Podziel się   

Sport Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-02-10 22:51:40 · Czytany 8093 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Siatkarstwo nam „leży”

Fot: Internet

Tylu siatkarzy obojga płci i różnych narodowości w jednym miejscu już dawno nie było. 27 stycznia br. na Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki pojawili się polscy sportowcy z całego kraju. Zjazd odbył się w związku z losowaniem grup finałowych Mistrzostw Świata w piłce siatkowej mężczyzn Polska 2014. W pięknej, wspaniałej atmosferze, jaka panowała na tej sali, dowiedzieliśmy się, że za rywali w tych mistrzostwach będziemy mieć: Serbię, Wenezuelę, Australię, Argentynę i trzecią drużynę eliminacji w Afryce. Turniej będzie się odbywał w dniach od 31 sierpnia do 21 września br. w siedmiu miastach Polski. Oj, będzie się działo!

Tymczasem warto przypomnieć, iż wynalazcą siatkówki był Amerykanin, W.G. Morgan, który dokonał tego w 1895 roku. Ogromny wpływ na rozwój i popularyzację w świecie tej dyscypliny sportu miała YMCA. W 1949 r. powstała Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej, która zarządza tą dyscypliną do dziś. Jej początki w Polsce przypadają na rok 1919, kiedy to powstał Polski Związek Piłki Siatkowej, trwający (z pewnymi zmianami) do dziś.

W 1929 roku w Warszawie zostały rozegnane pierwsze mistrzostwa Polski w siatkówce. W latach trzydziestych polskie kluby utrzymywały liczne kontakty międzynarodowe. W kwietniu 1937 roku reprezentacja Warszawy wygrała turniej kobiet krajów bałtyckich, wyprzedzając Rygę oraz Tartu. Trzy lata wcześniej siatkówka znalazła się w programie rozgrywanych w Warszawie Igrzysk Polonii Zagranicznej. Na te zawody została powołana reprezentacja Polski oparta na siatkarzach AZS Warszawa. Wygrała ona mecz z Polonią 2:0, ale tego występu nie uznaje się za oficjalny.

Pierwszym takim meczem biało-czerwonych było spotkanie 28 lutego 1948 roku z Czechosłowacją, z którą polegliśmy 3:2. 13 lutego tego samego roku na arenie międzynawowej debiutowała reprezentacja kobiet, która z kolei pokonała naszych sąsiadów z Południa 3:1. W 1965 roku rozegrane zostały pierwsze zawody o Puchar Świata mężczyzn, a ich gospodarzem również była Polska. Od 1973 r. o to trofeum walczą siatkarki. Rozgrywane są też turnieje World Grand Prix. W ubiegłym roku w Starych Jabłonkach odbyły się mistrzostwa świata w siatkówce plażowej.

Polskie zespoły narodowe od początku występów zaliczały się do międzynarodowej czołówki. Największe sukcesy kobiet to: zdobycie dwóch brązowych medali olimpijskich – 1964 i 1968, trzech mistrzostw świata oraz dwóch mistrzostw Europy – 2003, 2005. Męska reprezentacja zdobyła m.in. złoty medal olimpijski w 1976 roku, mistrzostwo i wicemistrzostwo świata – 1974 i 2006 oraz mistrzostwo Europy – 2009. Dwa lata temu polscy siatkarze wygrali też Ligę Światową.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Sport

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...