Podziel się   

Nauka i technika Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2018-02-16 09:17:40 · Czytany 74719 razy · 3 komentarzy
Nowszy Starszy

Budowa garażu wolnostojącego - formalności w 2018 roku

Budowa garażu wiąże się ze spełnieniem kilku formalności prawnych. W 2017 roku procedury zostały ułatwione, ale nie zminimalizowane. Co musisz więc załatwić, zanim zaczniesz budowę? Sprawdź w artykule.

Budowa garażu – czy potrzebne są zezwolenia?

Przepisy dotyczące prawa budowlanego stale są aktualizowane. Największa nowelizacja miała miejsce 28 czerwca 2015 roku, której wynikiem było wprowadzenie wiele ułatwień. Nowelizacja została zaktualizowana w styczniu 2017 roku i następnie na początku roku 2018. W myśl wymienionych dokumentów, możliwa jest budowa bez pozwolenia lub zgłoszenia budynków wolnostojących parterowych (gospodarczych) – a w tym i garaży. Przepis jednak nieco ogranicza budowę bez formalności. Garaż musi mieć maksymalną powierzchnię zabudowy (nie użytkową!) do 35 m2. Aby inwestor mógł budować bez pozwolenia lub zgłoszenia, na każdych 500 m2 powierzchni działki nie mogą stać więcej niż 2 takie budynki. Przepis ten ma na celu zapobiec gęstemu zabudowywaniu posesji.

Pamiętaj, że jeśli garaż ma stanąć na terenie będącym przedmiotem współwłasności, konieczne jest uzyskanie na jego budowę zgody pozostałych właścicieli. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej wystarczy, jeśli uzyskamy zgodę większości.

Jeżeli powierzchnia zabudowy garażu przekroczy 35 m2, inwestor może budować garaż tylko po uprzednim zgłoszeniu. Jeśli w ciągu 21 dni od wniesienia zgłoszenia nie otrzyma on protestu ze strony urzędu, może zacząć budowę obiektu. Uwaga! W zgłoszeniu należy uwzględnić zakres prac budowlanych i termin ich rozpoczęcia. Należy załączyć też mapę sytuacyjno-wysokościową z zaznaczeniem miejsca wykonania robót.

 

Projekt garażu zgodny z prawem budowlanym

Prócz powyższych wymagań prawnych, budując garaż, należy stosować się do ogólnych przepisów Prawa budowlanego oraz Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. I tak w garażu powinno się:

  • zapewnić minimalne odległości i wymiary (w tym wysokość i szerokość w świetle wjazdów i wrót garażowych),
  • wykonać instalację oświetleniową,
  • zapewnić sprawną wentylację naturalną bądź mechaniczną,
  • zamontować wpusty podłogowe z syfonem i osadnikami,
  • zamontować instalację przeciwpożarową,
  • zachować wymagane spadki posadzek – nachylenia pod kątem umożliwiającym spływ zbędnej wody.

 

Projekt garażu do 35 m2 – budowa bez formalności

Przemysław Klein – jeden z właścicieli firmy Tooba.pl – przekonuje, że posiadanie dobrze sporządzonego projektu garażu, pozwoli na budowę obiektu zgodnego z prawem i w zaplanowanym budżecie. Taki dokument da nam bowiem gwarancję, że konstrukcja jest zgodna z wymaganiami technicznymi, a zabudowa nie przekracza maksymalnej powierzchni. Posiadając projekt budynku, łatwiej jest też kontrolować koszty budowy. 

Na stronie Tooba.pl znajduje się baza projektów garaży, które można zbudować bez zgłoszenia. Po zawężeniu wyników wyszukiwania w parametrze „powierzchnia zabudowy” do 35 m2, otrzymamy wykaz projektów, które możemy zrealizować bez uciążliwych formalności.

 

Jaki wybrać projekt garażu? Na co zwrócić uwagę?

Wśród gotowych projektów garaży mamy do wyboru obiekty na jeden, dwa lub trzy samochody, garaże połączone z altaną lub pomieszczeniem gospodarczym, bądź garaże z wędzarnią/grillem. Wybierając projekt garażu należy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością. A za nią będą przemawiać proste projekty o nieskomplikowanej bryle i dachem dwuspadowym. Takie budynki będą ponadto tanie w budowie i późniejszej eksploatacji (jeśli zamierzasz wprowadzić do garażu ogrzewanie). 

Świetnym rozwiązaniem jest wybór garażu połączonego z altaną. Na polecanej przez nas stronie znajduje się 9 takich projektów, których zabudowa nie przekracza 35 m2. Dzięki budowie takiego obiektu zyskujemy miejsce nie tylko praktyczne, ale i służące do wypoczynku lub funkcji dodatkowych – np. składowania drewna opałowego. Jednak takie projekty w większości posiadają jedno stanowisko samochodowe. Jeśli potrzebujesz garażu co najmniej dwustanowiskowego, a chcesz wybudować go bez formalności, niestety musisz zrezygnować z obiektu rozbudowanego – możesz bowiem łatwo przekroczyć maksymalną powierzchnię zabudowy.

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Nauka i technika

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

gosc - xxxx 2019 · 2019-01-04 08:09:56

czy na postwienie namiotu magazynowego sa zezwolenia budowlane w polsce - jakie formalnosci trzeba spelnic na postawienie namiotu magazynowego na wlasnym podwurzu spelnic ....

Andrzej · 2018-05-02 14:54:35

Grzegorz nie do końca masz rację . Włąsnie kończę budowę garażu na swoim terenie i opór urzędników jest wielki a ja nie mam czasu im udowadniac racji wolę zgłosić zapytać stracic 5 zł na znaczek ale mam spokój. I tyle w temacie.

Grzegorz · 2018-04-02 11:49:11

Aby udzielać porad, najpierw należy zapoznać się z przepisami a nie wprowadzać czytelników w błąd. Zgodnie z ustawą "Prawo budowlane" (stan na dzień 02.04.2018. - z poprawkami) art.29 ust.1 pkt.2 mówi, iż garaż o powierzchni zabudowy do 35m2 nie wymaga zezwolenia na budowę. Zgodnie z art.30 ust.1 pkt.1 wyżej omawiany garaż wymaga zgłoszenia. Zdanie z artykułu: "Jeżeli powierzchnia zabudowy garażu przekroczy 35 m2, inwestor może budować garaż tylko po uprzednim zgłoszeniu" jest kłamstwem. W takim wypadku wymagane jest pozwolenie na budowę. PS. Autor artykułu publikowanego publicznie powinien podpisać się pod sowimi wypocinami.

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...