Podziel się   

Biznes i gospodarka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2015-09-07 09:15:34 · Czytany 7421 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

E-zakupy - cały świat w zasięgu ręki

Internet to cudowny wynalazek – dzięki niemu możesz rozmawiać ze swoimi bliskimi i przyjaciółmi, nawet jeśli znajdują się na drugim końcu świata. Możesz także kupić rzeczy z rodzimego kraju bez długich poszukiwań lub zarezerwować bilety lotnicze i odwiedzić przyjaciół.

Podstawą zakupów w internecie jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, że w sieci czyha na Ciebie wiele pułapek: oszuści zamiast sprzedawców, strony kradnące Twoje dane osobowe czy hakerzy polujący na Twój błąd. Jest jednak kilka sposobów, żeby zminimalizować niebezpieczeństwo. Korzystanie z komputerów w np. kafejkach internetowych wiąże się zawsze z większym ryzykiem, ponieważ ktoś mógł wpuścić wirusa zbierającego dane. Zakupy w sieci najlepiej robić z własnego komputera, który posiada program antywirusowy – ostrzeże Cię, jeśli wykryje niebezpieczną stronę.

Czy wiesz jaki jest najłatwiejszy sposób, żeby ustrzec się przed złodziejami w realnym centrum handlowym? Odpowiedź jest banalnie prosta: pilnować swojego portfela. Tak samo sytuacja wygląda w internecie – tak jak w tradycyjnym sklepie, tak i tu musisz strzec się przed oszustami w trakcie transakcji. Kiedy płacisz, zwróć uwagę czy strona jest bezpieczna: powinna mieć zielony pasek i protokół https:// przed adresem. Dodatkowym symbolem, mówiącym o Twoim bezpieczeństwie, jest znaczek zamkniętej kłódki. Jeśli strona jest tak zabezpieczona, oznacza to, że korzysta z odpowiedniego szyfrowania danych, posiada certyfikat SSL i zabezpieczone łącze. W ten sposób uchronisz się przed utratą poufnych danych, kody i hasła. Innym sposobem na ustrzeżenie się przed kradzieżą informacji jest korzystanie z osobistego konta płatności online – pozwala ono na to, żebyś nie musiał za każdym razem podawać swoich danych ani logować się przy każdych zakupach do banku, a jedynie do wirtualnej „skarbonki”. Dokonanie bezpiecznych płatności internetowych można w łatwy sposób dokonać tu.

Najczęstszym problemem kupujących w sieci nie są jednak hakerzy czy programy kradnące hasła, a sprzedawcy, którzy próbują nas oszukać. Przesyłka do Ciebie dotarła, ale zawiera zupełnie inny towar niż zamówiłeś? Mniej wartościowy, inny niż był na zdjęciach? Masz pełne prawo do reklamacji oraz do odstąpienia od umowy. W tym celu napisz specjalne oświadczenie i prześlij je sprzedającemu w ciągu 10 dni, a następnie odeślij towar w stanie nienaruszonym. Sprzedawca jest zobowiązany zwrócić Ci pieniądze w ciągu 14 dni. Jeśli zaś zamówiłeś towar, zapłaciłeś za niego, a przesyłka wciąż nie przychodzi, to spróbuj najpierw skontaktować się z kontrahentem. Błędy zdarzają się każdemu, dlatego najlepiej najpierw spróbować wyjaśnić sprawę u źródła. Jeśli jednak ta metoda zawiedzie i nie uzyskasz odpowiedzi, nie bój się zgłosić sprawy policji i instytucjom chroniącym prawa konsumentów – transakcja w internecie jest takim samym zakupem jak w sklepie stacjonarnym, a tego typu oszustwo jest zwykłą kradzieżą.

Zanim dokonasz jakiegokolwiek zakupu, sprawdź wcześniej czy sklep internetowy jest prawdziwy i warty zaufania. Opinie innych klientów często dają obraz rzeczywistości, a atrakcyjna cena towaru nie zawsze przekłada się na jego jakość. Sprawdź także czy dany sklep na pewno ma uprawnienia do prowadzenia działalności; tak jak zwykły sklep posiada siedzibę, telefony kontaktowe czy adres, tak samo internetowy. Wszyscy sprzedający w internecie na terenie Unii Europejskiej powinni wyrobić VAT UE (Vies UE), czyli europejski numer NIP. Natomiast amerykańskie e-sklepy powinny posiadać Tax Identification Number. W obu przypadkach numery te możesz sprawdzić poprzez internet i upewnić się, czy dany sklep na pewno istnieje, a nie jest tylko pułapką.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Biznes i gospodarka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...