Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-01-30 14:33:24 · Czytany 6746 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

WOŚP 2013 zagrała w Chicago

Zobacz w galerii:

WOŚP 2013 w Chicago

W niedzielę 13 stycznia 2013 r. Copernicus Center przez cały dzień, aż do późnego wieczora, rozbrzmiewał dźwiękami muzyki – po raz kolejny miał bowiem okazję gościć w swoich progach Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Tegoroczny, już dwudziesty pierwszy finał, przebiegał pod hasłem: „Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów".

Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy postanowiono zatroszczyć się o osoby starsze, co motywowano w taki sposób: „(…) po 20 latach działalności w bezpośredniej bliskości służby zdrowia widzimy, jak bardzo pomocy potrzebują także seniorzy. Ten Finał, w znacznej części dedykowany ludziom w podeszłym wieku chorym na choroby przewlekłe, ma mieć również wymiar symboliczny. Nie jesteśmy i nigdy nie będziemy w stanie rozwiązać ogromnej ilości problemów, jakie są związane z tą dziedziną medycyny. Chcemy jednak zwrócić uwagę Polaków na wszystkie kwestie związane z jakością opieki medycznej, a także i niestety bardzo częstym zjawiskiem wykluczenia, jakie dotyka ludzi w podeszłym wieku. Pieniądze zebrane w 21. Finale chcemy podzielić. Połowę wykorzystamy na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, połowę na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych”.

Kwesty organizowane były nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju, między innymi w Afganistanie, Austrii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, na Litwie czy w USA. Szefem sztabu w Chicago był Marek Kowalczyk, jednak trzeba pamiętać, że w pracach pomagało mu kilkadziesiąt wolontariuszy i osób dobrej woli. Dzięki ich zaangażowaniu i poświęceniu udało się zorganizować w Wietrznym Mieście finał, którego nie powstydziłoby się niejedno polskie miasto.

O godzinie 13:00 Orkiestra oficjalnie ruszyła w Chicago. Na głównej scenie w Centrum Kopernikowskim zagrało kilkanaście zespołów polonijnych, między innymi: July Trio, Przystanek Polskie Granie, Maggie D, Autofobia czy Eon Arc, przy czym niektóre z nich z chęcią wspomagają Orkiestrę już od kilku lat. Pomiędzy występami muzycznymi na scenie gościły zaproszone osoby znane w polonijnym środowisku, na przykład zastępca Konsula Generalnego w Chicago, pan Robert Rusiecki. Równolegle ze sceną główną działała scena dziecięca, na której maluchy mogły potrenować z naszym chicagowskim pięściarzem Andrzejem Fonfarą, wziąć udział w konkursie na najszybsze zjedzenie przysmaku czy obejrzeć fragment spektaklu „Pinokio”. Natomiast w holu głównym odbywały się aukcje oraz Wystawa Artystów Polskich, na której zaprezentowane zostały między innymi fotografie Kasi Jarosz, Barbary Gąsior i Katarzyny Derdy oraz obrazy Lidii Wylangowskiej, Ireny Siwek, Kingi Legg, Joanny Kapuscienskiej, Henryka Pasko i Graga Wajsa.

Dzięki pracy organizatorów i koordynatorów, zaangażowaniu wolontariuszy oraz hojności darczyńców w Chicago udało się zebrać w tym roku ponad 83 tysiące dolarów. Na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajduje się jak do tej pory blisko 30 milionów złotych, jednak nie wszystkie pieniądze zostały już zliczone i szacuje się, że ostateczna kwota może być nawet o 10 milionów złotych wyższa. Wygląda więc na to, że podobnie jak w latach ubiegłych zakupy sprzętu medycznego będą obfite i wiele szpitali oraz placówek medycznych zostanie wyposażonych w nowe sprzęty z serduszkowym logo.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...