Podziel się   

Biznes i gospodarka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-03-27 17:49:21 · Czytany 7590 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Grupa EPL dyskutuje ze studentami o unijnym budżecie

Innowacyjna gospodarka, przemyślana polityka komunikacyjna, bezpieczeństwo, rozwój miast i regionów, poprawa sytuacji na kolei, nauka języków obcych na obszarach wiejskich, zwalczanie bezrobocia wśród absolwentów – to zagadnienia, które młodzi Polacy chcieliby finansować z funduszy unijnych. Najbardziej jednak podobają się pomysły młodego dziennikarza „Magazynu Polonia” - Pawła Rogalińskiego.

23 marca laureaci II edycji konkursu "Grupa EPL rozmawia ze studentami: Na co przeznaczyć unijne pieniądze" podczas uroczystego obiadu w Warszawie przedstawili swoje koncepcje byłemu Przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Profesorowi Jerzemu Buzkowi oraz europosłowi Rafałowi Trzaskowskiemu.

Konkurs jest formą dialogu Grupy Europejskiej Patii Ludowej, największej frakcji w Parlamencie Europejskim z młodymi ludźmi. – Tym razem chcieliśmy poznać zdanie młodych Polaków na temat finansów UE. Zaprosiliśmy ich do przedstawienia własnej koncepcji wykorzystania unijnych funduszy i jak zwykle nie zawiedli - mówi Marcin Trojanowski, Dyrektor Biura Zewnętrznego Grupy EPL w Warszawie.

Na konkurs wpłynęły eseje, prezentacje i filmy z całej Polski. Na 15 najlepszych prac wybranych przez jury w specjalnie stworzonej aplikacji na Facebooku głosowali internauci, niemal 8300 osób. Zwycięski esej Pawła Rogalińskiego, studenta Uniwersytetu Łódzkiego, otrzymał 2182 głosy. W nagrodę Paweł odbędzie trzymiesięczny płatny staż w Parlamencie Europejskim i razem z laureatami II i III m-ca Kamilem Szydłowskim i Kacprem Sacharczukiem z Uniwersytetu Warszawskiego, swój pomysł na finanse UE przedstawi Januszowi Lewandowskiemu, Komisarzowi ds. budżetu.  

Najlepsze prace zostały wydane w pokonkursowej publikacji, we wstępie do której Joseph Daul, Przewodniczący Grupy EPL napisał „Dla Grupy EPL, która wyznaje te same wartości, co Robert Schuman, Konrad Adenauer i Alcide de Gasperi - autorzy podwalin dla dzisiejszej Unii, budżet to środki dla realizacji najważniejszych priorytetów. Cieszy mnie, iż mogliśmy na nie spojrzeć oczami młodych ludzi. Razem mamy większą szansę zbudować Europę bezpieczną, solidarną i bogatą - zarówno w wymiarze materialnym, jak i kulturowym.”

--

Laureaci II edycji konkursu "Grupa EPL rozmawia ze studentami: Na co przeznaczyć unijne pieniądze"

I m-ce Paweł Rogaliński, Uniwersytet Łódzki

 

Pozostali laureaci w kolejności alfabetycznej:

  • Alicja Kobiałka, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Przemyśl-Rzeszów
  • Paulina Pieniak, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Tomasz Sajewski, Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Kacper Sacharczuk, Uniwersytet Warszawski     
  • Kamil Szydłowski, Uniwersytet Warszawski
  • Artur Wieczorek, Uniwersytet Jagielloński
  • Zofia Woźniak, Uniwersytet Jagielloński
  • Łukasz Żabski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Maciej Żukowski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Informacja o Grupie Europejskiej Partii Ludowej

Grupa Europejskiej Partii Ludowej jest najliczniejszą od przeszło 10 lat frakcją w Parlamencie Europejskim. Obecnie liczy 265 członków i składa się z 26 delegacji narodowych. Polska reprezentacja, w skład której wchodzą Europosłowie PO i PSL jest czwartą największą delegacją narodową w grupie, co przekłada się na odpowiedni zakres wpływów. Przewodniczącym grupy jest Joseph Daul. Więcej: www.poland-epp.eu

Informacja o konkursie „Grupa EPL rozmawia ze studentami”

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2010 roku. Wówczas pytaliśmy studentów o wizję Europy w 2020. Wpłynęło 112 esejów z Polski i zagranicy. Na 10 najlepszych internauci oddali ponad 5400 głosów. Na zwycięską pracę Marka Rawskiego, studenta Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie głosowało ponad 2096 osób. Jesienią 2011 roku Marek Rawski spędził miesiąc w Parlamencie Europejskim - dzień w towarzystwie Przewodniczącego, prof. Jerzego Buzka, pozostały czas na stażu w sekretariacie Grupy EPL. W drugiej edycji konkursu w 2011 roku forma prac była dowolna, a temat znacznie trudniejszy. Studenci musieli zmierzyć się z budżetem UE i zaproponować, na co ich zdaniem warto przeznaczyć unijne pieniądze. Do głosowania internetowego jury zakwalifikowało 15 prac. W konkursie oddano 8287 głosów, najwięcej 2182 na esej Pawła Rogalińskiego z Uniwersytetu Łódzkiego. W 2012 roku finałowa 10 spotkała się z prof. Jerzym Buzkiem. Zwycięzca odbędzie trzymiesięczny staż w Parlamencie Europejskim, a trzej finaliści przedstawią swoje pomysły Komisarzowi Januszowi Lewandowskiemu w Brukseli.

W II edycji konkursu jurorami byli: europosłowie Danuta Jazłowiecka, Sidonia Jędrzejewska, Elżbieta Łukacijewska, Joanna Skrzydlewska, Piotr Borys, Andrzej Grzyb, Jan Kozłowski, Krzysztof Lisek, Rafał Trzaskowski, Tadeusz Zwiefka, a także Marcin Trojanowski - Dyrektor Biura EPL w Warszawie oraz Joanna Bekker - Rzecznik Prasowy Grupy EPL.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Biznes i gospodarka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polityka · Polska · Świat

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...