Podziel się   

Tradycje i zwyczaje Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2011-12-22 10:16:45 · Czytany 6509 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Choinka sztuczna czy żywa? Naukowcy nie mają wątpliwości...

Naukowcy obwiniają choinkę za szereg przedświątecznych dolegliwości. Senność, kaszel i osłabienie nie muszą być spowodowane przeziębieniem, a obecnością świątecznego żywego drzewka w naszych domach.

W choinkach rozwija się bowiem wiele rodzajów pleśni. Stan nazywany przez naukowców "syndromem świątecznego drzewka" jest spowodowany głównie przez pleśń znajdującą się na drzewach, której zarodniki prowadzą do wspomnianych dolegliwości.

Tego odkrycia dokonali naukowcy z Upstate Medical University. Badacze zaobserwowali, że przed i po 25 grudnia wzrasta liczba zachorowań związanych z układem oddechowym. Na tej podstawie dokonali analizy wycinków z 28 drzewek. Wyniki badania wskazały obecność 53 rodzajów pleśni. 70 proc. z nich może powodować takie objawy jak: podrażnienia nosa, łzawienie oczu, kaszel, duszności, bóle w klatce piersiowej, bóle zatok, uczucie zmęczenia i zaburzenia snu.

Niektóre ze wskazanych rodzajów pleśni mogą nawet prowadzić do długotrwałych chorób dróg oddechowych: zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc. Co prawda obecność pleśni na choinkach naturalnych jest normą, jednak w domowych warunkach jej ilość wzrasta czterokrotnie.

"W swojej praktyce wielokrotnie spotkałem się z jednoznacznym związkiem między obecnością choinki w domu a chorobą" - wyjaśnia dr Lawrence Kurlandsky, autor badania. Dlatego specjalista proponuje, aby zainwestować w sztuczną choinkę, a naturalne drzewka podziwiać np. w lesie podczas spaceru z rodziną.

Miłośnikom świeżych choinek w domu, dr Kurlandsky radzi, aby przed wniesieniem drzewka do domu, podlać je w ogrodzie, a następnie poczekać aż wyschnie. Specjalista zaleca również, aby tuż po zakończeniu Bożego Narodzenia drzewko szybko wynieść i nie zwlekać z tym do dnia Trzech Króli.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Tradycje i zwyczaje

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Nauka i technika

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...