Podziel się   

Sport Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2016-05-26 14:43:54 · Czytany 6329 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Zawody, które dają ludziom radość

Fot: Internet

W Polsce rozpoczął się (21-29 maja) Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, największe na świecie wydarzenie promujące tę gałąź sportu wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną, których w Polsce jest 1,2 mln. W ponad 450 zawodach sportowych rozgrywanych na boiskach i stadionach 50 krajów Europy weźmie udział ponad 50 tysięcy zawodników. W Polsce zawody te wspiera Polski Związek Piłki Nożnej i Ekstraklasa S.A.

Polska edycja ETPN to wydarzenia sportowe odbywające się w 21 miastach, w tym obecność podczas meczów Ekstraklasy, które obejrzy na żywo kilkadziesiąt tysięcy kibiców oraz milion widzów przed telewizorami. W 12 województwach rozegranych zostanie 14 regionalnych turniejów piłkarskich Olimpiad Specjalnych. Turnieje będą trwać od 13 maja do 2 czerwca 2016 roku. W zawodach w całej Polsce weźmie udział ponad dwa tysiące piłkarzy, trenerów i wolontariuszy. Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność na początku lat osiemdziesiątych.

 Przypomnieć należy, że założycielką i inicjatorką ruchu Special Olympics w 1968 roku była rzeczniczka praw osób z niepełnosprawnością intelektualną, Eunice Kennedy Shriver, która podczas otwarcia pierwszych igrzysk w Chicago powiedziała: „Sportowcy Olimpiad Specjalnych są rzecznikami wolności wyrażającej się w prawie do życia, prawie do przynależności, prawie do uczestnictwa, prawie do dawania szansy. Pośród wszystkich wartości, które łączą i inspirują nas do poszukiwania lepszego świata, najważniejsze miejsce zajmuje wolność”.

Polski ruch Olimpiad Specjalnych swym honorowym patronatem objęła Pierwsza Dama RP, Agata Kornhauser-Duda.

Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska, Joanna Styczeń-Lasocka, powiedziała na konferencji prasowej: „Misją OS jest organizowanie dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną corocznych treningów i zawodów sportowych w olimpijskich dyscyplinach sportu. Celem tych działań jest zapewnienie optymalnego rozwoju ich sprawności fizycznej, danie możliwości wykazania się odwagą, doświadczenia radości i dzielenia się talentami, umiejętnościami i przyjaźnią ze swoimi rodzinami, zawodnikami Olimpiad Specjalnych, a także społecznością lokalną”.

Źródło: Informator Warszawski

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Sport

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Ludzie · Polonia na świecie · Polonia w USA · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...