Podziel się   

Zdrowie i uroda Pokaż wszystkie »

Wydanie 2012-04 · Opublikowany: 2012-05-19 16:33:08 · Czytany 7574 razy · 1 komentarz
Nowszy Starszy

Nie bądź biernym

Stowarzyszenie MANKO, niezależna organizacja pozarządowa, wydawca prasy i organizator kampanii społecznych, podjęło właśnie współpracę z magazynem „Polonia”. Stowarzyszenie to organizator takich kampanii społecznych, jak: LokalBezPapierosa.pl, Nie pal przy dziecku, RyzyKOchania, PrzeTESTuj się czy Pilnuj Drinka. Kampanie poruszają ważne problemy społeczne związane z biernym paleniem, wirusem HIV czy tzw. „tabletką gwałtu”. Mają na celu edukowanie i zwiększanie świadomości oraz asertywności, szczególnie wśród młodych ludzi. Już w najbliższych wydaniach magazynu będą Państwo mogli przeczytać więcej na temat wymienionych kampanii i poruszanych przez nie problemów społecznych. W tym wydaniu pragniemy zwrócić uwagę na problem biernego palenia, który w samej Polsce zabija rocznie 8 000 osób.

Dane opublikowane niedawno przez Światową Organizację Zdrowia jednoznacznie wskazują: tytoń jest jedynym legalnym narkotykiem, który zabija tak wielu swoich konsumentów. Co więcej, na skutek wszechobecności dymu papierosowego, zdrowie tracą również ci, którzy nie palą. Rocznie szacunkowo 600 tys. osób umiera z powodu skutków biernego palenia. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tytoniowej epidemii trzeba podjąć zdecydowane działania. Wzrost świadomości społecznej na temat szkodliwości palenia, zwłaszcza biernego, to zadanie, które przyświecało działaniom krakowskiego Stowarzyszenia MANKO, organizatora ogólnopolskiej kampanii społecznej LokalBezPapierosa.pl.

Zakaz palenia w miejscach publicznych stał się międzynarodowym standardem. Starania podjęte w ramach kampanii LokalBezPapierosa.pl sprawiły, że 15 listopada 2010 r. Polska stała się kolejnym na mapie świata krajem wolnym od dymu tytoniowego. Niestety, w wielu polskich pubach i restauracjach nadal można palić, ponieważ ustawa zakazująca palenia w miejscach publicznych dopuszcza możliwość wydzielania palarni i sal dla palących. Na szczęście nie oznacza to, że przyjeżdżający do Polski skazani są na wybór między wdychaniem dymu papierosowego a obiadem w domowych pieleszach. Wielu właścicieli lokali gastronomicznych i rozrywkowych zdecydowało się na wprowadzenie całkowitego zakazu palenia. Kampania społeczna LokalBezPapierosa.pl pomaga w znalezieniu miejsc, gdzie można zjeść obiad, wypić kawę czy piwo, bez narażania się na działanie unoszącego się w powietrzu dymu tytoniowego. Na stronie internetowej www.lokalbezpapierosa.pl dostępna jest interaktywna sieć 2000 lokali bez papierosa w całej Polsce. Dzięki nim odwiedzając rodzinne strony można w pełni rozkoszować się smacznym obiadem czy aromatyczną kawą, bez konieczności wdychania tytoniowego dymu.

Nowe prawo, wprowadzające zakaz palenia w miejscach publicznych, obowiązuje w Polsce stosunkowo krótko. Z tego względu potrzeba jeszcze wielu działań edukacyjnych, aby wzrosła świadomość społeczeństwa na temat szkodliwości palenia, zwłaszcza biernego. Pomocne jest świadectwo osób cieszących się autorytetem, które pozytywnie wypowiadają się na temat zmian w polskim prawie. Dlatego do wielu gwiazd, które do tej pory poparły kampanię, takich jak Kayah, Ewa Wachowicz czy Anna Wyszkoni, dołączają kolejne znane osoby. Ostatnio działania kampanii poparł Maciej Orłoś – aktor, dziennikarz, prezenter telewizyjny. Jego poparcie jest szczególne, bo pokazuje, że nie tylko osoby niepalące popierają zakaz palenia w miejscach publicznych.

Równie ważny jak poparcie znanych osób jest przykład państw, w których zakaz palenia obowiązuje od dawna. Dlatego m.in. doświadczenie Stanów Zjednoczonych czy innych krajów to istotny argument, popierający wdrażanie w życie zakazu palenia oraz propagowanie mody na niepalenie.

A Polonię, odwiedzającą rodzime rejony, przekonujemy – Nie bądź biernym! Wybierz LokalBezPapierosa.pl.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Zdrowie i uroda

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Witek · 2012-05-27 12:56:16

Słyszałem o tej organizacji, dzięki nim istniej ą restauracje gdzie można zjeść bez przymusu wdychania dymu papierosowego. Popieram!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...