Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-03-13 22:15:34 · Czytany 5210 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Uchwała o Dniu Jana Karskiego przedstawiona w Senacie Stanów Zjednoczonych

Jan Karski (Fot: Internet)

Waszyngton, USA – Rada Dyrektorów Jan Karski Educational Foundation przyjęła z zadowoleniem propozycję uchwały wniesioną do Senatu Stanów Zjednoczonych 5 marca br. ustanowienia dnia 24 kwietnia 2014 roku „Dniem Jana Karskiego” i tym samym uhonorowania spuścizny słynnego emisariusza polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej, który, będąc naocznym świadkiem nazistowskich okrucieństw, jako jeden z pierwszych przedstawił Aliantom relację o Holokauście na terenach okupowanej Polski.

Członkowie Rady pragną wyrazić podziękowanie trzem amerykańskim Sanatorom, którzy odegrali fundamentalną rolę w tym przedsięwzięciu. Senator Robert Menendez (Demokrata ze stanu New Jersey), Przewodniczący Komisji Senackiej ds. Stosunków Zagranicznych przedstawił uchwałę w Senacie, Senator Mark S. Kirk (Republikanin ze stanu Illinois) i Senator Richard J. Durbin (Demokrata ze stanu Illinois), Whip Większości i Członek Komitetu Senackiego ds. Stosunków Zagranicznych byli pierwotnymi wnioskodawcami.

– Jesteśmy uszczęśliwieni, że Senat Stanów Zjednoczonych postanowił uhonorować Jana Karskiego przez ustanowienie setnej rocznicy jego urodzin Dniem Jana Karskiego – powiedział Andrzej Rojek, Przewodniczący Rady Dyrektorów Fundacji. – Należy zwrócić uwagę na to, że – w duchu Jana Karskiego – starania były wspierane przez członków obu partii. Podziękowania należą się Senatorom – Menendezowi, Durbinowi i Kirkowi za ich przywództwo w tej sprawie. Jednym z celów naszej Fundacji jest właśnie budowanie mostów zaufania między różnymi grupami i społecznościami – Republikanami i Demokratami, Chrześcijanami i Żydami, – aby świat stał się lepszy i bezpieczniejszy.

Senator Włodzimierz Cimoszewicz wraz z Melchiorem Szczepanikiem z Kancelarii Senatu, Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w USA Ryszardem Schnepfem i Wandą Urbańską, Prezesem Jan Karski Educational Foundation pracowali nad tym przedsięwzięciem od ponad roku.

– Miałem szczęście być studentem Profesora Jana Karskiego w Szkole Służby Zagranicznej na Uniwersytecie Georgetown – powiedział Senator Durbin.  – Był inspiracją i miał wpływ na życie wielu ludzi, a jego duch i współczucie ujawniało się w niezliczonych okolicznościach zarówno w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych.

Jan Karski urodził się 24 kwietnia 2014 roku w Łodzi, jako najmłodszy z ośmiorga dzieci w katolickiej rodzinie. Był oficerem rezerwistą w Armii Polskiej, gdy Polska została napadnięta we wrześniu 1939 roku, najpierw przez nazistowskie Niemcy potem przez Związek Radziecki. Jego wojenne wspomnienia pt. „Tajne państwo” zostały opublikowane w 1944 roku i spotkały się z ogromnym uznaniem. Książka została niedawno wznowiona – angielskie wydanie ukazało się nakładem Georgetown University Press w 2013 roku, polskie – nakładem wydawnictwa Znak w kwietniu br. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 honorowe obywatelstwo Izraela. Prezydent Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności 29 maja 2012 roku.

– Wielu ludzi powinno obdarzać Jana Karskiego wdzięcznością za jego bohaterstwo podczas II wojny światowej i dla nas jest ważne by pamiętać jego bohaterstwo i poświęcenie wtedy, gdy obnażał horror i niesprawiedliwość Holokaustu – powiedział Senator Kirk. – Ponad milion obywateli pochodzenia polskiego mieszka w Chicago i należy dalej pielęgnować spuściznę Karskiego i bogatą historię, jaką dzielił z naszym narodem.

Wanda Urbanska, Prezes Jan Karski Educational Foundation powiedziała, że nie widzi żadnego innego bohatera, który by lepiej by reprezentował polskie i amerykańskie wartości. – Jan Karski symbolizuje odwagę, tolerancję i szacunek dla wszystkich religii i kultur, tą różnorodność społeczną, która jest charakterystyczna dla historii obu narodów – powiedziała. – Cieszę się i jestem dumna z tego, że i Amerykanie, i Polacy mogą go uznać za swojego – i mają rację!

Misją Jan Karski Educational Foundation jest szerzenie wartości uosabianych przez Jana Karskiego, takich jak odwaga, prawość i odpowiedzialność, przede wszystkim wśród młodych ludzi w Polsce, USA i na całym świecie. Poza tym, Fundacja podejmuje wszelkie starania, aby książka Karskiego i wiedza o jego spuściźnie znalazły się w programie nauczania amerykańskich szkół i zaistniały w świadomości szerokich kręgów medialnych i całego społeczeństwa. Więcej informacji na dwujęzycznej stronie www.jankarski.net.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Kultura i sztuka · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...