Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2011-10-11 17:18:27 · Czytany 6999 razy · 3 komentarzy
Nowszy Starszy

PiS zdobyło Chicago, PO Chiny i Izrael

polonia.wp.pl

- Zdecydowaną większość wyborców stanowiła Polonia mieszkająca w Pekinie. W głosowaniu wzięło również udział całkiem sporo studentów, uczących się języka chińskiego na stołecznych uniwersytetach - powiedział przewodniczący komisji w Pekinie Wojciech Jakóbiec. Głosowało również wielu turystów odwiedzających Państwo Środka.

Według oficjalnych danych chińskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa z ubiegłego roku, w Chinach na stałe przebywa 677 Polaków.

Chicago głosowało na PiS

PiS za to zdecydowanie wygrał w USA i na Białorusi. Najbardziej druzgocące zwycięstwo PiS odniósł w Chicago, otrzymał tam 80% głosów. PO zwyciężyła - podobnie jak w poprzednich wyborach - tylko w okręgach w Waszyngtonie i Los Angeles. W Waszyngtonie (okręg obejmujący także m.in. Florydę) Platforma zdobyła 53% głosów, a PiS - 25%. Na trzecim miejscu uplasował się Ruch Palikota, na czwartym - SLD.

W wyborach do Senatu Katarzyna Łaniewska-Błaszczak (PiS) zdobyła w Chicago 9095 (80%) głosów, a w Nowym Jorku - 4255 głosów (55%). Na drugim miejscu uplasowała się Barbara Borys-Damięcka (PO).

Na Białorusi także prowadzi Prawo i Sprawiedliwość. W Mińsku, gdzie głosowało najwięcej obywateli polskich - ponad 110, PO poparło 44 wyborców, a PiS - 36. Z kolei w Grodnie i Brześciu wygrało PiS, a PO znalazła się na drugim miejscu.

Włochy podzielone

We Włoszech Polacy mogli głosować w Rzymie, Mediolanie i Neapolu. W stolicy Włoch wygrał zdecydowanie PiS. Na trzecim miejscu znalazł się Ruch Palikota, a najwięcej głosów w wyborach do senatu uzyskała aktorka znana z serialu "Plebania" - Katarzyna Łaniewska-Błaszczak. W pozostałych miastach Włoch wygrała PO. Frekwencja była jednak słaba - w sumie zagłosowało zaledwie 3 tys. osób.

Natomiast w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii wygrała PO. Rządząca partia uzyskała w Hiszpanii ponad 64% głosów. Na drugim miejscu był PiS a na trzecim Ruch Palikota. - Być może również dlatego, że na tle sytuacji gospodarczej i społecznej w Hiszpanii, Polska prezentuje się wciąż jako obszar stabilności finansowej i ekonomicznego rozwoju - tłumaczył wyniki wyborów ambasador RP w Madrycie Ryszard Schnepf.

Niemal 60% poparcie zdobyła PO wśród Polaków mieszkających w Czechach. Na drugim miejscu jest PiS a na trzecim Ruch Palikota.

Źródło: polonia.wp.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polityka · Polonia na świecie · Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

antyrobi · 2012-01-10 12:45:09

robi slucham, po co Polsce kontakt z polonia szczegolnie ta stara polonia. bo mieszkam w chicago cale lata juz i sumienie mi nie pozwala glosowac w polskich wyborach a jak widze mochery pedzace do urny bo ojczula kazali w radyjo, to sam bym taki zakaz wprowadzil. kto dal mi moralne prawo decydowania o losie kraju z ktorego wyjechalem????

robi · 2012-01-09 11:43:06

bo ty ośle nic nie rozumiesz dlaczego Polsce potrzebny jest kontakt z Polonią, totalnie zamknięty umysł, szkoda gadać, idź na wykład dokształcający

pawel · 2012-01-09 07:38:41

Nie rozumiem po co prawo do głosowania dają Polakom którzy nie maja pojęcia co się dzieje w kraju, siedzi w większości ciemny motłoch za granicą i chce decydować o losach kraju

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...