Podziel się   

Świat Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-05-28 10:34:13 · Czytany 8182 razy · 1 komentarz
Nowszy Starszy

Memorial Day - Dzień Pamięci o tych, którzy poświęcili życie w służbie ojczyźnie

fot. A. Kentla

Co roku od wielu lat w ostatni poniedziałek maja Amerykanie obchodzą Memorial Day – Dzień Pamięci, kiedy to oddają hołd żołnierzom amerykańskim poległym w konfliktach zbrojnych, w których uczestniczyła ich ojczyzna na przestrzeni swojej historii.

Początków obchodzenia tego święta w Ameryce należy doszukiwać się w drugiej połowie XIX wieku, po zakończeniu wojny secesyjnej. Jednakże z tradycją oddawania hołdu żołnierzom poległym na wojnie spotykamy się już w starożytności. 2400 lat temu legendarny przywódca ateński, Pericles, oddając hołd poległym bohaterom Wojny Peloponeskiej, powiedział: „Są oni nie tylko upamiętnieni przez pomniki i napisy, ale trwa również niezapisana pamięć o nich, wyryta nie na kamieniu, ale w sercach ludzi”. Przesłanie tych słów nie straciło na aktualności również dzisiaj, w dniu amerykańskiego święta Memorial Day. Można je zadedykować rzeszy blisko miliona dwustu tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy polegli w konfliktach zbrojnych w ciągu ostatnich czterech wieków.

Przypomnijmy statystyki strat amerykańskich żołnierzy w konfliktach zbrojnych z tego okresu:

American Revolution, 1775-1783

4,435

War of 1812

2,260

Indian Wars

1000

Mexican-American War, 1846-1848

13,283

Civil War, 1861-1865

498, 332

Spanish-American War, 1898

2,446

World War I

116,516

World War II

405, 399

Korean War

54,246

Vietnam War

90,220

Desert Shield/Desert Storm

1,948

Operation Iraqi Freedom

4,422

Operation New Dawn

66

Operation Enduring Freedom

2,220

Total

1,196,793

 Amerykańskim historykom nie udało się precyzyjnie ustalić, gdzie w Ameryce po raz pierwszy zaczęto obchodzić Święto Pamięci, początkowo zwane Świętem Dekoracji – Decoration Day (dzień dekoracji grobów poległych żołnierzy), ponieważ wiele miast, zarówno w południowych, jak i północnych stanach Ameryki uważa się za miejsce, w którym zapoczątkowano obchodzenie tego święta. Najczęściej wymieniane miasta pretendujące do tego miana to: Columbus (Mississippi), Macon i Columbus (Georgia), Richmond (Virginia), Boalsburg (Pennsylvania), Carbondale (Illinois), Waterloo (New York). Sprawę miejsca „narodzin” Memorial Day w Ameryce ostatecznie przesądziła deklaracja Kongresu i prezydenta Lyndona Johnsona z maja 1966 roku, uznająca za kolebkę święta miasto Waterloo w stanie New York. Waterloo, które po raz pierwszy uczciło pamięć poległych 5 maja 1866 roku, wybrano z uwagi na odbywające się tam corocznie, obejmujące całą społeczność uroczystości. W czasie ich trwania zamykano sklepy, a mieszkańcy dekorowali groby żołnierzy kwiatami i flagami. Zwolennicy wyróżnienia Waterloo tym zaszczytem podkreślali, że obchody Święta Pamięci w innych miastach w tym czasie nie miały formalnego charakteru ani szerokiego poparcia lokalnych społeczności, względnie były wydarzeniami jednorazowymi. Podkreślano, że 5 maja 1868 roku generał John A. Logan, lider Northern Civil War Veterans (Weteranów Wojny Secesyjnej z Północy), wezwał naród do uczczenia pamięci żołnierzy poległych w wojnie secesyjnej.

