Podziel się   

Zdrowie i uroda Pokaż wszystkie »

Wydanie 2009-06 · Opublikowany: 2009-08-10 12:25:15 · Czytany 10198 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy
Artykuł sponsorowany

Włosy precz!

Depilacja, czyli usuwanie owłosienia było znane już w starożytnym Rzymie czy Egipcie. Wzorcem piękna była, bowiem kobieta pozbawiona zbędnego owłosienia. Ciało było zatem poddawane wszelkiego rodzaju zabiegom, mającym pomóc w uzyskaniu gładkiej skóry.

Jedną z technik, stosowaną od stuleci przez kobiety z Bliskiego Wschodu, jest używanie pasty cukrowej – mieszanki uzyskanej z cukru, miodu, mleka, często z wyciągów ziołowych. Preparat ten jest w stu procentach naturalny, nie zawiera żadnych składników chemicznych.

Drugą techniką, która przetrwała do dzisiaj, jest wyrywanie włosów za pomocą bawełnianej nitki. Zabieg ten wymaga dużej praktyki i sprawności. Specjalista ujmuje cienką nić, oplatając nią palce wskazujące, a następnie, silnie napiętą, szybko przesuwa po miejscach, z których chce usunąć włosy.

W Ameryce przełomowy moment nastąpił w 1915 roku, kiedy w magazynie „Harper`s Bazaar” ukazało się zdjęcie modelki w sukni bez rękawów, eksponującej gładziutkie pachy.

I tak oto zaczęło sie szaleństwo depilacji. Moda na gładkie ciało w błyskawicznym tempie dotarła do Europy. Dziś depilacja jest jednym z podstawowych zabiegów upiększających, oferowanych w salonach kosmetycznych.

Metody usuwania owłosienia można podzielić na dwa typy:

EPILACJĘ – usunięcie włosów razem z cebulkami

DEPILACJĘ – usunięcie włosów wystających nad powierzchnię skóry

Do najbardziej popularnych metod wykonywanych zarówno w domu, jak i w salonach kosmetycznych, należy woskowanie.

Woskowanie polega na usunięciu włosa wraz z cebulką włosową. Podczas zabiegu na skórę nakładany jest rozgrzany wosk, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Następnie na warstwę wosku nakleja się pasek materiału (flizelina, płótno) i zdecydowanym ruchem zrywa się go w kierunku pod włos. Zabieg woskowania poprzedzony jest przygotowaniem skóry, często kosmetyczka zaleca wykonanie peelingu dzień przed zabiegiem. Peeling pomaga usunąć obumarłe komórki z powierzchni ciała, dzięki czemu skóra staje się gładka, a nakładany produkt łatwiej do niej przylega. Depilacja woskiem jest jedną z najskuteczniejszych, najszybszych i najtańszych metod utrzymania gładkiej skóry. Efekt utrzymuje się przez około 3-4 tygodnie, zwykle po 3. tygodniach włosy zaczynają odrastać, a po 4. przychodzi czas, aby zabieg powtórzyć. Następną zaletą woskowania jest to, że technika ta znacznie osłabia włoski i cebulki włosowe, zdarza się, że po latach jej regularnego stosowania, stają się prawie niewidoczne. Nadaje się do stosowania na wszystkich partiach ciała, ale nie powinna być stosowana u osób ze skłonnościami do pękających naczynek krwionośnych i osób z żylakami. Ujemną stroną zabiegu jest to, że nie należy do bezbolesnych. Natężenie bólu jest uzależnione od wrażliwości skóry, długości i gęstości włosów, a także tolerancji danej osoby na ból. Do najbardziej bolesnych należą okolice pach, bikini i wąsik. Częstym efektem ubocznym jest zaczerwienienie skóry, a niektóre osoby mają tendencję do wrastających włosów, co prowadzi do ropnego zapalenia mieszków włosowych. Istnieją jednak sposoby, aby temu zapobiec. Jednym z nich, bardzo skutecznym, jest wykonywanie regularnych peelingów lub masażu szorstką myjką, w kierunku pod włos. W sprzedaży są także różnego rodzaju kremy i balsamy łagodzące oraz w dużym stopniu zmniejszające tę przykrą dolegliwość. Lato, słońce to czas, kiedy zrzucamy z siebie warstwy odzieży, chętnie eksponując ciało. Zacznijmy przygotowania już teraz!

Mam nadzieję, że dzisiejszym artykułem zachęciłam Państwa do wizyty w salonie kosmetycznym. Żegnam się z Państwem, a na koniec, Panie i Panowie, zapraszam na woskowanie!

Malgorzata Handzel
licencjonowana kosmetyczka

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Zdrowie i uroda

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...