Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-07-10 15:42:39 · Czytany 6764 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Zmarł "cichy bohater" Ryszard Kossobudzki

polonia.wp.pl
Rita Cosby z książką o wojennych przeżyciach swojego ojca (fot. PAP / Jacek Bednarczyk )

W USA zmarł 86-letni bohater Powstania Warszawskiego Richard Cosby - Ryszard Kossobudzki. Historia życia Kossobudzkiego została opisana w książce pod tytulem "Cichy bohater: tajemnice z przeszłości mojego ojca", której autorką jest jego sławna córka - Rita Cosby - jedna z największych gwiazd telewizji amerykańskiej - informuje polski Nowy Dziennik z Nowego Jorku.

Kossobudzki jako nastolatek walczył w Powstaniu Warszawskim, był członkiem legendarnego batalionu "Gozdawa". Po upadku powstania trafił do niemieckiego obozu jenieckiego. Po wojnie studiował w Londynie, a w połowie lat 50. wyemigrował do USA.

Przez lata milczał o swojej wojennej przeszłości, pracując jako inżynier. Dopiero 35 lat po wojnie o przeżyciach ojca dowiedziała się jego córka, Rita Cosby. Niestety, namówienie ojca na zwierzenia i wspomnienia zajęło jej dużo czasu. Dopiero w 2010 roku napisała książkę "Quiet Hero. Secrets from My Father's Past" ("Cichy bohater. Tajemnice z przeszłości mojego ojca"), która jest nie tylko historią życia Kossobudzkiego, ale także odkrywaniem polskich korzeni przez znaną dziennikarkę. Pierwszy raz Ryszard Kossobudzki wraz z córką odwiedził Polskę po 65 latach.

Książka Rity Cosby stała się w USA bestsellerem.

Źródło: polonia.wp.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...