Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-12-02 00:14:10 · Czytany 6397 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Strażnicy Dziedzictwa RP wybrani

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w 2013 roku ustanowił nagrodę i tytuł Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej, aby uhonorować osoby, instytucje i organizacje działające na rzecz opieki nad polskim dziedzictwem kulturowym w kraju i poza jego granicami. 8 października br. w kategorii „Nagroda krajowa dla instytucji” kapituła nagrodę tę przyznała Towarzystwu Opieki nad Zabytkami (Oddział Bieszczadzki) – za rewitalizację zabytków powiatów bieszczadzkiego i leskiego i opiekę nad nimi. Dzięki działaniom towarzystwa przywrócono do pierwotnego stanu wiele lokalnych „perełek” architektonicznych. Raz w roku ukazuje się publikacja popularyzująca wiedzę o bieszczadzkich zabytkach, a także informująca o koniecznych remontach. Dzięki działalności towarzystwa wzrosła społeczna aktywność w dziedzinie ochrony lokalnych zabytków, a mieszkańcy Bieszczad lepiej zrozumieli pojęcie: „moje dziedzictwo kulturowe”. 

Nominowani do nagrody byli także: Stowarzyszenie Rodu Rodziewiczów – za propagowanie wiedzy o pochodzeniu i symbolice polskich barw narodowych oraz Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie – za rewitalizację barokowego założenia pałacowo-parkowego.

W kategorii „Nagroda Krajowa dla Osób Fizycznych” kapituła przyznała nagrodę Sebastianowi Mazurkiewiczowi za stworzenie i realizację autorskiego programu edukacji regionalnej pt. „Dokumentujemy dziedzictwo kulturowe ziemi wrzesińskiej”. Jego działalność przyczyniła się do rozwoju postaw patriotycznych czerpiących z tożsamości regionalnej, a także pogłębienia znajomości kultury regionu związanej z własną tradycją rodzinną. Dzięki aktywności Sebastiana Mazurkiewicza społeczność ziemi wrzesińskiej w większym stopniu zainteresowała się warsztatem pracy historyka regionalisty, udziałem w uroczystościach patriotycznych i opieką nad miejscami pamięci narodowej.

W kategorii „Nagroda zagraniczna im. Mieczysława Gębarowicza” kapituła nagrodę przyznała Polskiemu Związkowi Kulturalno-Oświatowemu w Republice Czeskiej – za kultywowanie i propagowanie polskiej tradycji. Związek podejmuje działania na rzecz zachowania narodowej i kulturowej tożsamości przez Polaków żyjących w Czechach. Jest największym polskim stowarzyszeniem obywatelskim w Europie, funkcjonującym poza krajem. Jego działalność przyczynia się do zachowania dorobku przodków, a także ochrony dziedzictwa kulturowego społeczności polskiej na Zaolziu. Dzięki aktywności związku możliwe było powstanie wielu zespołów pieśni i tańca, teatrów amatorskich i kapel folklorystycznych. Corocznie wydawany jest „Kalendarz Śląski”. Związek prowadzi także działalność oświatową w ramach Międzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego.

Źródło: Informator Warszawski

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...