Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2016-02-09 13:44:56 · Czytany 5946 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Sekretarz Stanu w MSZ Jan Dziedziczak z wizytą w Chicago

Fot. Konsulat RP w Chicago: Sekretarz Stanu Jan Dziedziczak w towarzystwie Ambasadora RP w Waszyngtonie Ryszarda Schnepfa i podczas spotkania ze Stevem Kochem, Wiceburmistrzem Chicago

Po wizytach w Nowym Jorku i Waszyngtonie Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu w MSZ do spraw parlamentarnych, Polonii, konsularnych i dyplomacji publicznej, spotkał się 4-6 lutego 2016 r. ze środowiskami polonijnymi i przedstawicielami lokalnych władz w Chicago.  

Bezpośrednio po przylocie do Chicago 4 lutego, Jan Dziedziczak odwiedził chicagowską Aleję Solidarności, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w 270. rocznicę urodzin bohatera dwóch narodów.

Podczas wizyty w Chicago Wiceminister Jan Dziedziczak spotkał się z przedstawicielami lokalnych władz miejskich i stanowych. Na spotkaniu w ratuszu ze Stevem Kochem, zastępcą Burmistrza Rahma Emanuela, Wiceminister Jan Dziedziczak rozmawiał o roli i pozycji lokalnej społeczności polonijnej w życiu miasta oraz perspektyw rozszerzenia współpracy gospodarczej i kulturalnej między Chicago i Warszawą.

O wsparciu dla włączenia Polski do amerykańskiego ruchu bezwizowego oraz perspektywach inwestycji gospodarczych polskich przedsiębiorców w Illinois oraz amerykańskich firm w Polsce Wiceminister Jan Dziedziczak rozmawiał z Gubernatorem stanu Illinois Brucem Raunerem. Jan Dziedziczak zaprosił także Bruce’a Raunera do złożenia wizyty w Polsce.

W dalszej części swojej wizyty w Chicago Wiceminister Jan Dziedziczak spotkał się z przedstawicielami organizacji polonijnych: odwiedził m.in. Muzeum Polskie w Ameryce i Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce.

W siedzibie Związku Narodowego Polskiego Wiceminister Dziedziczak przedstawił najważniejsze aspekty współpracy władz polskich z Polonią amerykańską licznemu gronu działaczy Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Wiceminister Dziedziczak spotkał się także z członkami Związku Lekarzy Polskich w Ameryce i polonijnymi dziennikarzami. - Polonia jest ważnym partnerem dla państwa polskiego. Będziemy wspierać liderów polonijnych, naukę języka polskiego, polską młodzież – jest to klucz do kultywowania polskości za granicą - mówił Jan Dziedziczak podczas konferencji prasowej w Muzeum Polskim w Ameryce.

Podczas wizyty w Chicago wiceminister Dziedziczak złożył wieńce pod pomnikiem katyńskim i tablicą upamiętniającą katastrofę smoleńską na cmentarzu św. Wojciecha w Niles. Spotkał się też z nauczycielami i uczniami jednej ze szkół polonijnych w Chicago – im. Trójcy Świętej. Wiceminister Dziedziczak złożył też wizytę w jednej z najstarszych parafii polonijnych w Chicago – kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej, gdzie rozmawiał z pracującymi w niej księżmi i siostrami zakonnymi.

Podczas spotkania z liderami i działaczami polonijnymi w Konsulacie Generalnym RP w Chicago Wiceminister Jan Dziedziczak prosił Polonię o wspólne działania na rzecz obrony dobrego wizerunku Polski za granicą. - Jest to rzecz niezwykle ważna dla Polaków w Polsce i za granicą. Obrona dobrego imienia Polski to obowiązek każdego Polaka na świecie, gdziekolwiek by mieszkał - mówił Wiceminister Jan Dziedziczak.

Podczas spotkania ze środowiskami polonijnymi w Konsulacie Generalnym RP w Chicago Jan Dziedziczak wręczył także odznakę honorową Ambasadora RP w USA Amicus Poloniae Barry’emu Tinsleyowi, który w ubiegłym roku ocalił przed kradzieżą i zniszczeniem pomnik Generała Tadeusza Kościuszki z East Chicago. Z prywatnej inicjatywy rzeźbiarza statuetka obecnie przechodzi renowację i ma wkrótce powrócić na do parku, w którym była wyeksponowana.

Podczas wizyty w Chicago Wiceministrowi Janowi Dziedziczakowi towarzyszyli m.in. Poseł Michał Dworczyk, Ambasador RP w USA Ryszard Schnepf, Zastępca Dyrektora Departamentu ds. Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ Joanna Kozińska-Frybes i Konsul RP w Chicago Robert Rusiecki.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Biznes i gospodarka · Historia · Polityka · Polonia na świecie · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...