Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-04-03 12:54:22 · Czytany 5356 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Stan Illinois składa hołd Janowi Karskiemu w 100. rocznicę jego urodzin

Dzięki staraniom Konsulatu Generalnego RP w Chicago, stan Illinois przyjął proklamację ustanawiającą 24 kwietnia br. “Dniem Jana Karskiego w stanie Illinois”.

Konsulat Generalny RP w Chicago skierował do Gubernatora Illinois Pata Quinn’a zaproszenie do wzięcia udziału w konferencji pt: „Jan Karski – człowiek, który próbował powstrzymać Zagładę: historia, dziedzictwo i odpowiedzialność”.  W związku z konferencją i dzięki inicjatywie Gubernatora Quinna przyjęta została proklamacja, według której 24 kwietnia br. w całym stanie Illinois obchodzony będzie ‘Dzień Jana Karskiego’.

Konferencja odbędzie się 24 kwietnia 2014 r. w godz. 18:30-20:30 w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Chicago. Partnerami konferencji są środowiska polonijne i żydowskie z Chicago: Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego, oddział Chicago, the American Jewish Committee, Chicago oraz the Jewish United Fund/Jewish Federation of Metropolitan Chicago.

 

Program konferencji przewiduje dyskusję panelową historyków i socjologów na następujące tematy:

Polska w sercach Żydów i Żydzi w sercu Polski – cywilizacja, którą Jan Karski próbował ocalić” – Michael H. Traison;

Jan Karski i rząd RP na uchodźstwie, Armia Krajowa i kwestie żydowskie podczas II wojny światowej” – Neal Pease, Profesor Historii na Uniwersytecie w Wisconsin, Milwaukee;

Wymiar dziedzictwa Jana Karskiego dla ludzkości” – Allan Reich, American Jewish Committee;

Jan Karski – Emisariusz” – Thaddeus Radzilowski, historyk, socjolog, Prezes Instytutu Piast;

 

Dyskusję moderować będzie Keely Stauter-Halsted, profesor historii, Katedra Historii Polski, University of Illinois at Chicago.

Po zakończeniu dyskusji goście będą mieli okazję obejrzeć wystawę poświęconą życiu i misji Jana Karskiego pt. „The World Knew”.

Dziennikarzy zainteresowanych udziałem w konferencji prasowej 24 lutego br. prosimy  o nadsyłanie zgłoszeń akredytacyjnych na adres konrad.zielinski@msz.gov.pl  lub telefonicznie pod numerem 1-312-337-8166 wew. 218 w terminie do wtorku, 15 kwietnia 2014 r.

 

Jan Karski – polski dyplomata i oficer Polskiego Podziemia podczas II wojny światowej. Był pierwszym naocznym świadkiem Zagłady na okupowanych ziemiach polskich, który złożył wolnemu światu raport o niej, nawołując Aliantów do podjęcia interwencji.  Słowami Jana Karskiego  okupowana Polska zaalarmowała świat o eksterminacji Żydów przez nazistowskie Niemcy. Jan Karski jest autorem książki „Tajne Państwo – Historia Polskiego Podziemia” – przejmującego zapisu doświadczeń Jana Karskiego oraz jego prób powstrzymania Zagłady. Po wojnie, Jan Karski wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie uzyskał stopień doktora i wykładał na Wydziale Służby Zagranicznej. Za swoje bohaterstwo i postawę wobec niemieckiego okupanta został pośmiertnie uhonorowany przez Prezydenta Baracka Obamę Medalem Wolności – najwyższym cywilnym odznaczeniem w USA. Za wysiłki na rzecz ratowania Żydów od Zagłady, Jan Karski otrzymał w imieniu Państwa Izrael tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Jan Karski zmarł w 2000 roku.

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Ludzie · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...