla II Programu Polskiego Radia oraz uczestniczył w nagraniu płyty z muzyką K. Szymanowskiego dla Polskich Nagrań. Nagrał 2 płyty solowe z muzyką Fr. Chopina, K. Szymanowskiego, F. Liszta, płytę CD z muzyką na fortepian i skrzypce z utworami I.J. Paderewskiego i J. Elsnera ze skrzypkiem Adamem Wagnerem oraz G. Rossiniego „Petite Messe Solennelle” z chórem Uniwersytetu Ślaskiego „Harmonia” w Cieszynie.

Obecnie jest  profesorem Uniwersytetu Śląskiego oraz dyrektorem Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego w Cieszynie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Koncertuje na terenie kraju i za granicą.      

Michał Korzistka jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku – Białej w klasie fortepianu mgra Z. Tanewskiego, Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu  prof. T. Żmudzińskiego oraz Podyplomowego Studium Pianistycznego Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. J. Sulikowskiego. Swoje umiejętności doskonalił także na kursie mistrzowskim u prof. R. Buchbindera w Zurichu.

Michał uczestniczył w wielu konkursach i festiwalach w kraju oraz za granicą, m. in. w Festiwalach Młodych Talentów w Opolu i Tarnowie, I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. K. Szymanowskiego, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Japonii, Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Rina Sala Gallo-Monza we Włoszech, Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Montrealu, 42 Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju. Współpracuje z Krajowym Biurem Koncertowym w Warszawie oraz z Agencją Artystyczną „Silesia” w Katowicach. Brał udział w koncertach w dworku Chopina w Żelazowej Woli oraz pod pomnikiem Chopina w Łazienkach, w „Atmie” w Zakopanem, na Zamku w Pszczynie. Nagrał materiały archiwalne dla Akademii Muzycznej w Katowicach i dla programu II Polskiego Radia oraz uczestniczył w nagraniu płyty z muzyką K. Szymanowskiego dla Polskich Nagrań. W 2002 roku wydał płytę z utworami Fryderyka Chopina – materiał  został nagrany w Weston w Anglii.

Michał jest obecnie dyrektorem Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na Wydziale Artystycznym w Cieszynie, nauczycielem fortepianu i akompaniatorem w Państwowej Szkole Muzycznej stopnia podstawowego i licealnego w Żywcu.  Jest również wiceprzewodniczącym Bielskiego Towarzystwa Muzycznego. W miarę wolnego czasu koncertuje na terenie kraju oraz za granicą.

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Kultura i sztuka · Polska · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...