Podziel się   

Biznes i gospodarka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2016-11-14 12:15:11 · Czytany 21997 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

E-handel rozliczany ryczałtem na PIT-28

Przedsiębiorcy prowadzący sklepy internetowe mogą rozliczać podatki  nie tylko na zasadach ogólnych (PIT-36), ale także w innych formach, jak ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) czy podatek liniowy (PIT-36L).

Zalety podatku zryczałtowanego (PIT-28)

Wybór optymalnej formy opodatkowania  dla sklepu online zależy od  charakterystyki działalności, rodzaju sprzedawanych towarów czy usług,  a także wysokości kosztów i przychodów. Gdy sklep internetowy przestaje  generować wysokie koszty  związane z początkiem działalności np. z uwagi na kupno partii towaru, komputera, akcesoriów,  to odliczanie kosztów może stracić na znaczeniu.

Wybierając opodatkowanie w formie ryczałtu przedsiębiorca nie musi prowadzić Księgi Przychodów i Rozchodów, gdyż przy ryczałcie nie odlicza się kosztów uzyskania przychodu. Podatek oblicza się od przychodów wykazanych w ewidencji przychodów. Zaliczki odprowadza się do 20. dnia miesiąca za miesiąc miniony. Po zakończeniu roku podatkowego należy złożyć zeznanie Pit 28 do końca stycznia.

Uproszczone formalności są zaletą obliczania podatku w postaci ryczałtu.

Kiedy sklep internetowy może korzystać z ryczałtu?

Uproszczenie formalności zachęca do korzystania z ryczałtu przy prowadzeniu e-handlu. Zachęcająca jest też stawka ryczałtu 3% dla handlu przewidziana w przepisach podatkowych. Przepisy nie ograniczają handlu do sklepów stacjonarnych, tak więc sprzedaż online również jest objęta 3% ryczałtem.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie wszystkie rodzaje działalności mogą być objęte ryczałtem. Sklep internetowy uzyskujący przychody np. ze sprzedaży części i akcesoriów samochodowych, z reklamy nie może korzystać z ryczałtu. Rodzaje działalności wykluczające ryczałt wymienione są w załączniku do ustawy ryczałtowej. Nawet jeden przychód ze sprzedaży wykluczającej ryczałt powoduje konieczność przejścia na opodatkowanie według zasad ogólnych.

Wybór ryczałtu jako formy opodatkowania

Wyboru ryczałtu jako formy opodatkowania można dokonać w trakcie zakładania działalności gospodarczej odpowiednio wypełniając formularz CEIDG-1.

Natomiast zmiany formy opodatkowania, a więc również przejścia na ryczałt z innej formy,  według ogólnej zasady dokonuje się tylko raz w roku do 20 stycznia (na dany rok podatkowy). Posługując się formularzem CEIDG-1 należy  zaktualizować  dane o firmie wpisując ryczałt jako formę opodatkowania.

Przejście z ryczałtu na zasady ogólne

Z ryczałtu na zasady ogólne przedsiębiorca prowadzący e-handel może przejść  z powodu rozpoczęcia działalności wykluczającej ryczałt, po przekroczeniu limitu przychodu 150 000 euro (uprawniający do korzystania z ryczałtu) albo wtedy, gdy bardziej opłacalna będzie dla niego inna forma opodatkowania.

Rozliczenia rocznego dokonuje się wówczas na druku PIT-28 za okres objęty ryczałtem, a za pozostały na innych drukach.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Biznes i gospodarka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Nauka i technika

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...