Podziel się   

Sport Pokaż wszystkie »

Wydanie 2009-10 · Opublikowany: 2009-12-04 01:41:51 · Czytany 11632 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Strzelectwo myśliwskie i sportowe

Do strzelania myśliwsko-sportowego używana jest broń śrutowa o lufach gładkich lub gwintowanych. W związku z tym, że strzał z broni śrutowej jest trudniejszy, ponieważ najczęściej jest oddawany do poruszającego się celu, należy mu poświęcić więcej uwagi i skupienia. Oczywiście doskonalenia wymagają obydwa rodzaje strzelania, ale strzelanie śrutowe bardziej.

Śrutówka jest typową bronią myśliwską i większość myśliwych właśnie z nią rozpoczyna polowania. Od powstania pierwszej śrutówki myśliwi doskonalili swój kunszt strzelecki i w końcu rozpoczęli sportowe strzelanie śrutem. W XIX wieku, jako pierwsi, rozpropagowali ten rodzaj strzelania Anglicy. Strzelano wówczas do ręcznie wypuszczanych gołębi. Z czasem zaczęto organizować ćwiczenia i zawody w strzelaniu do krążków zwanych dzisiaj rzutkami.

Etyczny myśliwy pragnie celnie strzelać nie tyle z zamiłowania sportowego, co z powodów łowieckich, aby być skutecznym na polowaniach, to spowodowało spopularyzowanie różnych form ćwiczeń strzeleckich. W Polskim Związku Łowieckim wyraźnie rozgranicza się strzelectwo myśliwskie od sportowego, które jest domeną klubów sportowych. Strzelectwo myśliwskie zakłada sobie inne, bardziej użytkowe cele. Strzelanie na strzelnicy ma służyć myśliwemu do poznania broni, wykształcenia nawyków sprawnego i bezpiecznego posługiwania się nią oraz takiego opanowania techniki strzeleckiej, aby pewnie strzelać na polowaniu. Dlatego też Koła Łowieckie na swoich terenach wymyślają konkursy i treningi strzeleckie wg własnych rozwiązań technicznych i regulaminowych. Na przykład, stosuje się strzelanie do szybko toczących się krążków drewnianych, podrzutów, itp. Natomiast na profesjonalnych strzelnicach strzela się do imitacji przebiegającego dzika czy zająca, do imitacji sarny, kozła. Oczywiście strzela się też do rzutków, ale zawsze z podrzutu.

Myśliwskie założenia strzeleckie bardziej odpowiadają potrzebom łowiectwa. Wysoko ceni się myśliwych strzelających stylowo. I to obojętnie czy na polowaniu , czy na strzelnicy. Za wzór uchodzą myśliwi, którzy opanowali kulturę zachowania podczas strzelania oraz zharmonizowali wszystkie ruchy zapewniające skuteczność strzału. Nawet laik w tych sprawach zauważy, że jeden ładniej strzela od drugiego.

W krajach zachodniej Europy myśliwi ćwiczą się w strzelaniu przeważnie na strzelnicach sportowych, używając do tego broni sportowej – ściśle w myśl międzynarodowych przepisów ustalonych dla strzelania sportowego. Powoduje to rywalizację i pogoń za wynikiem, co moim zdaniem odbiega od wartości, jakimi powinien kierować się myśliwy. Dzisiaj nie jest już tajemnicą, że bardzo dobry skeetowiec i trapowiec polując na zające, może mieć wielką niespodziankę w formie przysłowiowych pudeł. Natomiast znam myśliwych, którzy pięknie strzelają do „pióra”, a na słowo rzutek dostają gęsiej skórki.

W USA strzelectwo jest jednym ze sportów narodowych. Niezliczone rodzaje i konkurencje strzeleckie dają każdemu miłośnikowi strzelania nieograniczone możliwości. Łatwy dostęp do tej dyscypliny spowodował, że polonijne strzelectwo rośnie w siłę. Kilka naszych klubów na terenie metropolii chicagowskiej organizuje zawody strzeleckie. Są to zawody typowo sportowe, jak skeet i trap, zawody strzelania z broni gwintowanej kaliber 22, zawody w strzelaniu z łuku oraz zawody sporting clays. Te ostatnie bardzo polecam wszystkim myśliwym, ponieważ są najbardziej zbliżone do strzelania myśliwskiego. Można w nich znaleźć wiele sytuacji strzeleckich, z którymi myśliwy może spotkać się na polowaniu. Zachęcam wszystkich myśliwych i sympatyków strzelectwa, którzy jeszcze nie zdecydowali się na strzelanie w USA, do przełamania bariery niechęci i spróbowania. Gwarantuję pełną satysfakcję.

Obecnie jednym z najlepszych klubów strzeleckich jest Polish Fishing & Hunting Club. Koledzy z tego klubu stworzyli cieplarniane warunki do uprawiania strzelectwa. W koleżeńskiej atmosferze można spędzić wiele myśliwsko-sportowych chwil. Aktualnie w tym klubie znajduje się chyba najlepsza grupa strzelców i myśliwych. Członkiniami klubu są również dwie najlepiej strzelające dziewczyny wywodzące się z Polonii. Wszyscy nowo wstępujący są otaczani koleżeńską opieką, pomocą w instruktarzu strzeleckim, doborze broni oraz szkoleniu myśliwskim.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Sport

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia w USA · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...