Tak więc święto oficjalnie ustanowione zostało w 1868 roku na mocy rozkazu generała Johna A. Logana, początkowo jako uroczystość ku pamięci żołnierzy poległych w wojnie secesyjnej 1861-1865. Miało to być kolejnym krokiem ku pojednaniu narodu podzielonego bratobójczym konfliktem, w którym życie straciło blisko 500 tys. Amerykanów. Wojna domowa lat 1861-1865 pochłonęła więcej ofiar, niż jakikolwiek inny konflikt zbrojny w historii USA i zmusiła władze kraju do stworzenia pierwszego narodowego cmentarza. Podczas pierwszych obchodów święta Memorial Day, 30 maja 1868 roku, na Cmentarzu Narodowym w Arlington 5 tysięcy zgromadzonych tam osób ozdobiło groby 20 tysięcy żołnierzy Unii i Konfederacji kwiatami i amerykańskimi chorągiewkami. Pierwszym stanem, który oficjalnie w 1983 roku uznał Memorial Day za święto, był stan New York. Od 1890 roku święto to uznały wszystkie stany Północy. Stany Południa odrzucały je, oddając hołd swoim poległym w wojnie domowej żołnierzem w innych terminach (19 stycznia w Teksasie, 26 kwietnia w Alabamie, Georgii, Mississippi i na Florydzie, 10 maja w South Carolina, 3 czerwca w Luisianie i Tennessee).

Charakter obchodów Dnia Pamięci zmieniła diametralnie I wojna światowa. Po wojnie Stany Zjednoczone zadecydowały, że święto to będzie upamiętniało wszystkich żołnierzy, którzy zginęli podczas służby wojskowej. Przez wiele dekad Memorial Day był obchodzony zgodnie z tradycją 30 maja. 28 czerwca 1968 roku Kongres wydał ustawę (Uniform Monday Holiday Act) zmieniającą dotychczasowe przepisy dotyczące dni wolnych. Nowe prawo przesunęło święto upamiętniające poległych na ostatni poniedziałek maja oraz ustanowiło je świętem państwowym (federalnym).

Zmiany te po raz pierwszy weszły w życie w 1971 roku. Nie można wykluczyć, że z biegiem czasu przyczyniły się do pewnej deprecjacji tego święta w społeczeństwie amerykańskim. Dla wielu Amerykanów zatraciło ono swój pierwotny charakter i obecnie jest często kojarzone z początkiem lata, pierwszym dniem otwarcia publicznych basenów kąpielowych, imprezami rozrywkowymi, wyjazdami za miasto czy na plażę, spotkaniami towarzyskimi przy grillu itp. W badaniach opinii publicznej przeprowadzonych przez Instytut Gallupa tylko 28% społeczeństwa amerykańskiego znało prawdziwe znaczenie święta Memorial Day. Aby przeciwdziałać osłabianiu patriotycznych postaw, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, reedukować społeczeństwo i przypominać Amerykanom o właściwym znaczeniu Święta Pamięci Kongres w grudniu 2000 roku proklamował nowe prawo, podpisane następnie przez prezydenta, tzw. „The National Moment of Remembrance Act” – Narodowy Moment Pamięci. Rezolucja ta wzywa obywateli, by w ostatni poniedziałek maja o godzinie 15:00 każdy z nich zatrzymał się na chwilę, wyciszył i przypomniał sobie o tych, którzy zginęli w obronie jego kraju. Wielu patriotycznych Amerykanów uważa, że decyzja Kongresu z 1968 roku umieszczająca Święto Pamięci w obrębie trzydniowego weekendu spowodowała odwrócenie uwagi społeczeństwa od właściwego znaczenia tego święta. Organizacja „Veterans of Foreign Wars” w oficjalnym oświadczeniu wydanym w 2002 roku z okazji Dnia Pamięci podkreśliła,  że „Zmiana daty, aby stworzyć trzydniowy weekend, podważyła zasadnicze znaczenie tego święta. Nie ma wątpliwości, że to przyczyniło się w głównej mierze do nonszalanckiego obchodzenia tego dnia przez społeczeństwo”.

19 stycznia 1999 roku demokratyczny senator z Hawaii, Daniel Ken „Dan” Inouye, zgłosił w senacie projekt nowego prawa, w którym proponował przywrócenie tradycyjnej daty obchodzenia Święta Pamięci w dniu 30 maja. Do dnia dzisiejszego prawo to nie zostało rozpatrzone przez Kongres.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Świat

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Lewy · 2013-05-28 23:25:18

przynajmniej jako taki patriotyzm jest przekazywany dzieciakom w usa, co w polsce nie ma zupelnie miejsca...

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...